Pamiętniki Tatusia Muminka

Tove Jansson Cykl: Muminki (tom 4) literatura dziecięca 231 str.
Muminpappans memoarer

Nasza Księgarnia
literatura dziecięca
muminki tatuś pamiętniki

Kup książkę

Ulubiona książka dzieciństwa i lat młodzieńczych. Ona mnie ukształtowała. Nie wiem czy to dobrze. Bo kiedy tak się zastanowić:
Fredrikson: - Hej Muminku! mam fantastyczny pomysł jak ruszyć naszą łódź, którą wybudowaliśmy inteligentnie w środku lasu.
- Ach tak?
- Tak! W imię zrealizowania naszego celu zatopimy cały las, hurrraa!
- Ach milordzie doskonały pomysł!
Po czym...

Jestem wielką fanką Muminków od zawsze, ale ten tom wybitnie mnie znudził. Może to przesyt historii o Muminkach, może jednak w tej książce ważniejszy jest klimat niż fabuła. Niby są jakieś przygody, ale niewiele z nich wynika, żaden wątek nie jest pogłębiony, a każdy problem rozwiązuje się właściwie sam.
Tylko dla prawdziwych fanów.

Kolejna piękna i jakże prawdziwa historia życiowa. Ta jest dla troszkę starszych dzieci, a to z powodu trudnego języka i monologów wewnętrznych Tatusia Muminka.
Chciałabym kiedyś wrócić do tej części, by w pełni nacieszyć się jej mądrością i humorem, bo profesjonalne czytanie dla młodego słuchacza za bardzo mnie rozpraszało :)

Na półkach: , , , , , , , , ,

Kolejne spotkanie z Muminkami. Tym razem Tatuś Muminka wspomina swoją burzliwą młodość oraz spotkanie z Fredriksonem, Jokiem (ojcem Włóczykija), Wiercipiętkiem (ojcem Ryjka) i Mamą Muminka. Poznajemy także matki Włóczykija i Ryjka, Mimblę i Grokę, oraz dwie córki tej pierwszej, w tym Małą Mi.

Tatuś Muminka zdecydowanie koloryzuje pewne fakty, a inne pomija. Pozostaje moim...

Jak dotąd, najsłabsza część. Niewiele się dzieje, Tatuś Muminka to nadęty i nudny buc...
Przyda mi się trochę odpoczynku przed kolejnymi tomami.

Jak dotąd najlepsza część Muminków. Wspaniała, niedoceniona historia. Mnóstwo mrugnięć okiem do dorosłego czytelnika, mnóstwo głębokich prawd życiowych włożonych w usta Włoczykija, Fredriksona, a nawet olbrzyma Edwarda. I cudowna kreacja Ciotki Paszczaka jako antyteza dobrego wychowawcy. Powieść podróżnicza dla każdego, kto ma dystans do świata :D

Jedyna jak dotąd książka o muminkach, która znudziła i dzieci i mnie. Polecam inne z tej serii, ale ta wypada średnio.

Mój ulubiony tom Muminków - i ulubiona postać - mało znany Jok. Bardzo lubię ten abstrakcyjny rodzaj poczucia humoru. Mam też taką muminkową zabawę: staram się na obrazkach znaleźć podpis autorki - zawsze gdzieś jest!

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

"Pamiętniki Tatusia Muminka" to moje szóste spotkanie ze znakomitą twórczością Tove Jansson.
Dzięki tej pisarce, przeniosłem się w świat Muminków, w świat który zawsze mnie fascynował i który został przez nią od początku do końca wykreowany.

Mnóstwo w tej książce humoru, niesamowitych wydarzeń, chwil grozy i przeciekawych przygód.
Ta pozycja niczym nie ustępuje innym z...

Dość słaba cześć serii. Ojcowie i ich przygody nie wydają się zbyt ciekawe.

Dyskusje

1 727