Joga bez napinki

Sensus
2016-02-01
2016-02-01
joga medytacja mindfullnes

To idealna książka dla osób, które jeszcze na jodze nie były, nie wiedzą, o co w tym wszystkim chodzi i jak zacząć. Osoby zaawansowane skorzystają już na lekturze nieco mniej.
Ogromną zaletą jest jednak niezwykle przystępny język i ujęcie tematów w krótkie, "skondensowane" rozdziały.

Nie zaskoczyła mnie ta książka niestety :( Szukałam jednak czegoś co bardziej pogłębi moją wiedzę na temat sztuki jogi. Wiedzy na temat filozofii, różnych aspektów praktykowania, trochę historii, bardziej szczegółowych opisów asan...

"Joga bez spinki" sprawdzi się dla osób, które nigdy nie były na zajęciach, a dopiero się do tego przymierzają. Porusza między innymi kwestie tego jak się ubrać na zajęcia, co wiedzieć przed wejściem do sali, pierwsze kroki na zajęciach, "Jogowy savoir-vivre" itp.

Osobiście irytowały mnie wywody na temat mentalności i podejścia naszych rodaków do spraw związanych z jogą. Autorka na ten temat z pewnością dałaby radę napisać osobną książkę.

Mnóstwo informacji na temat jogi, opis mantr i asan, różnych szkół jogi itp. to wszystko może być trudne do ogarnięcia dla osób, które po raz pierwszy spotykają się z jogą. Niezwykle pomocna może być dla nich książka Doroty Mrówki "Joga bez napinki". Książka napisana jest na luzie, dzięki czemu czyta się ją bardzo szybko. Kolejne krótkie, ale treściwe rozdziały pomagają m.in. odpowiedzieć na pytania: Czym jest joga? Kto może ćwiczyć jogę? Jak ubrać się na zajęcia i jaki sprzęt jest potrzebny? Gdzie ćwiczyć?. Tekst książki jest bardziej interesujący, dzięki wpleceniu w rozdziały różnych ciekawostek, rysunków i zdjęć. Na plus jest też to, że można znaleźć liczne przypisy do różnych źródeł.

Dorota Mrówka zaprasza czytelników do poznania podstaw jogi oraz dzieli się swoim doświadczeniem. Autorka udowadnia, że joga pozwala zmienić życie na lepsze oraz rozwijać się w swoim własnym tempie, nie zawiera elementów rywalizacji oraz pozwala się wyciszyć. "Pozwala zachować ciało w dobrej formie, delikatnie, ale sukcesywnie poprawia zakresy ruchu, koryguje postawę, poprawia samopoczucie, daje możliwość relaksu. Pozwala poznać własne ciało i się z nim zaprzyjaźnić." Autorka zwraca też uwagę na świadome oddychanie. " (...) praca z oddechem przynosi wymierne rezultaty - nie tylko zwiększa pojemność płuc, ale także poprawia pracę układu trawiennego, przyspiesza regenerację organizmu, uśmierza ból i poprawia koncentrację."

Ćwicząc jogę należy pamiętać, by była ona bezpieczna i bezkontuzyjna. "Jeśli Twój oddech zaczyna się rwać, pojawia się zadyszka, męczysz się - to sygnał, że przekraczasz swoje granice i możliwości, że powinieneś nieco zwolnić tempo albo zmniejszyć wysiłek." "Jeśli coś uniemożliwia utrzymanie pozycji, rozprasza, uwiera, to znaczy, że albo coś źle robisz , albo ciało nie jest jeszcze gotowe." Należy zaakceptować swoje ograniczenia i nie wykonywać niczego na siłę. "W jodze istotny jest szacunek do własnego ciała zarówno na poziomie fizyczny, jak i mentalnym. To co jesz, jak jesz, jak odpoczywasz, jak siedzisz i chodzisz, jak długo śpisz, jakiej jakości są Twoje myśli, a wpływ na ciało, a także na Ciebie."

Nieodłącznym elementem jogi jest relaks, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym. "Poza zmniejszeniem napięcia mięśni obniża się również aktywność naszego układu współczulnego, rozszerzają się naczynia krwionośne, organizm ma czas na regenerację układów wewnętrznych: trawiennego, krążenia, oddechowego, a ponadto poprawia się funkcjonowanie pamięci oraz zdolność koncentracji. (...) zwiększa sie także nasz poziom samoakceptacji." "Medytacja przybliża nas (...) do świata, do ludzi, do życia i ogólnie pojętego szczęścia. Budzi świadomość, wyrywa z letargu przyzwyczajeń, nawyków, uwarunkowań i narzuconych poglądów. Daje wewnętrzną wolność, a jednocześnie - poczucie jedności z wszelkim stworzeniem."

"Joga uczy szacunku, cierpliwości, pokory, ale daje równocześnie poczucie siły i spokoju. Życie nabiera innego koloru i chociaż nadal bywa męczące, potrafimy sobie z nim radzić. Żyjemy bez napinki,skupiając się wyłącznie na tym, co istotne."

