Najnowsze artykuły
Artykuły
Wybory 2023. Pełna lista obietnic kulturowychKonrad Wrzesiński2Artykuły
Weź udział w konkursie i wygraj książkę „Doppelganger. Sobowtór“ razem z biletami do kina!LubimyCzytać2Artykuły
Thom Hartmann ostrzega nas wszystkich przed zagładą. Pytanie tylko, czy nie jest już za późnoRemigiusz Koziński1Artykuły
Poznaj Marikę Echidnas – premiera debiutanckiej książki Agnieszki SzmatołyLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Thomas C. Foster

7
7,3/10
Pisze książki: publicystyka literacka, eseje
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,3/10średnia ocena książek autora
49 przeczytało książki autora
110 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2017
Reading the Silver Screen. A Film Lover's Guide to Decoding the Art Form That Moves
Thomas C. Foster
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2017

2017
Twenty-five Books That Shaped America. How White Whales, Green Lights, And Restless Spirits Forged Our National Identity
Thomas C. Foster
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
2017

2017
How to Read Literature Like a Professor. A Lively and Entertaining Guide to Reading Between the Lines
Thomas C. Foster
7,5 z 2 ocen
9 czytelników 0 opinii
2017

2013
How to Read Poetry Like a Professor. A Quippy and Sonorous Guide to Verse
Thomas C. Foster
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2013
Najnowsze opinie o książkach autora
Czytaj jak profesor Thomas C. Foster 
7,2

Jest to książka o czytaniu dla czytających według świetnego znawcy literatury. Co ciekawe to na wielu stronicach opisuje dokładnie to z czego my w Polsce się nabijamy i z czym całkowicie się nie zgadzamy, czyli: co autor miał na myśli pisząc ten fragment/wiersz czy też tę prozę.
Patrząc z perspektywy tak oczytanego i uznanego profesora, czytanie wydaje się odkrywać dodatkowe zaułki, które wyjaśniają dlaczego dany autor wykorzystał taki zabieg, a nie inny. Jeśli wszystkie utwory mają takie drugie dno to nagle czytanie staje się nie tylko przyjemnością, ale także polem do popisu dla osób, które oprócz czytanej powieści zagłębiają się w biografie autora. Jednak co jeśli, padający deszcz, oznacza jedynie padający deszcz? Co jeśli ślepiec jest w utworze tylko dlatego, że autor chciał go tam umieścić.
Wrócę do naszej edukacji... W szkołach każą nam interpretować utwory i wmawiają, że autor musiał mieć coś na myśli, że te słowa nie są przypadkowe, możliwe, ale co jeśli są? Czy jest sens aż tak bardzo się w nie wgłębiać i oceniać uczniów tylko dlatego, że ich interpretacja odbiega od interpretacji nauczyciela?
Według profesora Fostera, nie. Każdy może i powinien interpretować powieść we własnym zakresie, tu nie ma dobrych i złych odpowiedzi i właśnie dlatego nie uważam tej książki za stratę czasu. Profesor wskazał mi dodatkowe możliwości płynące z czytania według jego sposobu, ale nie zamierza mnie za to oceniać. To jak interpretuję powieść jest jedynie moim subiektywnym odczuciem. On może mi pomóc, coś podpowiedzieć, ale nie ma prawa mnie za to oceniać.
Czytaj jak profesor Thomas C. Foster 
7,2

https://wiewiorkawokularach.blogspot.com/2020/01/ksiazka-o-czytaniu-ksiazek-recenzja.html
Uważam, że czytanie, oprócz rozrywki, powinno nas też rozwijać. Oczywiście, nawet rozrywkowe książki w jakiś sposób nas rozwijają, szczególnie naszą wyobraźnię. Nie zmienia to jednak faktu, że czasami przydaje się przeczytanie literatury fachowej, która pomoże nam rozwinąć swoje zdolności, nie tylko czytelnicze, ale też pogłębić naszą wiedzę. Dlatego, kiedy dowiedziałam się, że zostanie w Polsce wydana książka profesora Uniwersytetu Michigan o tym, jak bardziej świadomie mamy czytać książki, musiałam ją kupić i przeczytać najszybciej, jak to było możliwe.
Książka Thomasa C. Fostera podzielona jest na ponad dwadzieścia rozdziałów, w których autor analizuje najczęściej pojawiające się w literaturze (oprócz wierszy) motywy. Zatem mamy tu rozdział poświęcony motywom biblijnym, jedzeniu, pogodzie, motywom wywodzącym się ze starożytności, ale także mowa tu o ironii czy o symbolach i o tym, że ich znaczenie nie zawsze jest jedno i niepodważalne, ale dla każdego człowieka może być inne. Co najważniejsze i najciekawsze, w żadnym momencie autor nie twierdzi, że jest nieomylny i że jego teorie zawsze się sprawdzają. Upomina czytelników, by nie bali się stawiać pytań i iść swoją drogą w interpretacji książek, które czytają.
Każda teoria Fostera zostaje poparta w tej książce odpowiednimi interpretacjami. Autor przytacza zarówno powieści, jak i opowiadania, głównie, oczywiście, ze swojego kręgu kulturowego, czyli amerykańskie. Jednak dla polskich czytelników również znalazły się nasze, rodzime przykłady poszczególnych motywów w naszych ojczystych dziełach. W większości jest to klasyka, którą każdy zna (jak np. Pan Tadeusz Adama Mickiewicza),ale nie zmienia to faktu, że dzięki temu zabiegowi argumentacja autora staje się dla nas jeszcze jaśniejsza i bardziej zrozumiała.
Styl autora jest lekki i przyjemny, przez książkę się po prostu płynie. Często Foster uderza w żartobliwe tony, dzięki czemu całość jest jeszcze lepsza do czytania. Podobały mi się też wstawione kursywą pytania, które mógłby postawić autorowi czytelnik, dręczony wątpliwościami. Nie raz i nie dwa są też przytaczane faktyczne sytuacje z sal wykładowych, gdzie nauczał Foster, dzięki czemu możemy poznać pytania, jakie zadawali mu jego studenci i jak na nie odpowiadał. Nie da się ukryć, że momentami akademickie wywody autora są iście nieakademickie, a przywoływane przykłady mogłyby zgorszyć niektórych słuchaczy. Dzięki temu nie raz i nie dwa zaśmiejecie się przy tej lekturze, chociaż właściwie to książka, która ma uczyć, a nie tylko bawić. Łącząc jednak obie te jej cechy, Foster dał nam tytuł, który nie zanudza, a wręcz przeciwnie: interesuje i zachęca do własnych rozważań.
Najważniejszym przesłaniem tej książki to: bądźcie świadomymi czytelnikami. Czytanie ze świadomością tego, o czym się czyta, co próbował przekazać nam autor w danej powieści czy opowiadaniu. Oczywiście, zamysł twórcy może być całkowicie inny niż to, co my odczytamy z danej historii, ponieważ to nasze życiowe doświadczenia warunkują nasze interpretacje. Czytać jak profesor to fascynująca przygoda i podróż w głąb znaczeń literatury, które odkrywa przed nami autor książki, a które nie raz i nie dwa mogły nam umknąć. Dzięki niej będziecie czerpać jeszcze więcej przyjemności z kolejnych lektur. Gwarantuję Wam, że każdy wyniesie z tej książki coś dla siebie, a po jej przeczytaniu jeszcze chętniej sięgnie po beletrystykę, by zagłębić się w meandry autorów powieści.