Medytacja. Sposób na lepsze życie

zdrowie, medycyna
Sensus
2021-05-21
2021-05-21
joga medytacja mindfulness redukcja stresu stres

Okładka książki Pokonaj endometriozę. Jak wygrać z chorobą i zacząć żyć na nowo Iris Kerin Orbuch, Amy Stein
Pokonaj endome... Iris Kerin Orbuch, ...
Okładka książki Żyj bez toksyn. Jak pozbyć się szkodliwych substancji ze swojej codzienności Aleksandra Olsson, Aleksandra Rutkowska
Żyj bez toksyn... Aleksandra Olsson, ...
Okładka książki Jedz jak budda. Jak jeść świadomie i zdrowo Cottrell Tara Tara, Dan Zigmond
Jedz jak budda... Cottrell Tara Tara,...

Pozytywna książka o podstawach medytacji....w zasadzie o dobrych praktykach życiowych z medytacją w tle. Podane również kilka przykładów, jak medytować.
Nie jest to arcydzieło, ale dobra, bardzo pozytywna książka. Myślę, że sięgnę po inne pozycje autorki.

Napisana wprost z konkretami, bez zbędnych treści, może bardziej teoretycznie, ale na początek wystarczy.

Bardzo przyjemnie opisana: każdy element medytacji, różne techniki, ale przede wszystkim to jak się do tego przygotować.

Co chcemy zmienić w życiu? Czego pragniemy się nauczyć? Kiedy będziemy mieli na to czas?

Mimo tego całego profesjonalnego warsztatu autorki, spodziewałam się innej treści. W szczególności nie aż tyle treści... Za dużo tekstu za mało konkretów. Jakby książka była opatrzona rysunkami, jakimiś diagramami czy nawet wyodrębnymi zdaniami byłaby bogatsza. W takiej formie owszem czyta się dobrze, ale z samego czytania nic się nie wyciągnie. Prócz kilku technik opisanych kursywą właściwie nie ma nic.

"Medytacja. Sposób na lepsze życie" to książka idealna dla jej miłośników, ale również i dla tych początkujących, którzy chcieliby zacząć 'nowe życie'. Ja zapewne do kilku przytoczonych tu technik jeszcze wrócę.

Na swojej półce mam siedem książek na temat medytacji. Biorąc do ręki kolejną zastanawiałam się co jeszcze można napisać na ten temat, czego nie ma w tych, które już przeczytałam. Byłam przekonana, że po prostu poprzeglądam, przypomnę sobie to wszystko co już znam. Nic bardziej mylnego. Ku mojemu zaskoczeniu książka Doroty Mrówki „Medytacja sposób na lepsze życie” okazała się zupełnie inna... W przeciwieństwie do znanych mi książek tutaj pani Dorota nie ukazuje nam dowodów i badań potwierdzających, że medytacja działa, nie uczy nas jak zacząć, jak siedzieć, jak zorganizować miejsce do medytacji, nie ma tu patetycznego tonu. Jest za to wspaniała opowieść o medytacji z niezwykłymi porównaniami: ego jako wirtualny potwór i pasożyt, wewnętrzna siła jako drogocenna perła, trudy dnia jako smoki, piękne i szczęśliwe chwile jako skarby, a lęk i gniew jako osobiste demony.
Autorka w sposób niezwykły pokazuje nam jak ogarnąć wewnętrzny chaos, sprawić aby w naszej głowie zagościła cisza i spokój, jak stać się bardziej opanowanym, kreatywnym i wydajnym człowiekiem. Książka napisana jest bardzo lekko, czyta się ją niezwykle przyjemnie, a każde słowo powoli przekonuje czytelnika do podjęcia pracy nad sobą i zmianą sposobu myślenia . W książce medytacje to nie osobne ćwiczenia na zakończenie rozdziału, to umiejętnie wpleciona w tekst praktyka. Wszystkie te techniki i narzędzia zostały opracowane przez panią Dorotę na potrzeby prowadzonych przez nią warsztatów, są więc doskonale sprawdzone.
Dzięki tej książce możemy nauczyć się jak poradzić sobie z problematycznymi sytuacjami, relacjami, emocjami, jak zachować zdrowy dystans, jak odkryć swoją wewnętrzną moc i jak pozwolić jej się rozwijać, jak zaakceptować to co nas otacza, jak budować zdrowe relacje i jak odkryć szczęście.
Znajdziemy tutaj między innymi medytację z oddechem, z żywiołami, z obserwacją myśli, obserwacją wrażeń, z jantrą, medytację tonglen, wybaczania, wdzięczności. Wszystko to pięknie się przeplata z tekstem, który sam w sobie jest niezwykle wartościowy. Książka dla każdego, dla początkującego i zaawansowanego, dla osoby niezdecydowanej czy warto zacząć medytować i dla osoby mocno zanurzonej w temacie rozwoju osobistego. Polecam z całego serca
Anna Musiał

