rozwińzwiń

Czas na Relax

Okładka książki Czas na Relax Sebastian Chosiński
Okładka książki Czas na Relax
Sebastian Chosiński Wydawnictwo: Kurc Cykl: KOMIKSoTEKA (tom 3) publicystyka literacka, eseje
283 str. 4 godz. 43 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Cykl:
KOMIKSoTEKA (tom 3)
Wydawnictwo:
Kurc
Data wydania:
2019-09-30
Data 1. wyd. pol.:
2019-09-30
Liczba stron:
283
Czas czytania
4 godz. 43 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395392573
Tagi:
czasopisma Relax komiks polski Chosiński Christa Wróblewski Baranowski Rosiński Kurta PRL
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki RELAX nr 32 Dimitri Armand, Piotr Bednarczyk, Sebastian Chosiński, Wojciech Cichoń, Iza Coche, Pierre Dubois, Mieczysław Fijał, Grażyna Fołtyn - Kasprzak, Krzysztof Garula, Jean Giraud (Moebius), Artur Grzenda, Alejandro Jodorowsky, Zbigniew Kasprzak, Sławomir Kiełbus, Adam Kmiołek, Maciej Kmiołek, Maciej Kur, Ladrönn, Marcin Lechna, Maciej Mazur, Meago, Andrzej Nowakowski, Robin Recht, Redakcja Relax, Jacek Rodek, Artur Ruducha, Jacek Skrzydlewski, Mariusz Zabdyr, Wiktor Żwikiewicz
Ocena 6,6
RELAX nr 32 Dimitri Armand, Pio...
Okładka książki Esensja nr 09/2014 (CXLI) Sebastian Chosiński, Karolina Ćwiek-Rogalska, Łukasz Marek Fiema
Ocena 0,0
Esensja nr 09/... Sebastian Chosiński...
Okładka książki Magazyn Fantastyczny 08 (2/2006) Krzysztof Baranowski, Sebastian Chosiński, Krzysztof Cirkot, Szczepan Grzybowski, Tomasz Kaczmarek, Dawid Kain, Andrzej Miszczak, Redakcja pisma Magazyn Fantastyczny, Andrzej W. Sawicki, Łukasz Śmigiel, Monika Sokół, Henryk Tur, Roman Wala
Ocena 5,7
Magazyn Fantas... Krzysztof Baranowsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
99
28

Na półkach:

Książka opisująca perypetie jednego z najważniejszych tytułów w historii polskiego komiksu - magazynu Relax, który ukazywał się na przełomie lat '70 i 80 (31 numerów),a który obecnie ma miano kultowego. Dobrze, że doczekał się swojej historii opowiedzianej w książce. Takie publikacje są potrzebne, są ważne bo nie pozwalają zapomnieć o początkach, o tym co jest ważne i co w pewien sposób ukształtowało obecny rynek komiksowy w Polsce.

Pozycja obowiązkowa. Mam nadzieję, że za X lat będzie mi dane przeczytać kolejną książkę, tym razem o Relaxie, ale tym nowym - reaktywowanym od numeru 32.
Polecam!

Książka opisująca perypetie jednego z najważniejszych tytułów w historii polskiego komiksu - magazynu Relax, który ukazywał się na przełomie lat '70 i 80 (31 numerów),a który obecnie ma miano kultowego. Dobrze, że doczekał się swojej historii opowiedzianej w książce. Takie publikacje są potrzebne, są ważne bo nie pozwalają zapomnieć o początkach, o tym co jest ważne i co w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1205
175

Na półkach: , ,

3 dodatkowe gwiazdki za sentymentalną podróż i mamy ocenę maksymalną :):):)

3 dodatkowe gwiazdki za sentymentalną podróż i mamy ocenę maksymalną :):):)

Pokaż mimo to

avatar
914
914

Na półkach:

Publikacja stanowi kompilację tekstów publicystycznych udostępnianych wcześniej przez Sebastiana Chosińskiego na łamach magazynu internetowego Esensja.pl - tu poddana lekkiemu liftingowi i wzbogacona o niepublikowane wcześniej materiały. Autor jest zdecydowanie prawdziwym fanem komiksu, który bardzo zgrabnie umieszcza rolę magazynu w specyficznym dla epoki PRL-u kontekście kulturowym, społecznym i - siłą rzeczy - politycznym. Uprzednia "serialowość" publikacji jest niestety największą bolączką zbiorczego wydania artykułów, w którym rażą liczne przypomnienia, powtórzenia i zgrubne podkreślenia przekłamań historycznych. Dobrze, że autor je zauważa, ale bywa, że wzmianka o tych samych rozwiązaniach edytorskich, czy błędach - lub zamierzonych, służących komunistycznej propagandzie bezczelnych, przekrętach - powtarzana jest kilkukrotnie. W antologii wcześniej publikowanych tekstów tego typu wtręty i powtórzenia powinny być wyeliminowane.

