Pierwsza gwiazdka nad Świerkową Polaną

Okładka książki Pierwsza gwiazdka nad Świerkową Polaną Aniela Cholewińska-Szkolik
Okładka książki Pierwsza gwiazdka nad Świerkową Polaną
Aniela Cholewińska-Szkolik Wydawnictwo: Wilga literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wilga
2019-11-13
2019-11-13
święta zwierzęta

Dzisiaj otuliła nas magia dziecięcego świata.
Wspólne ubieranie choinki🎄, później świąteczny film,☃️ a na koniec czytanie książeczki i wygłupy z nowymi lampkami⭐⭐
Dzisiaj czytaliśmy książkę
Pierwsza gwiazdka nad Świerkową Polaną 🎄 Aniela Cholewińska-Szkolik
Bardzo dużo czytania, wszystkie strony zapełnione tekstem i cudownymi ilustracjami. Cieszy mnie, gdy w książce jest dużo tekstu, wtedy mamy ją na kilka wieczorów i możemy się zaprzyjaźnić z jej bohaterami. Cudowna książeczka i na czasie 🎄⭐🎄⭐

Dzisiaj otuliła nas magia dziecięcego świata.
Dzisiaj czytaliśmy książkę
Pierwsza gwiazdka nad Świerkową Polaną 🎄 Aniela Cholewińska-Szkolik

1974

Promyk, Rysio, Fiołek, Iskierka, Migdałek, Funio, Tusia, Kuleczka i Kłębuszek uczęszczają do Leśnego Przedszkola, gdzie Pani Borsukowa zachęca ich do wielu interesujących aktywności. Dzieci przeżywają różne przygody - pojawiają się łzy, radość oraz rozterki, ale w takich momentach zawsze przydadzą się bliscy wyciągający pomocną dłoń...

Ta książka skradnie serce nie tylko niejednemu maluchowi, ale także rodzicowi. Dzieci bez większego trudu mogą utożsamić się z przedszkolakami, które jedynie z wyglądu nie przypominają ludzi, jednak ich życie jest takie same jak nasze. Jestem zachwycona, iż autorka stara się przekazać to, co powinno być najistotniejsze nie tylko w czasie świąt, ale przez cały rok. Wysprzątane mieszkanie, stół zastawiony pysznymi potrawami, jak również stos prezentów pod choinką to jedynie dodatki, które nie zastąpią cennych chwil w gronie najbliższych.

"Pierwsza gwiazdka nad Świerkową Polaną" to jedna z najpiękniejszych książek dziecięcych o tematyce świątecznej - zarówno pod względem wizualnym, jak i treściowym. Każda opowieść intryguje oraz skłania do przemyśleń, kończąc się podsumowującym zdaniem, które warto wziąć do serca i zapamiętać. Nie wszystkie lektury dla maluchów zawierają motto, dlatego jest to dla mnie zawsze ogromny plus takich pozycji.

Bohaterowie zamieszkujący Świerkową Polanę nauczą nas, że czasami warto zrezygnować z czegoś ważnego, jeśli nagrodą będzie czyjś uśmiech na twarzy. Ponadto trzeba walczyć o swoje marzenia, nie poddawać się zbyt szybko, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy nastąpi chwila ich spełnienia. Do tego najpiękniejsze chwile można przeżyć tylko wtedy, gdy dzielimy je z innymi...

Nastał grudzień, a wraz z nim zmiana scenerii. Prawda, śniegu za oknem brakuje, ale dziecięce półki na książki wyglądają już zupełnie inaczej. Królują na nich teraz książki związane z zimą i Bożym Narodzeniem. W tym roku nie może na nich zabraknąć "Pierwszej Gwiazdki nad Świerkową Polaną" Anieli Cholewińskiej-Szkolik. Książki, w której zakochałyśmy się od razu, i do której miłość nie ustępuje z biegiem, kolejnego już, czytania.
W Leśnym Przedszkolu rozpoczynają się przygotowania do Gwiazdki. Nauczycielka, Pani Borsukowa proponuje dzieciakom przeróżne formy zabaw, które mają je wprowadzić w świąteczny nastrój, a jednocześnie doprowadzić do spełnienia dobrych uczynków. Na początek rozdaje role do jasełek. W Święta zostanie odegrane przedstawienie. I to nie w przedszkolu, ale na Świerkowej Polanie, na prawdziwej scenie, przed wszystkimi mieszkańcami lasu! Dzieci są bardzo podekscytowane i z wielkim przejęciem uczą się swoich kwestii, by wypaść jak najlepiej. Niestety okazuje się, że obsadzony w roli diabełka dzik Rysio nie bardzo radzi sobie z wymaganiami, jakie stawia przed nim bohater, którego ma odegrać. Tymczasem jego najlepszy przyjaciel, mały jeż Funio, który sam bardzo o tej roli marzy, postanawia mu pomóc. Dochodzą wspólnie do nieoczekiwanych wniosków, które zadziwią nawet ich nauczycielkę. Na szczęście wszystko zakończy się dobrze, a na ostatnich stronach książki przedstawienie zostanie w końcu odegrane i otrzyma moc braw i wiwatów.
Zanim jednak dojdzie do długo wyczekiwanych i pieczołowicie przygotowywanych Świąt, grudzień będzie obfitował w inne przygody. I tak wiewiórka Tusia zaprzyjaźni się z małą śniegową chmurką, która pomoże przedszkolakom dostarczyć listy do Świętego Mikołaja. Sarenka Iskierka zrobi piękny lampion, który ostatecznie podaruje swojemu wujkowi, choć będzie to oznaczało, że jako jedyna nie przyniesie swego dzieła do przedszkola i nie zawiesi go na olbrzymiej choince.

Cała recenzja znajduje się na blogu Dune Fairytales pod adresem: https://dune-fairytales.blogspot.com/

Pierwsza gwiazdka nad Świerkową Polaną od razu zwróciła na siebie moją uwagę i wiedziałam, że ta książeczka musi do mnie… do nas trafić. Byłam pewna, że Potworki będą tym tytułem zachwycone. Czy rzeczywiście tak było?

Bardzo ciepła historia o grupie zwierzątek chodzącej do przedszkola. Książka podzielona jest tak, że każda historia opowiada o innym zwierzątku i dotyczy innego okołoświątecznego problemu. Bardzo przyjemna lektura.

• Polska
  • Mikołaj