Normal People

literatura irlandzka studia miłość przyjaźń Irlandia
literatura piękna
angielski
literatura irlandzka studia miłość przyjaźń Irlandia

Jedna z TOP 10 na mojej liście.
Sama historia jest podobna do wielu. Dwójka ludzi, których drogi się schodzą i rozchodzą. Zgodnie z trafnym powiedzeniem "o to cały jest ambaras, aby dwoje chciało na raz".
Ta książka niesie ze sobą jednak przesłanie, które daje nadzieję. Ludzie których spotykamy w pewnym sensie mogą wpłynąć na nasze życie, zmienić jego tory, nauczyć nas...

Książka Sally Rooney pod tytułem „Normalni ludzie" została okrzyknięta najgłośniejszą książką 2018 roku. Szczerze to do dziś zastanawiam się nad jej fenomenem. Na pewno ta książka nie jest dla wszystkich. Jest trudna, momentami też niezrozumiała. Tytułowi ludzie niczym nie różnią się od zwykłych śmiertelników. Bohaterowie pochodzą z tego samego miasteczka, chodzą do tej...

On i ona - różne światy. Miłosna historia jakiś znamy wiele, tak prosta, że aż praktycznie prostacka. Jednak książka Ronney jest dowodem na to, że to, o czym opowiada ma znaczenie podrzędne względem tego, jak to jest opowiedziane. Sposób przedstawienia uczuciowości bohaterów jest niespotykanie szczery i intymny. Dawno żadna książka mnie tak nie urzekła.

Książka godna polecenia nie tylko młodzieży. Pięknie przestawiona problematyka relacji między dwojgiem ludzi.

Historia dwojga młodych ludzi, którym zajęło trochę czasu, aż zdali sobie sprawę, że się kochają. Historia opowiedziana w ciekawy, niepowtarzalny sposób. Trzeba się wsłuchać, wczytać, aby to docenić. Dla mnie na plus.

“Zrobili dla siebie dużo dobrego. Ludzie naprawdę mogą się nawzajem odmienić”

Albo ja jestem nienormalna i nie rozumiem, dlaczego ta książka jest niby „jedną z ważniejszych” albo to „Normalni ludzie” są jednak nienormalni i ja normalna nie potrafię ich zrozumieć. Nie wiem, bo w sumie jedno i drugie może być prawdą. 😉 Chociaż po przeczytaniu tej książki jestem skłonna...

Na półkach: , , , ,

Inaczej napisana niż wszystko co dotychczas czytałam - było to dla mnie odświeżające. Ciekawa historia miłosna - prawdziwa i życiowa - nazwałabym ją przeintelektualizowaną wersją książki "Jeden dzień". Moja ocena: 8,5/10

Zdania są bardzo podzielone jeśli chodzi o tę powieść, jedni ją uwielbiają inni są zawiedzeni - ja , niestety, należe do drugiej grupy. Z pewnością pojawią się głosy, że czegoś nie zrozumiałam 😏 Nic to, zmęczyłam , skończyłam , a teraz zapomnę..

O dojrzewaniu, także do relacji, poznawaniu siebie, odkrywaniu siebie. Pokazana na przykładzie dwójki młodych ludzi, ale przekaz jest uniwersalny, na każdym etapie życia może nam się przytrafić taka więź, jaka połączyła Marianne i Connella. Bez ozdobników, z dużą dawką prozy życia, do zaczytania się.

Rozczarowana zakończeniem, szybkim i uciętym w jednym rozdziale

3 488
    2 443