Książka ma charakter miniporadnika, ma 171 stron, 31 rozdziałów, epilog oraz zbiór najczęściej zadawanych pytań. Rozdziały są krótkie, w razie potrzeby bardzo łatwo można do nich wrócić i odnaleźć potrzebne zagadnienie. Jest ona doskonała dla osób chcących rozpocząć swą przygodę z jogą, osoby praktykujące jogę raczej nie znajdą w niej nic dla siebie, gdyż większość informacji otrzymają podczas zajęć. Książka pozwala rozwiać wątpliwości i tłumaczy podstawowe, ale trudne pojęcia. Pomaga zapoznać się z podstawami jogi, a tym samym ułatwia podjęcie decyzji czy chce się spróbować jogi i odmienić swoje życie. Na zachętę Dorota Mrówka podaje, że jogę ćwiczą też znane osoby m.in. Sting, Tomasz Stańko, Krzysztof Materna i John Porter. Może i Ty skusisz się na przeczytanie tej książki i pójdziesz w ślady autorki - zaczniesz trenować jogę?

Calkiem dobra ksiazka dla poczatkujacych joginow. Maly poradnik , w ktorym autorka pisze na podstawie wlasnego doswiadczenia z joga jak sie to zaczelo w jej przypadku. Wiele cennych wskazowek ktore moga sie przydac na samym poczatku przygody z joga. Opisane wszystko jak nalezy ale nie jest to jakas obszerna ksiega jogi, krotko i na temat. Jest pare uwag z ktorymi sie osobiscie nie zgadzam , praktykuje joge juz od paru lat ale kazdy doswiadcza inaczej - w jodze niema schematow to indywidualna sciezka. Jesli ktos zaczyna moge polecic by zajrzec.

oga to filozofia, joga to praca z ciałem, joga to ćwiczenia, joga to relaks, joga to styl życia, joga to odpowiedni sprzęt, joga to różne metody, szkoły – joga to duży temat. Zwłaszcza dla początkujących przebrnięcie przez gąszcz informacji na temat jogi w głębinach internetu może być nieco kłopotliwe. Otóż między opisem mantr, asan, różnych szkół i praktyk towarzyszących łatwo można poczuć się nieco zagubionym. Na dodatek temat otoczony jest szeregiem mitów. Na przeciw temu wszystkiemu wychyla się wraz ze swoją propozycją Dorota Mrówka, która pisze o sobie, że jest kobietą wielu zawodów, „kolekcjonerem” technik medytacyjnych i od kilkunastu lat regularnym praktykiem jogi. Książka, „Joga bez napinki” jak zapowiada sam tytuł, wprowadza czytelnika w meandry trudnej, acz w wielu znaczeniach korzystnej aktywności, wywodzącej się z dalekiego orientu.

Pełna recenzja książki na stronie:

Nie od dziś mamy powszechny dostęp do różnego rodzaju e-trenerów, lub trenerów w postaci książek. Jeżeli chodzi o jogę, to pewnie większość z Was jest zwolennikami zajęć grupowych, poza domem. Osobiście uważam, że książki takie jak ta mogą być niezwykle przydatne. Bo kiedy zdarzy się nam nie iść na zajęcia, lub po prostu w weekend chcemy same poćwiczyć jogę, to właśnie wtedy warto sięgnąć po tę książkę, która łagodnie wprowadzi nas i poprowadzi przez świat jogi. To także doskonała propozycja dla mam, lub po prostu dla osób, które od zajęć grupowych wolą te uprawiane samotnie w domu.
Poprzez stres i ciągłe życie w biegu często zapominamy, lub po prostu nie starcza nam czasu na odpoczynek i medytację w spokoju. Przez to wszystko niepotrzebnie zbiera się w nas frustracja, którą często wyładowujemy na domownikach, na najbliższych nam osobach. A może właśnie warto zafundować sobie kilka chwil medytacji i pozycji które pozwolą nam się odprężyć i choć na chwilę zapomnieć o problemach.
Zauważyłam też, że w społeczeństwie uważa się, że joga to ogromnie niebezpieczna dziedzina sportu właśnie poprzez pozycje, a czasem nawet dochodzi do tego, że mówi się, iż joga jest niezgodna z naszymi przekonaniami religijnymi. Nic podobnego! Na potwierdzenie moich słów i przekonań, że joga Wam pomoże i pozwoli się wyciszyć, śmiało możecie sięgać po ten poradnik i z niego korzystać. Sama kiedyś uczęszczałam na tego typu zajęcia i byłam ogromnie zadowolona z ich rezultatów.
Dlatego proszę, nie wierzcie stereotypom i przekonajcie się jak wspaniała jest joga.
Moja ocena: 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

lekko i przyjemnie o jodze

lekko i przyjemnie o jodze

Nic wartego uwagi moim zdaniem. Garść informacji przydatnych dla początkujących, ale przekazana w nudny, lekko infantylny sposób.

Myślę, że może zniechęcić do praktyki jogi

Myślę, że może zniechęcić do praktyki jogi

Książkę odsłuchałam w formie audiobooka.
Przyjemna i inspirująca lektura. Porusza tematy podstawowe w jodze, ale warto się z nią zapoznać.

Książkę odsłuchałam w formie audiobooka.

Dodaj cytat z książki Joga bez napinki