Medytacja dla zabieganych. Jak w 8 tygodni zmienić swoje życie

Okładka książki Medytacja dla zabieganych. Jak w 8 tygodni zmienić swoje życie Dorota Mrówka
Okładka książki Medytacja dla zabieganych. Jak w 8 tygodni zmienić swoje życie
Dorota Mrówka Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
Sensus
2019-07-09
2019-07-09
medytacja poradnik

Stare japońskie przysłowie: medytuj codziennie przez poł godziny, a jeśli nie masz czasu, to przez godzinę.

Pierwsza połowa książki to część teoretyczna, zachęcająca do medytacji i opisująca jej korzyści, natomiast pozostała połowa to część praktyczna z 8-tygodniowym planem.
To moja pierwsza książka o medytacji za jaką się zabrałem, a właściwie słuchałem audiobooka, ale niestety, nie spodobała mi się za bardzo i będę musiał przeczytać kiedyś coś lepszego. Dlaczego? Książka jest rozwleczona, chociaż znajduje się w niej parę ciekawostek o których nie wiedziałem. Przykładowo słyszeliście pewnie o cyklu nosowym, który zmienia się co kilka godzin? Natomiast o tym, że kiedy oddychamy prawą dziurą aktywujemy lewą półkulę mózgową (logika i analityka),a kiedy lewą, to aktywujemy prawą półkulę mózgową (wyobraźnia i kreatywność)? Dzięki odpowiedniemu oddechowi możemy zharmonizować pracę obu półkul.
Autorka twierdzi, że naukowcy nie wiedzą, dlaczego medytacja przynosi takie korzyści, by niedługo później dokładnie je opisać... Serio? Nawet na logikę, skoro medytacja wpływa uspokajająco (w przeciwieństwie do szkodliwego stresu działającego niepokojąco),to samo to jest sensownym argumentem, a tym bardziej jeszcze dokładniejsze korzyści, takie jak:
- wzrost hipokampu i ilości substancji szarej w obszarach odpowiedzialnych za analizę, naukę, pamięć, orientację przestrzenną, samoświadomość oraz kontrolę nad emocjami,
- zmniejszenie ciała migdałowatego, odpowiedzialnego za "walcz lub uciekaj" (lęk i stres),
- korzystny wpływ na Sieć Wzbudzeń Podstawowych.

Według autorki medytacja nikogo nie zmienia. Bzdura, bo po co gadanie o tym, że medytacja odmieniła komuś życie? Oczywiście najpierw takie zmiany osoba musi chcieć sama wprowadzić w swoje życie, ale jednoznacznie można uznać, że medytacja jakiś wpływ wywiera, niekoniecznie identyczny na każdego, na jednego większy, innego mniejszy, bo to jest też równoznaczne ze zmianą myśli i przekonań, które autorka stara się na siłę wpoić, jakby chcieć zindoktrynować czytelnika. Oczywiście w pozytywnym "praniu mózgu", ale i tak nie podobało mi się to, gdyż to miała być książka o medytacji, czy także o tym jak myśleć, jakie mieć przekonania itd.? Jeszcze raz przypomnę, że nie czytałem żadnej innej książki o medytacji, więc nie wiem, czy "zmiana swojego myślenia" jest obowiązkiem praktykowania, czy po prostu automatycznym skutkiem medytacji, no ale jeżeli to drugie, to tym bardziej bez sensu, że autorka tak bardzo chciała wpoić coś komuś, gdy na siłę rzadko coś zadziała, tylko odepchnie kogoś bardziej, dlatego nie mam zamiaru praktykować jej planu, wolę sięgnąć po inną książkę, która będzie o medytacji, najlepiej tylko o medytacji, a nie o zachęcaniu, skoro ktoś czyta książkę o czymś, to chyba już to świadczy, że jest zaciekawiony, po co go jeszcze zachęcać, a tak naprawdę osiągać skutek odwrotny od zamierzonego?

Natomiast co do kilku wskazówek, które warto wymienić, chociaż niekoniecznie od razu stosować (niektórzy, w tym autorka, wydają się traktować medytację jako święty rytuał):
- w otoczeniu warto, aby był porządek,
- ładny zapach dzięki zapachowej świecy lub kadzidełkom,
- minutnik odliczający nam zakończenie medytacji,
- może grać muzyka medytacyjna 432 Hz,
- nie medytować głodnym lub po posiłku, ani bezpośrednio po wysiłku, alkoholu, kawie i herbacie.
- tendencja do rozpraszania - medytujemy z zamkniętymi oczami,
- tendencja do zasypiania - medytujemy z otwartymi oczami.

Mi się nie podobała ta książka. Jeśli ktoś jest mocno uduchowiony, to pewnie przypadnie mu do gustu, lecz oczekiwałem książki o medytacji, a nie próbie indoktrynacji, nawet jeśli w słusznej idei. Gdybym przeczytał kilka książek tego typu i byłyby one podobne merytorycznie, to może bym się jakoś przekonał i uznał, że to tak musi być, lecz autor nie musi niczego opisywać w fanatyczny sposób, bo nie każdemu spodoba się tak podana treść.

