Czas na Relax

Okładka książki Czas na Relax Sebastian Chosiński
Okładka książki Czas na Relax
Sebastian Chosiński Wydawnictwo: Kurc Cykl: KOMIKSoTEKA (tom 3) publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
KOMIKSoTEKA (tom 3)
Kurc
2019-09-30
2019-09-30
czasopisma Relax komiks polski Chosiński Christa Wróblewski Baranowski Rosiński Kurta PRL

Okładka książki RELAX nr 32 Dimitri Armand, Piotr Bednarczyk, Sebastian Chosiński, Wojciech Cichoń, Iza Coche, Pierre Dubois, Mieczysław Fijał, Grażyna Fołtyn - Kasprzak, Krzysztof Garula, Jean Giraud (Moebius), Artur Grzenda, Alejandro Jodorowsky, Zbigniew Kasprzak, Sławomir Kiełbus, Adam Kmiołek, Maciej Kmiołek, Maciej Kur, Ladrönn, Marcin Lechna, Maciej Mazur, Meago, Andrzej Nowakowski, Robin Recht, Redakcja Relax, Jacek Rodek, Artur Ruducha, Jacek Skrzydlewski, Mariusz Zabdyr, Wiktor Żwikiewicz
RELAX nr 32 Dimitri Armand, Pio...
Okładka książki Esensja nr 09/2014 (CXLI) Sebastian Chosiński, Karolina Ćwiek-Rogalska, Łukasz Marek Fiema
Esensja nr 09/... Sebastian Chosiński...
Okładka książki Magazyn Fantastyczny 08 (2/2006) Krzysztof Baranowski, Sebastian Chosiński, Krzysztof Cirkot, Szczepan Grzybowski, Tomasz Kaczmarek, Dawid Kain, Andrzej Miszczak, Redakcja pisma Magazyn Fantastyczny, Andrzej W. Sawicki, Łukasz Śmigiel, Monika Sokół, Henryk Tur, Roman Wala
Magazyn Fantas... Krzysztof Baranowsk...

Książka opisująca perypetie jednego z najważniejszych tytułów w historii polskiego komiksu - magazynu Relax, który ukazywał się na przełomie lat '70 i 80 (31 numerów),a który obecnie ma miano kultowego. Dobrze, że doczekał się swojej historii opowiedzianej w książce. Takie publikacje są potrzebne, są ważne bo nie pozwalają zapomnieć o początkach, o tym co jest ważne i co w pewien sposób ukształtowało obecny rynek komiksowy w Polsce.

Pozycja obowiązkowa. Mam nadzieję, że za X lat będzie mi dane przeczytać kolejną książkę, tym razem o Relaxie, ale tym nowym - reaktywowanym od numeru 32.
Polecam!

3 dodatkowe gwiazdki za sentymentalną podróż i mamy ocenę maksymalną :):):)

3 dodatkowe gwiazdki za sentymentalną podróż i mamy ocenę maksymalną :):):)

Publikacja stanowi kompilację tekstów publicystycznych udostępnianych wcześniej przez Sebastiana Chosińskiego na łamach magazynu internetowego Esensja.pl - tu poddana lekkiemu liftingowi i wzbogacona o niepublikowane wcześniej materiały. Autor jest zdecydowanie prawdziwym fanem komiksu, który bardzo zgrabnie umieszcza rolę magazynu w specyficznym dla epoki PRL-u kontekście kulturowym, społecznym i - siłą rzeczy - politycznym. Uprzednia "serialowość" publikacji jest niestety największą bolączką zbiorczego wydania artykułów, w którym rażą liczne przypomnienia, powtórzenia i zgrubne podkreślenia przekłamań historycznych. Dobrze, że autor je zauważa, ale bywa, że wzmianka o tych samych rozwiązaniach edytorskich, czy błędach - lub zamierzonych, służących komunistycznej propagandzie bezczelnych, przekrętach - powtarzana jest kilkukrotnie. W antologii wcześniej publikowanych tekstów tego typu wtręty i powtórzenia powinny być wyeliminowane.

Ogromnym minusem jest też fakt, że niejednokrotnie autor wspomina o spektakularnych, zaskakujących bądź interesujących zwrotach akcji, lub zwieńczeniach serii komiksowych a nawet - co gorsze - o wartych uwagi, ciekawych wizualnie, lub koncepcyjnie kadrach, czy planszach, do poznania których odsyła czytelnika do oryginalnych wydań ("co to takiego? - jak to się skończyło? - jak to wygląda? - przekonajcie się sami!"),co w przypadku opisywania dzieł z dostępem do źródeł których jest niełatwo, wydaje się wyjątkowo chybione i nieuzasadnione (zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę, że autor dość drobiazgowo opisuje większość wątków z komiksów publikowanych w "Relaksie").

Na koniec - mimo bogatej, zasługującej na uznanie i ciekawie podanej treści to "paperbackowe" wydanie w żadnej mierze nie uzasadnia ceny książki. Papier niskiej jakości, reprodukcje komiksów w odcieniach szarości... Mogło być lepiej. Jakkolwiek, fajnie, że takie książki się ukazują i zdecydowanie polecam wszystkim fanom klasycznego polskiego komiksu i tym, którzy podobnie, jak autor i niżej podpisany zaczytywali się w kolejnych numerach "Relaxu"- a w nim we wczesnych dziełach, między innymi Janusza Christy, Jerzego Wróblewskiego, Bogusława Polcha czy Grzegorza Rosińskiego - z nadzieją że pozostałe publikacje około komiksowe wydawnictwa KURC unikną potknięć "Czasu na Relax".

Po książce Sebastiana Chosińskiego traktującej o kultowej serii "Kapitan Żbik" ("Teczka personalna. O komiksie Kapitan Żbik") otrzymujemy w ramach cyklu "Komiksoteka" monografię tego autora poświęconą komiksowemu magazynowi "Relax". "Relax" rozgrzewał serca, umysły i wyobraźnię tych, którzy wychowywali się lub przeżywali młodość w PRL-u - trzydzieści jeden numerów pisma dostarczyło mnóstwo komiksowych atrakcji, przede wszystkim tworzonej przez rodzimych polskich twórców komiksowych i to w dużej mierze tych z najwyższej półki. Autor rozbiera na czynniki pierwsze poszczególne numery "Relaxu" (bazując na tekstach opublikowanych wcześniej w "Esensji"). W części "Post mortem" opowiada zaś m.in. o komiksowych antologiach, których zawartość tworzona była na potrzeby "Relaxu", a które nie zdążyły przed upadkiem tego zasłużonego magazynu się do niego załapać, komiksach węgierskich i wznowieniach Egmontu. Chosiński pisze zadziornym językiem - nie znajdziecie tutaj czołobitności opartej na sentymentach do komiksów z młodości, ale otwartą krytykę, a często bywa, że i ciętą ironię. Książka ma analityczny charakter, ale napisana jest przystępnym językiem, a autor nie szczędzi zaskakujących ciekawostek. Bardzo ciekawa pozycja dla fanów polskiego komiksu - nawet tych za młodych, żeby pamiętać "Relax".

Gruntowna analiza powstania i upadku magazynu Relax oraz rynku komiksu w Polsce w tamtym okresie.

Szczegółowa analiza czasopisma uważanego przez wielu za kultowe, a z pewnością mającego olbrzymi wpływ na rozwój rodzimego komiksu. Ciekawostki, masa informacji i dobry styl autora powodują, że pomimo "gęstości" tekstu pozycję czyta się dobrze i dużo zostaje w głowie. Interesujące są także fragmenty "po życiu" Relaksu.

• O komiksach
  • Komiksy