rozwińzwiń

Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych

Okładka książki Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych Christel Petitcollin
Christel Petitcollin Wydawnictwo: Feeria Seria: Jak łatwiej żyć poradniki
Krystyna Arustowicz

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Nie był to najgorszy poradnik jaki przeczytałam :) parę cennych uwag z niego wyniosłam :)

Świat ludzi nadmiernie myślących przekleństwo czy dar? Myślę, że to pytanie nadal pozostaje dla wielu wrażliwców bez odpowiedzi. Christel Petitcollin zachęca do uporządkowania procesu myślowego. Sugeruje, że akceptacja tego stanu osobowości jest kluczowa. Myślę, że w tej książce próbuje powiedzieć, że nadmierne myślenie to wyzwanie i dar, który bez bez odpowiedniego zrozumienia i zarządzania może prowadzić do frustracji, stresu i wyczerpania. Jednakże, gdy zostanie właściwie ukierunkowany i zaakceptowany, może stać się potężnym narzędziem.

Ja osobiście nie dowiedziałam się "Jak mniej myśleć" ale dowiedziałam się czegoś nowego

Jeśli jesteś osobą która za wiele myśli i czuje że jest nadwrażliwa, to nie jest książka "dla Ciebie" tylko co najwyżej "o Tobie" i to też w ujęciu uproszczonym, a nawet nieraz niepotrzebnie stereotypowym.
Fajnie, że można poczytać że są tacy ludzie jak Ty i to, że się martwisz a inni nie nie oznacza Twojej nieporadności czy zdziecinnienia. Dobrze wiedzieć, że ktoś badał i opisał takie osoby.
Ale jak z tym sobie radzić, z tej książki się nie dowiesz. Żadnych sensownych tricków, rad itp. "Posłuchaj muzyki która Ci się dobrze kojarzy" kiedy zaczynają Cię gonić pogmatwane uporczywe myśli to żadna porada.

Jak dla mnie... za bardzo motywacyjna i pełna własnych opinii, a za mało konkretna, praktyczna. Oczekiwałam więcej odwoływania się do konkretnych badań, działania mózgu oraz rad możliwych do zastosowania. Te proporcje są zaburzone względem moich oczekiwań.
Mam też duży problem z wyraźnym kategoryzowaniem ludzi na „nadwydajnych” i „normalnie myślących”. W dodatku Autorka, chcąc podbić poczucie własnej wartości tych pierwszych, mocno umniejsza tym drugim (takie odniosłam wrażenie). Co w ogóle oznacza „normalnie myślący”? Czy nie ma nic pomiędzy, żadnej innej kategorii? I czy naprawdę trzeba się tu odwoływać do norm i normalności? Jedni są nadwydajni i nadzwyczajni, a drudzy normalni (w dodatku w znaczeniu: szarzy, przeciętni)?
Liczyłabym tutaj na więcej niuansów i większego dostrzeżenia całej rozpiętości sposobów ludzkiego myślenia.
Niemniej były też pojedyncze fragmenty i stwierdzenia, które w książce mi się spodobały i skłoniły mnie do refleksji.
Slowem: ujdzie. Ale z wszelką pewnością nie odmieniła mojego życia ani nie nauczyła mnie, jak myśleć mniej.

Autorka już od pierwszych stron otacza czytelnika ramieniem, uspokaja – nie martw się, jeśli czujesz się inny, wszystko z Tobą w porządku. Nie jesteś dziwny, nie jesteś nienormalny – Jesteś inny, ale to dobrze! Ta „inność” jest Twoją siłą.

Jednak im dalej w las, tym wszystko bardziej się gmatwa… Mam wrażenie, że autorka spokojnie mogłaby poprzestać na opisie osób „nadwydajnych” i na tym jakie cechy mogą je charakteryzować. (Ta część była najciekawsza) Totalnie nie potrzebne były tutaj dywagacje jaki bycie „nadwydajnym” może mieć wpływ na zachowania takich osób -wymieniła tutaj tak dużo rzeczy, że straciłam rachubę, i mam odczucia, że głównie nie były to zbyt pozytywne cechy, nie licząc może życzliwości i chęci niesienia pomocy innym.