Ogromnym minusem jest też fakt, że niejednokrotnie autor wspomina o spektakularnych, zaskakujących bądź interesujących zwrotach akcji, lub zwieńczeniach serii komiksowych a nawet - co gorsze - o wartych uwagi, ciekawych wizualnie, lub koncepcyjnie kadrach, czy planszach, do poznania których odsyła czytelnika do oryginalnych wydań ("co to takiego? - jak to się skończyło? - jak to wygląda? - przekonajcie się sami!"),co w przypadku opisywania dzieł z dostępem do źródeł których jest niełatwo, wydaje się wyjątkowo chybione i nieuzasadnione (zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę, że autor dość drobiazgowo opisuje większość wątków z komiksów publikowanych w "Relaksie").

Na koniec - mimo bogatej, zasługującej na uznanie i ciekawie podanej treści to "paperbackowe" wydanie w żadnej mierze nie uzasadnia ceny książki. Papier niskiej jakości, reprodukcje komiksów w odcieniach szarości... Mogło być lepiej. Jakkolwiek, fajnie, że takie książki się ukazują i zdecydowanie polecam wszystkim fanom klasycznego polskiego komiksu i tym, którzy podobnie, jak autor i niżej podpisany zaczytywali się w kolejnych numerach "Relaxu"- a w nim we wczesnych dziełach, między innymi Janusza Christy, Jerzego Wróblewskiego, Bogusława Polcha czy Grzegorza Rosińskiego - z nadzieją że pozostałe publikacje około komiksowe wydawnictwa KURC unikną potknięć "Czasu na Relax".

Publikacja stanowi kompilację tekstów publicystycznych udostępnianych wcześniej przez Sebastiana Chosińskiego na łamach magazynu internetowego Esensja.pl - tu poddana lekkiemu liftingowi i wzbogacona o niepublikowane wcześniej materiały. Autor jest zdecydowanie prawdziwym fanem komiksu, który bardzo zgrabnie umieszcza rolę magazynu w specyficznym dla epoki PRL-u kontekście...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1852
374

Na półkach:

Po książce Sebastiana Chosińskiego traktującej o kultowej serii "Kapitan Żbik" ("Teczka personalna. O komiksie Kapitan Żbik") otrzymujemy w ramach cyklu "Komiksoteka" monografię tego autora poświęconą komiksowemu magazynowi "Relax". "Relax" rozgrzewał serca, umysły i wyobraźnię tych, którzy wychowywali się lub przeżywali młodość w PRL-u - trzydzieści jeden numerów pisma dostarczyło mnóstwo komiksowych atrakcji, przede wszystkim tworzonej przez rodzimych polskich twórców komiksowych i to w dużej mierze tych z najwyższej półki. Autor rozbiera na czynniki pierwsze poszczególne numery "Relaxu" (bazując na tekstach opublikowanych wcześniej w "Esensji"). W części "Post mortem" opowiada zaś m.in. o komiksowych antologiach, których zawartość tworzona była na potrzeby "Relaxu", a które nie zdążyły przed upadkiem tego zasłużonego magazynu się do niego załapać, komiksach węgierskich i wznowieniach Egmontu. Chosiński pisze zadziornym językiem - nie znajdziecie tutaj czołobitności opartej na sentymentach do komiksów z młodości, ale otwartą krytykę, a często bywa, że i ciętą ironię. Książka ma analityczny charakter, ale napisana jest przystępnym językiem, a autor nie szczędzi zaskakujących ciekawostek. Bardzo ciekawa pozycja dla fanów polskiego komiksu - nawet tych za młodych, żeby pamiętać "Relax".

Po książce Sebastiana Chosińskiego traktującej o kultowej serii "Kapitan Żbik" ("Teczka personalna. O komiksie Kapitan Żbik") otrzymujemy w ramach cyklu "Komiksoteka" monografię tego autora poświęconą komiksowemu magazynowi "Relax". "Relax" rozgrzewał serca, umysły i wyobraźnię tych, którzy wychowywali się lub przeżywali młodość w PRL-u - trzydzieści jeden numerów pisma...

więcej Pokaż mimo to

avatar
113
26

Na półkach:

Gruntowna analiza powstania i upadku magazynu Relax oraz rynku komiksu w Polsce w tamtym okresie.

Gruntowna analiza powstania i upadku magazynu Relax oraz rynku komiksu w Polsce w tamtym okresie.

Pokaż mimo to

avatar
2135
574

Na półkach:

Szczegółowa analiza czasopisma uważanego przez wielu za kultowe, a z pewnością mającego olbrzymi wpływ na rozwój rodzimego komiksu. Ciekawostki, masa informacji i dobry styl autora powodują, że pomimo "gęstości" tekstu pozycję czyta się dobrze i dużo zostaje w głowie. Interesujące są także fragmenty "po życiu" Relaksu.

Szczegółowa analiza czasopisma uważanego przez wielu za kultowe, a z pewnością mającego olbrzymi wpływ na rozwój rodzimego komiksu. Ciekawostki, masa informacji i dobry styl autora powodują, że pomimo "gęstości" tekstu pozycję czyta się dobrze i dużo zostaje w głowie. Interesujące są także fragmenty "po życiu" Relaksu.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    12
  • Chcę przeczytać
    6
  • Posiadam
    5
  • O komiksach
    1
  • Komiksy
    1
  • Mam
    1
  • Dokument
    1
  • Regał
    1
  • Komiksy
    1
  • 59a Literatura o komiksach
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Czas na Relax


Podobne książki

Przeczytaj także