W uzasadnieniu mojej subiektywnej oceny chciałbym zadać pytanie, być może ktoś na portalu potrafi mi wyjaśnić jak to jest z wydawnictwami, czy płacą one za ilość stron? Za zmarnowanie papieru? Zadałem to pytanie ponieważ nie potrafię zrozumieć dlaczego autorka tej książki tak skutecznie potrafi obrzydzic nie tylko siebie i książkę, ale nawet tematykę! Przez 8/10 autorka próbuje namawiać czytelnika różnymi argumentami, od życia w szczęściu po długo wieczność. Potem przez 1/10 wmawia jak mamy myśleć i niczego od medytacji nie oczekiwać, pozostała 1/10 to sedno. A może być może to sztuczne przedłużanie ma na celu zostawienie zapasu na inne książki? Ja, jednak obiecuję że to ostatnia książka tej autorki. Nikomu jej nie polecę, wręcz odradzę a jeżeli już ktoś się po kusi to radzę przejść na sam koniec, chodź i tak pewnie podzieli moje zdanie. Jeżeli ktoś chciałby zacząć z medytacja radzę poszukać gdzieś indziej. Strata czasu!

„… Filiżanka herbaty w moich dłoniach
To doskonale podtrzymywana uważność.
Mój umysł i ciało istnieją
Dokładnie tu i teraz …”

Czy wiesz czym jest medytacja? A może uważasz, że to kompletna bzdura? Jeśli pracujesz w korporacji, biegasz od rana do wieczora, albo prowadzisz dom, to książka idealna dla Ciebie. Liczy się efekt. W takim razie będzie krótko, zwięźle i na temat. Wiele osób nie wierzy w takie rzeczy, inni nie mogą żyć w zgodzie ze swoim ciałem i duszą.

Autorką książki jest Dorota Mrówka, kobieta wielu zawodów. Z wykształcenia teatrolog, przez długi czas pracowała między innymi jako dziennikarz prasy codziennej oraz branżowej, związana była także z mediami elektronicznymi. Kiedy skończyła czterdzieści lat postanowiła zmienić priorytety. Kolekcjonuje i wykorzystuje techniki medytacyjne z najdalszych zakątków świata. Autorka bloga „Życie bez napinki”.

Część pierwsza obejmuje podejście do medytacji, sytuacje, które zmieniają życie, właściwy oddech, ale i to, co stoi na przeszkodzie. Część druga, to program ośmiu tygodni medytacji dla zabieganych. To relaks, koncentracja, ciało, oddech, myśli, emocje, cisza, ale i ciekawy aspekt medytacji w ruchu.

Medytacja jest jednym z najcenniejszych odkryć ludzkości. Na przestrzeni dziejów praktykowały ją miliony osób pragnących wieść lepsze, bardziej zrównoważone i bogatsze wewnętrzne życie. Siedzenie i nic-nierobienie nie może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, na naszą wydajność, kreatywność i poczucie szczęścia.

Naturalną konsekwencją wewnętrznego spokoju jest dystans do samego siebie, życia oraz świata, w jakim przyszło nam żyć. Empatia i wrażliwość często we współczesnych czasach mylona jest z litością. To są jednak dwa różne stany. Kiedy mamy zapewniony spokojny byt, a przynajmniej taki, który pozwala na przyzwoitą egzystencję, wówczas możemy poświęcić się sprawom wyższym, poszukiwaniom wewnętrznej harmonii i spełnienia.

Osiągnięcie odpowiednio wysokiego stanu koncentracji jest możliwe. Wtedy możemy poczuć się delikatnie, jak piórko, odczuwalne ciepło rozluźnia nasze mięśnie. Pod powiekami mogą pojawić się kolory. Brzmi to dość niewiarygodnie, ale naprawdę tak jest. I w jakim ćwiczeniu potrzebna jest zapalona świeca? Podobnie jest z naszymi codziennymi sytuacjami. Sprzątanie, gotowanie, wyrzucanie śmieci może sprawiać przyjemność jeśli poprawia ogólny wygląd twojego otoczenia. Człowiek czuje wtedy, że otaczający świat jest bardziej znośny i przyjazny.

Osiem tygodni to niewiele. To zaledwie dwa miesiące regularnego powtarzania banalnie prostej czynności przez zaledwie 15 minut dziennie. W sumie 840 minut, to daje 14 godzin.

Wszystkie znaki występujące w tekście są zastrzeżonymi znakami firmowymi bądź towarowymi ich właścicieli.

Gorąco polecam książkę, z której każdy czytelnik wyciągnie indywidualne wnioski.

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: HELION – Sensus
Premiera: 13.09.2019 r.
Liczba stron: 168
Ilustracja w książce i na okładce: Dorota Mrówka
Oprawa: miękka
(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce

„… Filiżanka herbaty w moich dłoniach
To doskonale podtrzymywana uważność.
Mój umysł i ciało istnieją
Dokładnie tu i teraz …”

Świetna książka dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z medytacją, a nie bardzo wiedzą jak się za to zabrać.

Plusy: może przemawiać do nieobeznanych z tematem.
Minusy: zbyt wolno przechodzi do sedna

Plusy: może przemawiać do nieobeznanych z tematem.
Minusy: zbyt wolno przechodzi do sedna

• Audiobooki
  • Przeczytane 2022
  • Z polecenia do kupienia ...
  • 01. Epub+
  • Dzielą ze mną dom
  • Rozwój

Dodaj cytat z książki Medytacja dla zabieganych. Jak w 8 tygodni zmienić swoje życie