Nie znalazłam w tej książce odpowiedzi na pytanie „jak myśleć mniej?” jednak dowiedziałam się, czemu myślę zbyt dużo… a przynajmniej tak mi się wydaje – ale pewności mieć nie mogę.

Włączyłam do słuchania następną część książki „Jak lepiej myśleć” – zobaczymy co przyniesie następna część.

Jako osoba nadwrażliwa uważam że autorka jest bardzo krytyczna wobec ludzi jak to określa "normalnych". Nadaje im pejoratywne znaczenie i traktuje z góry jako wieszcz nowej drogi "superludzi". Myślę że wszelkie problemy osób nadwydajnych są tożsame z problemami każdego człowieka. Mogą być po prostu silniej odczuwalne, albo nawet mniej, bo każdy ma różne braki i nadwydajnosci. Czytając tą książkę w taki sposób można wynieść dużo ciekawych tez i pomysłów na to jak radzić sobie w życiu codziennym.

Jednak hipokryzja autorki która gardzi "normikami" a wręcz nienawid zi"manipulatorów" ukazuje się w jej własnym manipulatorskim stylu pisania i używaniu narzędzi propagandy w celu potwierdzenia swojej tezy. Można odnieść wrażenie że autorka jest bardzo skrzywdzona i książka jest bardziej spowiedzią i szukaniem klakierów jej subiektywnej oceny sytuacji.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ładna okładka - i pewnie dlatego książkę dostałam w prezencie - ale treść banalna. Dla mnie jako osoby zastanawiającej się, czy należę do "nadwydajnych" książka nie była w ogóle pomocna.
Opis książki nie do końca odpowiada według mnie temu, o czym rzeczywiście ona jest.
A przedstawienie różnic między nadwydajnymi i "normalnymi" osobami... Według mnie było ono nieprawdziwe i krzywdzące dla "normalnych". Autorka zaszufladkowała ludzi w dwie grupy o skrajnie innych cechach, a świat przecież tak nie wygląda.
Ogólnie rzecz biorąc podczas lektury czułam, że tracę czas.

Poradnik dla „nadwydajnych mentalnie”, dla tych wszystkich, których myśli skaczą, a w głowie stale coś się dzieje (choć tutaj nie mylimy z ADHD!). Studium ludzi, którzy czują się „inni”, których otoczenie nie rozumie i nijak nie mogą poradzić sobie z myślami.
Lekkie i przyjemne, zaczęłam czytać w poczekalni i tak sobie płynęłam przez treść głównie czekając na coś. Autorka wprowadza nowe (przynajmniej dla mnie) określenie „nadwydajni” - co samo w sobie już troszeczkę łechce ego, nie sądzicie? Jeśli odnajdziecie swoje cechy w tym określeniu, to ta książka zdecydowanie podniesie waszą samoocenę i nastawi was pozytywnie do samych siebie. Czasami Autorka się powtarza, może też przeszkadzać jej nieustanny zachwyt nadwydajnymi, aczkolwiek nie jest to w moim odczuciu ogromy minus.
Ja nie jestem pewna swojej „nadwydajności” (choć zapewne właśnie ta wątpliwość utwierdziłaby Autorkę, w tym, że się do tej grupy zaliczam),a i tak skończyłam ją z uczuciem „podbudowania”. Miło mi było ją przeczytać, ale mojego życia nie zmieniła (bo nie musiała).
(Instagram @eaw.books)

Trochę się zawiodłam. Jak dla mnie najciekawiej czyta się ostatnią część.
Jednak potwierdziło się, że powinnam "mniej myśleć " ;)

Trochę się zawiodłam. Jak dla mnie najciekawiej czyta się ostatnią część.
Jednak potwierdziło się, że powinnam "mniej myśleć " ;)

4 656
  • 2021
  • 2020
  • Psychologia
  • Poradniki

Christel Petitcollin Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych Zobacz więcej