Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach

literatura podróżnicza
Wydawnictwo TBR
2019-11-15
2019-11-15
Indie podróże historia Azja wspomnienia przemytnicy złoto
Inne

#mojaopinia #hanasolo #cezaryborowy #recenzjatygodnia
Moi kochani och! co to była za przygoda z tą książką. Nie miałam pojęcia że w Indiach w latach 80-tych polscy intelektualiści trudnili się przemytem elektroniki i złota z Singapuru do Indii. Spowiedź, wspomnienia i dużo, dużo interesującej historii, nie tylko Indii.
Mnie pochłonęła całkowicie. Brakuje mi punktacji

#mojaopinia #hanasolo #cezaryborowy #recenzjatygodnia
Mnie pochłonęła całkowicie. Brakuje mi punktacji

Dobre. Szczere, nienadęte. Ciekawe fakty, fajne historie, bohaterowie, których lubisz. Super oglądałoby się serial na podstawie tej książki. Tacy backpackersi plus lat 80'.

Wspaniała książka! :)

Wspaniała książka! :)

Rewelacyjna książka. Ogromny kontrast dla tak szarego wtedy polskiego świata. Material na film gotowy :)

W życiu bym nie sięgnęła po tę książkę, gdyby nie bardzo pochlebna opinia Wojtka Kurtyki. A jego bardzo cenię i w ogóle jakoś tak lubię - wydaje mi się ciekawym człowiekiem o niewątpliwie wielkich osiągnięciach, z własnymi zasadami i fascynującym podejsciem do wielu spraw, mającym swoją filozofię i ciekawe przemyślenia. Jego książka "Chiński maharadża" bardzo, bardzo mi się podobała i widząc jej chore ceny na rynku wtórnym, nawet ostatnio nieśmiało marzyłam, by zrobić audiobooka, którego czytałby sam autor. Ehhh... Spore zboczenie z tematu, ale fakty są niezaprzeczalne - gdyby nie jego polecajka, to tej pozycji na pewno bym sama nie wybrała.
Dużo bym wtedy straciła.
Książka przedstawia nam życie polskich przemytników w Indiach przed '89. Poznajemy realia takiego zajęcia w tamtych czasach i w tamtym miejscu, różne triki przemytnicze, humorystyczne i ciekawe anegdoty, interesujące osobowości samych przemytników, specyfikę tamtego towarzystwa, ale także różne historie i straszne i smutne (Boże, Jednooki Tomek). Dowiadujemy się też wielu rzeczy o mentalności Indusów, ich sposobie myślenia, religijności i o samych Indiach. Nie uświadamiałam sobie ogromu drenażu jaki fundowało swoim koloniom Zjednoczone Królestwo. Nie mam kompetencji by porównywać te sytuacje i nawet nie chcę wyrokować, kto miał gorzej - po prostu niektóre fragmenty bardzo mocno przypominały mi o podobnym drenażu, który z kolei nam zafundował pewien bratni naród... Wszystkie te wydarzenia oglądamy z przedniego siedzenia Sokoła Millenium, bo wszystkich tych rzeczy dowiadujemy się od najsłynniejszego przemytnika po tej stronie galaktyki - Hana Solo. Tak naprawdę to nie, ale moim zdaniem autor całkowicie zasłużył na tę ksywkę. Han Solo oprócz talentów przemytniczych, ma też smykałkę do snucia opowieści. Bardzo przyjemnie słuchało mi się jego gawędziarskiego stylu podczas spacerów. Mam tylko nadzieję, że nie napisal tej książki, bo trafił pierwszy do więzienia (nawiązując do pewnej anegdoty z książki ;). No i w sumie to faktycznie trafił tam pierwszy z głównej paczki.
Polecam zainteresowanym Indiami i awanturniczymi przygodami. Nie polecam charakterom praworządnym, bo żeby czerpać z lektury przyjemność, trzeba chociaż trochę polubić bohaterów.

Pamietam te klimaty i podróże w tych czasach. Dla mojego pokolenia - warto.

Pamietam te klimaty i podróże w tych czasach. Dla mojego pokolenia - warto.

