Sebastian Mila. Autobiografia

Okładka książki Sebastian Mila. Autobiografia Sebastian Mila, Leszek Milewski
Okładka książki Sebastian Mila. Autobiografia
Sebastian MilaLeszek Milewski Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
Sebastian Mila. Autobiografia
Sine Qua Non
2019-11-13
2019-11-13

Piłkarska normalność

Spodziewałem się po tej biografii o wiele, wiele więcej, głównie z uwagi na Leszka Milewskiego, który pomagał Mili w tej książce. Liczyłem na morze anegdot z przaśnej piłkarskiej szatni lat 90' i faktycznie trochę ich dostałem, ale poza tym panom wszyła książka bezbarwna, mam wrażenie, że pisana raczej z potrzeb marketingowych i ustawienia się Sebastiana w zyciu po piłce, niż chęci opowiedzenia ciekawej historii. Słaba książka z kilkoma ciekawymi momentami.

Życiorys Mili nie jest szczególnie ciekawy, z drugiej strony to miła odmiana poczytać o życiu piłkarza - nudziarza, niegdy nie będącego typem imprezowicza czy kobieciarza. Fajnie opowiada o innych ludziach piłki, których spotkał na swojej drodze i o tym jak mierzył się że swoimi kompleksami i wiecznie czuł że musi coś udowadniać.

Jedna z lepszych autobiografii polskich piłkarzy, których nie ma wiele

Jedna z lepszych autobiografii polskich piłkarzy, których nie ma wiele

Naprawdę warto przeczytać historię tego skromnego chłopaka z Koszalina, który zdobył gola z Manchesterem City w Pucharze UEFA czy też póżniej gola z Niemcami.
S. Mila opowiada krótko o dzieciństwie, początkach kariery, wzlotach i upadkach oraz o kulisach poszczególnych wydarzeń w klubach, które reprezentował i reprezentacji. Dla mnie to jeden z bohaterów moich nastoletnich lat, szczególnie za okres gry w Groclinie. Mógł zrobić naprawdę wielka karierę, gdyby…(i tu zachęcam do przeczytania).

Sebastian Mila już za czasów swojej kariery piłkarskiej sprawiał wrażenie gościa z nieco innej gliny niż większość jego kolegów z ligi czy reprezentacji.

Niezwykle szczera autobiografia potwierdza, że to wrażenie nie było przypadkiem. Widzimy więc wrażliwego, utalentowanego chłopaka, który nie do końca odnalazł się w świecie wielkich pieniędzy, ale też ogromnej presji - najpierw ze strony ojca, który też kiedyś grał w piłkę, a potem oczekiwań kibiców, którzy - tak jak ja - widzieli w Mili rozgrywającego kadry na lata. Mimo wszystko Sebastian zrobił nienajgorszą karierę, a jego dwa piękne gole - z Manchesterem City i Niemcami kojarzą wszyscy.

W autobiografii "Milowy" nie unika trudnych tematów, jak np. zapomniany już nieco spór Gikiewicza z Mrazem, rzuca też ciekawe światło na postać Stanislava Levy'ego, kultowego przed laty trenera Śląska. Słowem, jest to historia faceta z krwi i kości, pełna emocji, a przede wszystkim ciekawa.

Faina książka!!!

Faina książka!!!

Książka bardzo grzeczna, tak jak Sebastian na boisku. Bardzo kontrowersyjnych historii tutaj nie znajdziecie. Dla kogoś kto na co dzień siedzi w temacie piłki, nic odkrywczego w niej nie ma. Czyta się jednak przyjemnie. Drugi raz bym po nią nie sięgnął.

Dobra, spokojna, rzeczowa autobiografia. Naprawdę dobrze to się czytało.

Dobra, spokojna, rzeczowa autobiografia. Naprawdę dobrze to się czytało.

Gdy Sebastian Mila strzelał gola Manchesterowi City chodziłem do podstawówki. Na stadion, na którym ówcześnie występował Mila miałem zaledwie kilkanaście minut. Po tej bramce z okolicznych podwórek i boisk szkolnych zniknęli brazylijski Ronaldo, Francuz Henry czy też Szewczenko. Każdy chciał być Milą. Jako dzieciak myślałem, że to są pewnego rodzaju narodziny gwiazdy. Przynajmniej gwiazdy w polskim wydaniu. Wyszło jednak inaczej, z perspektywy książki należy ocenić, że bohater tej książki nie był gotowy na sukces.

Trochę to książka-wydmuszka. Czyta się przyjemnie bo jest dobrze napisana. Ma swoje lepsze i gorsze momenty, jednak jest ich stosunkowo niewiele. Sentyment do występów Mili w Grodzisku podnosi ocenę o 1, ale poza tym książka jest zachowawcza, grzeczna i odrzucając moje prywatne odczucia byłbym raczej rozczarowany. Wydaje się, że czasem odbywa się ślizganie po tematach by nikogo w żaden sposób nie urazić. Chyba nie przesadzę jeśli powiem, że autobiografia jest jak kariera Sebastiana. Momenty były (bo opisy pobytu w Grodzisku oraz powrotu do reprezentacji mi się bardzo podobały) ale sumując jest to książka jednak przeciętna i chyba z nieco zmarnowanym potencjałem.

Książka przeczytana i tyle mogę powiedzieć...
Bez szału...

Książka przeczytana i tyle mogę powiedzieć...
Bez szału...

• Sportowe