Nie znam nikogo, kto nie chciałby poznać sposobu na lepsze i wspanialsze życie. Jednym ze sposób na właśnie taką egzystencję jest medytacja. Niby wystarczy tylko usiąść wygodnie, zamknąć oczy i odetchnąć, a tak wielu z nas ma z tym problem.
„Medytacja. Sposób na lepsze życie” to najnowsza książka Doroty Mrówki, nauczycielki medytacji, mindfulness oraz technik redukcji stresu. Medytowanie może rozpocząć każdy, ale nie każdy wytrwa w tym stanie, osiągając spełnienie. Już na początku Joginka zaznacza, że proces ten wymaga konsekwencji oraz zaufania. Trzeba być bardzo cierpliwym i nie poddawać się z powodu bolących pleców czy kolan. By przygotować się dobrze do medytacji, musimy pozbyć się uprzedzeń, zmartwień oraz lęków. Według autorki powinniśmy też przebaczyć tym, którzy nas skrzywdzili oraz sobie, za nasze słabości oraz brak wiary we własne możliwości. Ta książka to ciekawy poradnik jak powinien wyglądać proces medytacji, jak w nim wytrwać i dążyć do coraz lepszego, pełniejszego życia.

„… Zmiany są dobre. Ale – uwaga – zmiana jest dobra jedynie wówczas, gdy wypływa z wewnętrznej mądrości, a nie z mody czy lekkomyślności. Jeśli chcesz coś w swoim życiu zmienić, nie kieruj się opiniami innych…”

Jak ciężko jest lekko żyć 😉 I nie są to słowa piosenki, no bo jak to znowu może być spokojnie, kiedy z tyłu głowy jest praca, dość intensywne życie, dzieci, mąż itp. Fachowa literatura pozwoli wyrobić Nam swoje zdanie 😉 W obecnych czasach, jest ono na wagę złota 😉 Trzy kroki są pierwsze – czyli: Usiądź wygodnie. Zamknij oczy. Odetchnij...

Autorka książki to Dorota Mrówka — nauczycielka medytacji oraz technik redukcji stresu. Od lat eksploruje filozofię Dalekiego Wschodu i bada medytacje z różnych stron świata i stara się przełożyć ich mądrość na realia świata zachodniego, dzięki czemu mogą stać się bardzo przydatnym narzędziem w radzeniu sobie z codziennymi problemami. Na stałe współpracuje z Fundacją Hinc Sapientia, gdzie prowadzi warsztaty medytacji świeckiej. Jest autorką książek: „Joga bez napinki” i „Medytacja dla zabieganych”.

Książka podzielona jest na dziewięć rozdziałów. Dotyczy tytułowego problemu, ale i porządku, wewnętrznej mocy, zarządzania emocjami, relacji i wdzięczności. Mnie osobiście podoba się rozdział związany z emocjami. Bo co zrobić, kiedy pojawia się strach związany ze zmianą istniejącego stanu rzeczy? Jak rozmawiać i słuchać? Jak być odpowiedzialnym? I jak wygląda bilans w wymiarze materialnym? Czasami też ego pławi się w emocjach, ale to, które generujemy może zostać skierowane przeciwko Nam … niestety. Zaletą publikacji są niewielkie rozmiary, ale i fajny, dość konkretny przekaz.

