Taśmy rodzinne

- Data wydania:
- 2019-04-24
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-04-24
- Liczba stron:
- 304
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328066250
- Wydawnictwo:
- W.A.B.
- Tagi:
- literatura polska manipulacja powieść obyczajowa relacje rodzinne szantaż zazdrość zemsta
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2019-04-24
- Liczba stron:
- 304
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328066250
- Tagi:
- literatura polska manipulacja powieść obyczajowa relacje rodzinne szantaż zazdrość zemsta
- Inne
Marcin Małys ma 30 lat, 63 tysiące złotych długu i mętną wizję własnej przyszłości.
Kiedy ojciec decyduje się go wydziedziczyć i przekazać wielomilionowy majątek na cele dobroczynne, Marcin postanawia odzyskać należne mu dziedzictwo. Żeby nakłonić ojca do zmiany zdania, musi przekonać do siebie matkę, siostrę i brata, którzy postanowili o nim na zawsze zapomnieć.
Z przezabawnej historii o próbach radzenia sobie z dorosłością Taśmy rodzinne przeradzają się w poruszającą sagę rodzinną. To opowieść o magicznej i fatalnej sile pieniądza, narodzinach fortun nowobogackich, toksycznym poczuciu wyjątkowości i skutkach manipulowania wspomnieniami. O tym, czego nigdy nie dowiemy się o cudzej rodzinie i o pewnej taśmie VHS.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Podobne książki
Oficjalne recenzje
Rodzina (nie)idealna
Miasto nie będzie za nim tęskniło. To nie były wcale jego miejsca ani ulice. Wszystko było wynajęte. Za pieniądze, przezroczyste, kiedy się je posiadało, ale kiedy ich zabrakło, nagle okazało się, że te wszystkie przytulne kawiarnie, bezkompromisowe galerie, domowe piekarnie i centra spotkań były biletowane. Całe to miasto było biletowane. Odmówiło mu wstępu.
„Taśmy rodzinne” to powieściowy debiut Macieja Marcisza. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B. Jak możemy przeczytać na okładce, autor urodził się w 1988 roku i „nie zrobił magisterki na Uniwersytecie Warszawskim i PWSFTViT w Łodzi”. Związany jest z branżą wydawniczą.
Marcisz wraz z wydawcą zdecydowali się na dość śmiały zamysł. Po otwarciu książki natrafiamy na dwie strony bardzo przychylnych recenzji i rekomendacji. Możemy się z nich dowiedzieć, że „«Taśmy rodzinne» to jest absolutny sztos” oraz że jest to „mocna, poruszająca i bardzo potrzebna książka”.
Po takiej ilości zachwytów zawsze żywię obawę co do danej powieści. Mimowolnie zastanawiam się, czy mi się spodoba, czy może będę miał nieco inne zdanie. Całe szczęście w tym przypadku zgadzam się z rekomendacjami innych recenzentów.
Okazuje się jednak, że Maciej Marcisz jest autorem naprawdę udanego debiutu. O czym więc jest jego książka? Jakie tematy porusza i jaką historię opowiada?
Przede wszystkim jest to książka o rodzinie. O niełatwych relacjach, trudnych sytuacjach i skomplikowanych historiach. W jakimś sensie jest to też – chociaż nie jest to głównym tematem – powieść o transformacji ustrojowej w Polsce, o genezie pierwszych biznesów, o zarabianiu pieniędzy.
Głównym bohaterem jest Marcin Małys. Poznajemy go w dość trudnym momencie życia. Ma trzydzieści lat i ponad sześćdziesiąt tysięcy złotych długów. Zupełnie nie ma natomiast pomysłu na życie. Nie pracuje, całe dnie spędza w mieszkaniu, oczekując, aż na koncie pojawi się kolejne stypendium. Ma tylko jeden plan – czeka na obiecane pieniądze od ojca. Naprawdę duże pieniądze. Sytuacja się komplikuje, gdy pewnego dnia Marcin otrzymuje list. Ojciec zawiadamia syna, że nie przekaże mu ani złotówki ze swojego majątku.
Zdruzgotany mężczyzna postanawia udać się do rodzinnego domu. Chce przekonać matkę i rodzeństwo, aby pomogli mu wpłynąć na ojca.
W tym momencie historia nabiera rozpędu. Nie skupiamy się już tylko na Marcinie i jego problemach. Stopniowo poznajemy historię całej jego rodziny. Historię skomplikowaną, trudną i bolesną. Czytamy o rodzinie, w której mogą spróbować przejrzeć się nasze rodziny. Czytamy o pieniądzach, dużych pieniądzach i braku pieniędzy. Jak się przekonujemy – każda z tych sytuacji rodzi problemy i frustracje.
