Ballada o dziewczynie

Karakter
sztuka

Okładka książki Lustro i promyk Janusz Górski, Józef Wilkoń
0,0
Lustro i promyk Janusz Górski, Józe...
Okładka książki [arka] Janusz Górski, Józef Wilkoń
10,0
[arka] Janusz Górski, Józe...

Piękne wydanie, piękne ilustracje, klasyka projektowania wydawniczego, niesamowita wyobraźnia, liternictwo TYLKO wywiad wymęczony. Niestety bohaterka cedzi słowa, najchętniej odpowiadała by "tak", "nie", "nie wiem", sprzedaje trochę plotek, nosi w sobie sporo pretensji do konkretnych osób. Całość złożona fontem 18pt dla słabowidzących.
Urywa się nagle niczym "Zamek"...

Hipnotyzująca twarz dziewczyny z okładki zatrzymała mnie przed witryną księgarni. Plakat do filmu "Ballada o dziewczynie" autorska Ewy Frysztak jest jednym z moich ulubionych.
Niestety mam ogromny niedosyt po lekturze. Z przyjemnością obejrzałam zamieszczone w książce prace autorki, ale zdawkowość rozmowy spowodowała, że uleciała szybko z mojej głowy. Szkoda.

Nie wiem, czy to wina prowadzącego wywiad, czy głównej bohaterki, ale rozmowa jakoś się nie kleiła. O pracy lustratorki w PRL-u niewątpliwie można powiedzieć znacznie więcej, niż to, co oferuje książka-album Karakteru. Na szczęście bronią się ilustracje, zaprezentowane w dobrej jakości. Brawa dla wydawnictwa za przypomnienie Ewy Frysztak, bo o niej mowa.

Ewa Frysztak mogła zostać lekarzem. Całe szczęście po pół roku studiowania medycyny stwierdziła, że jednak to, czego chce bardziej, to Akademia Sztuk Pięknych. Dzięki temu mogliśmy cieszyć się przez lata jej świetnymi okładkami i ilustracjami. Jednak choć jej prace są bardzo popularne, jej nazwisko nie jest powszechnie rozpoznawane.

Najpierw (już w czasie studiów)...

Często myślałam o o twórcach książkowych okładek - jak pracują, skąd czerpią inspiracje, jak wygląda ich przygotowanie i credo zawodowe.
Dlatego z ciekawością sięgnęła po "Balladę o dziewczynie".
Prof. Janusz Górski podjął się niezwykle trudnego zadania - pozyskania informacji od Ewy Frysztak, naprawdę trudnej rozmówczyni: odpowiadającej półsłówkami, zbywającej rozmówcę,...

Tutaj jestem bezradny. Najlepsze lata polskiej grafiki. Bardzo dużo reprodukcji, pierwsza seria Klubu Interesującej Książki,
Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich itp.
Bardziej luźna niż pogłębiona rozmowa, ale czyta się z zainteresowaniem. Ciekawa osoba, z dużym dystansem do siebie i swojej pracy. Świetny obraz warsztatu ilustratora/grafika w siermiężnych czasach Polski...

Dyskusje

• 2020
  • Do kupienia
  • Projektowanie graficzne
  • W planie na ten rok
  • Ilustracje
  • 2020.
  • Biografie, listy, wspomnienia

Dodaj cytat z książki Ballada o dziewczynie