Stres, przygnębienie, poczucie niskiej wartości - te ponure stany od czasu do czasu dopadają niestety każdego. Dopadają i niszczą, odbierają spokój i radość życia. Czy musimy się im poddawać? Czy nie ma sposobu na to, by mimo nich żyć szczęśliwie? Owszem, jest. Nazywa się MEDYTACJA. Codzienna, cierpliwa praktyka wyciszająca umysł, ciało i psychikę. Nie żadna magia, która sprawia, że wszystkie kłopoty znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Medytowanie ich nie eliminuje, ale pozwala spojrzeć na nie inaczej. Mniej nerwowo. Bardziej realnie. Jak na coś, co przychodzi i przemija.

Proponowane przez Dorotę Mrówkę techniki i sposoby medytacji pochodzą z różnych ścieżek duchowego rozwoju. Są tak opracowane, by mogły służyć każdemu - bez względu na światopogląd czy wyznanie. Musimy potraktować je jako narzędzia pracy nad sobą i własnym umysłem. Pozwalają spojrzeć na codzienne sprawy z innej perspektywy, nauczą dystansu, zdolności do odpuszczania i akceptacji życia takim, jakie jest. To sprawdzone techniki - wielu osobom pomogły poradzić sobie z trudnymi sytuacjami, toksycznymi relacjami czy destrukcyjnymi emocjami. Autorka ufa, że także odbiorcy przydadzą się w potrzebie, ale też na co dzień - bo medytować trzeba codziennie. Dążąc do coraz lepszego, pełniejszego życia 😉

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: Helion SA – Sensus
Premiera: 25.05.2021 r.
Oprawa: miękka
Liczba stron: 128
Kaligrafie w książce i na okładce: Dorota Mrówka
(nowość wydawnicza)

Wartościowa książka, tylko kiepski lektor (korzystam z aplikacji Empik Go).

Wartościowa książka, tylko kiepski lektor (korzystam z aplikacji Empik Go).