Pamiętnik będący książką przygodowo-podrózniczą. Zaczyna się ciężko ale z każdą stroną jest lepiej. (kolejna książka autora jest pod względem stylu i warsztatu zdecydowanie lepsza choć historia słabsza i mniej świeża). Absolutnie niezwykła historia, o której kiedyś się trochę słyszało ale tu otrzymujemy relację z pierwszej ręki. Szczerze i barwnie. Straszno i śmiesznie momentami. Dla moralnych rozterek - jakie mogą się pojawiać u czytelnika, zwłaszcza młodszego - trzeba pamiętać kontekst historyczny, polityczny i gospodarczy. Zdecydowanie warto przeczytać.

Książkę czyta się bardzo lekko i na pewno jest ciekawa, a jednak mam do niej dość dużo zastrzeżeń.
Sam autor wspomina, że te 3 lata były tak intensywne jak normalne 15, a jednak mam niedosyt opowiedzianych historii. Gdyby nie dygresje autora o współczesnych Indiach, książka byłaby o polowe krótsza.
A co do samych dygresji to są one moim kolejnym zarzutem. Często są one skierowane do znajomych/rodziny autora i mnie jako czytelnika nie przekonują. Co do wstawek historycznych to są ciekawe ale jednak z braku wyrobionego autorytetu muszę do wielu z nich podchodzić z dystansem, tym bardziej że kończą się raczej osobistą opinią/konkluzją co nie pasuje mi do reportażu.

Tak czy siak, polecam chociażby dlatego, że nie słyszałem nigdzie indziej o polskich przemytnikach w Indiach.

A co do samych dygresji to są one moim kolejnym zarzutem. Często są one...

Bardzo dobra opowieść przygodowo-podróżnicza - tak chyba można ją zakwalifikować, choć opisuje autentyczne działania grupy polskich przemytników w Indiach (i nie tylko) w latach 80 minionego wieku.
Autor szczerze, barwnie i bez chwili przynudzania opisuje "przygody" tych dzieci PRL, i co istotne, nie ogranicza się do tego: wspomnienia przeplatane sa gęsto własnymi refleksjami oraz tłem historycznym, które uksztaltowało współczesne Indie, ich uwarunkowania gospodarcze i społeczno-polityczne, co pozwala zrozumieć dlaczego ta działalność w ogóle mogła mieć miejsce.
Szalenie istotne jest, że autor sie nie wybiela, nie opisuje siebie jak postaci z filmu sensacyjnego - opowiada, czasem tłumaczy, ale nie usprawiedliwia.
Zgrzytem natomiast, zupełnie niepotrzebnym, jest przedmowa p. Kurtyki, który próbuje nam przedstawić bądź co bądź przestępców jako awangardy polskiego kapitalizmu, stawiając ich na równi z autorami zmian sytemowych w Polsce na przełomie lat 80 i 90. Czułem żenadę czytając tę przedmowę, na dodatek wprowadza ona idiotyczny klimat do pierwszych stron opowieści, choć na szczęście wartka akcja pozwala o tym szybko zapomnieć. Wszak autor sam na siebie tak nie patrzy, a książka jest również w jakimś stopniu rozliczeniem z wlasną przeszłością.
Przy kolejnych wydaniach proponuję zrezygnować z tej przedmowy.

Ciekawa, fakt. Jednak mam mieszane odczucia. Przemyt jest przemytem, jest przestępstwem, jest złem. Rozumiem pomieszanie u młodego człowieka jakim był autor, a nawet gloryfikację tego procederu ale zdanie, że teraz ojciec jest dumny i zadowolony z syna gdy ten opowiedział mu swoje przemytowe historie chyba jest nieco na wyrost. Mam wrażenie, jakby autor opisując Indie nieco się ślizgał, krótkie rozdziały, krótkie napomknięcie o tym czego właśnie doświadczył, migawka z Indii. Plus za opis indyjskiego wiezienia ;-)Jeśli ktoś szuka bardziej nasyconych opisów polecam inną książkę: Shantaram.

Cezary Borowy Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach Zobacz więcej