„Taśmy rodzinne” to powieść, którą smakujemy, odkrywając powoli historię Marcina i jego rodziny. Niewątpliwą zaletą książki jest również język i styl, którym posługuje się autor. Książka wywołuje w nas wiele emocji – radość, smutek, nostalgię za tym, co było.
Oby więcej takich debiutów.
Wojciech Sobański
Popieram [ 16 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 1 298
- 1 056
- 180
- 91
- 69
- 46
- 23
- 14
- 14
- 14
Cytaty
Chciał czuć życie bardziej, doceniać jego piękno, stąpać po murku, tak jak się chodzi po linie, doceniać małe rzeczy. Ciągle o tym ...
RozwińBo oczekiwanie, że jedna, skończona, Bogu ducha winna osoba będzie naszą kochanką, przyjaciółką, kucharką, powierniczką sekretów, to...
RozwińW końcu człowiek wyszkolony przez psychoterapię i religię akceptacji samego siebie, tak totalnie całego siebie aż po końcówki małych pa...
Rozwiń
Opinie [187]
Mam kłopot z oceną, bo z jakiegoś powodu (pewnie ta wstawka o 'przezabawnych' sposobach radzenia sobie - które totalnie nie było śmieszne), po streszczeniu okładkowym spodziewałam się raczej komedii obyczajowej, a nie dramatu. Nie zalewałam się potokami łez, nie miałam wrażenia że piszą o mnie, nie współczułam bohaterowi nawet w tych mocnych scenach (głównie z ojcem). A...
więcejDobra książka, choć mam wrażenie że nieco nierówna. Momentami, jak podczas opisu zakupów, mamy czas żeby zajrzeć na każdą półkę i do każdej torby, a momentami, jak podczas ostatniej podróży jednego z bohaterów, czuję że autor leci trochę po łebkach, a szkoda. Dodaję jedną gwiazdkę, gdyż to debiut i zapowiada się bardzo dobrze. Mam nadzieję przeczytać więcej książek autora.
Pokaż mimo toDNF. Przykro mi, ale lista zakupów rodziny Małysów mnie dobiła i odmawiam czytania dalej. W zasadzie to w ogóle bardziej przeleciałam wzrokiem niż przeczytałam, bo niestety książka rozbudziła we mnie podobne emocje, jak czytanie bardzo długiego i szczegółowego wpisu na Wikipedii. Zwłaszcza opisy towarów, których nie było w Polsce przed ‘89 albo tylko w Pewexie. No wszystko...
więcejświetna!
Pokaż mimo toDo powieści z naszego podwórka podchodzę jak do jeża. Nie lubię kiedy ktoś objaśnia mi rzeczywistość, którą znam w sposób zbyt oczywisty lub nachalny. Źle czuję się w miejscach akcji, które odwiedziłam już setki razy. Lubię, gdy autor zabiera mnie tam, gdzie nie mam szansy trafić lub gdzie bywam, ale jako turystka. Polska rzeczywistość w słowach polskich autorów rzadko...
więcejGdyby ktoś zapytałby mnie o ciekawe opisy lat dziewięćdziesiątych, poleciłabym mu "Niedzielę, która zdarzyła się w środę" Mariusza Szczygła. Teraz wiem, że pewnie wspomniałabym też o "Taśmach Rodzinnych" Macieja Marcisza.
więcejZgadzam się z "przedmówcą", mi też pierwsza część książki zdała się obiecująca i ciekawsza niż inne: możliwe, że to właśnie miał być ten...
Tylko rozdział pierwszy potrafił mnie zaciekawić. Potem wszystko było bardzo schematyczne. Na szczęście styl jest dość dobry, a kilka drugoplanowych wątków trochę urozmaica za bardzo, jak na powieść, typową historię.
Pokaż mimo toMaciej Marcisz w swojej pierwszej powieści odmalował bardzo wiarygodny i wielobarwny obraz lat dziewięćdziesiątych. To historia zwracająca się ku przeszłości, która determinuje przyszłość rodziny Małysów. Historia ojca, dorobkiewicza, który pasmo finansowych sukcesów odbija na własnej rodzinie. Jest wymagający, brutalny, nie znosi sprzeciwu. Podporządkowana...
więcejBardzo mi się podobała ta książka ze względu na to, że uwielbiam temat wpływu dzieciństwa na dalsze losy człowieka. Szczególnie podoba mi się motyw Jana Małysa.
Pokaż mimo toKsiążka lekka i przyjemna, choć losy bohaterów do najprzyjemniejszych już nie należały. Warta przeczytania, polecam
Pokaż mimo to