Rosnące tempo życia sprawia, że czujemy się niczym uczestnicy prawdziwego wyścigu. Rosnąca lista zadań do wykonania frustruje nam każdego dnia coraz bardziej, na dodatek mamy wrażenie, że powinniśmy robić jeszcze więcej. W końcu wszyscy wokoło działają, skwapliwie dzieląc się swymi osiągnieciami w każdej sferze w mediach społecznościowych. Na dodatek dostęp do informacji powoduje w nas presję, by nieustannie trzymać rękę na pulsie, by wiedzieć co się dzieje w kraju i na świecie, by znać najnowszego partnera topowej gwiazdy czy repertuar kin. Tyle tylko że wszystkie te rzeczy, a także presja (zarówno ta wywierana przez osoby trzecie, jak i przez nas samych),powodują rosnący stres. Czujemy go już niemal permanentnie, ciągle mamy bowiem wrażenie, że coś nam umyka, że z czymś nie zdążymy, nie będziemy wiedzieć czegoś, co okaże się być kluczowe dla naszego życia. Z kolei stres wywołuje szereg chorób, które jeszcze bardziej potęgują stres. W ten sposób koło się zamyka, a cierpi na tym nie tylko nasze zdrowie, ale i relacje czy sfera zawodowa. Czy zatem jest możliwość wyrwania się z tego kręgu? W jaki sposób zwolnić i przestać się przejmować rzeczami, na które nie mamy wpływu, ale też i tymi, które nic nie wnoszą do naszego życia?
Odpowiedzią może być medytacja, a o tym, co nam daje i w jaki sposób możemy ją stosować, przeczytamy w książce pt. „Medytacja. Sposób na lepsze życie”. Dorota Mrówka, nauczycielka medytacji, mindfulness i technik redukcji stresu stworzyła poradnik, który ma szansę poprawić jakość naszego życia o ile oczywiście nie zakończymy przygody z nim wyłącznie na lekturze, a wdrożymy w życie płynące z niego nauki. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus książka pokazuje, w jaki sposób praktyka medytacji pomaga poradzić sobie z codziennymi problemami – nie tylko zaczynamy dzięki niej dostrzegać rozwiązania, ale też na pewne kwestie zaczynamy patrzeć zupełnie inaczej, zmieniając nasze podejście i weryfikując sprawy, którymi warto się zajmować. Tym samym jest to książka przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców – zarówno dla tych, którzy chcą pozbyć się nieznośnego napięcia, którzy chcą zapobiec wypaleniu, którzy są zainteresowani samorozwojem, a także dla tych, którzy mają w swoim otoczeniu osobę potrzebującą pomocy.
Autorka podkreśla, że opracowane przez nią techniki pochodzą z różnych ścieżek duchowego rozwoju, zatem mogą służyć każdemu bez względu na jego wiarę i przekonania. Zachęca też, żeby na proponowaną medytację poświęcić kilka minut dziennie, bowiem aby przyniosła ona efekt, nie wystarczy jednorazowa aktywność. Zresztą, po przeczytaniu książki zrozumiemy, skąd potrzeba tej regularności, co więcej – zapragniemy jej, dostrzegając zmiany w naszym życiu pod wpływem medytacji, a także poświęcenia tych kilku minut sobie. Aby jednak nie zniechęcić się zbyt szybko, i to z takich prozaicznych powodów, jak bolące kolano czy drętwiejące nogi, Dorota Mrówka opisuje, w jaki sposób medytować i prawidłowo oddychać, jak podczas tej medytacji zadbać o ciało.
Zrobimy niejako przy okazji porządek w swojej głowie, pozbywając się natrętnych myśli. Dokonamy tego poddając diagnozie to, co znajduje się w naszych głowach, a następnie zajmiemy się sprzątaniem tego bałaganu. Z lektury dowiemy się też, co naprawdę oznacza „bycie tu i teraz” i popracujemy nad osiągnięciem tego stanu. Jest to niezwykle istotne, autorka pokazuje jeszcze praktyczny tego wymiar, bowiem uważność pomaga nam zapanować nad niepotrzebnym zamieszaniem wynikającym z nieustannego gubienia rzeczy czy zapominania o ważnych sprawach. Nauczymy się ponadto dzięki książce zarządzać emocjami, dzięki czemu zdobędziemy szansę na doświadczanie życia w pełni. Popracujemy ponadto nad negatywnymi przekonaniami, a także nad … wdzięcznością. Zawarte w dziewięciu rozdziałach informacje pozwalają nam przejść znaczącą przemianę, o ile poddamy się procesowi. To wszystko sprawia, że medytacja poprawi nasze życie, każdego dnia będziemy dążyć do jego pełni.

W książce "Medytacja. Sposób na lepsze życie" odnalazłam wszystko czego od tej książki oczekiwałam. Choć przyznam, że jej rozmiar trochę mnie zaskoczył. Spodziewałam się dużo grubszej książki i zastanawiałam jak w takiej skromnej ilości stron można zawrzeć przepis na lepsze życie. Pierwsze strony czytałam z lekką rezerwą - nieprzekonana do tego, że autorce uda się cokolwiek zmienić w moim życiu. Po przeczytaniu ostatnich stron i powoli wdrażając jej wskazówki muszę jej podziękować - chociażby za poprawę jakości pracy, a raczej siedzenia w niej bez bólu.
_
Dorota Mrówka w swojej książce pokazuje jak wykonać proste, nieskomplikowane ćwiczenia, czy chociażby oddychać, aby polepszyć swoje życie. Ale co się kryje pod tą otoczką "lepszego życia". Kto ma lepsze życie? Zdecydowanie osoba radzącą sobie ze stresem, a przez to lepiej z problemami jakie szykuje dla nas życie nie tylko zawodowe ale i towarzyskie. Lepsze życie ma osoba świadoma - siebie i swojego otoczenia.
_
Co mnie jeszcze zaskoczyło? Język, którym jest napisana. Jest prosty, dostępny dla każdego czytelnika, który sięgnie po tą lekturę. Nie tylko tego wprawionego w książki o medytacji, oddychaniu i poznawaniu siebie. Dlatego tym bardziej zachęcam do poznania "Medytacja. Sposób na lepsze życie."

• Psychologia
  • 46 | maj