Chata na krańcu świata

Okładka książki Chata na krańcu świata Paul Tremblay Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Chata na krańcu świata
Paul Tremblay Wydawnictwo: Vesper horror
horror
Vesper
2020-04-15
2020-04-15
Data 1. wydania:
2018-06-26
Paweł Lipszyc
Literatura amerykańska horror home invasion geje
Inne

Oficjalne recenzje i

Oto jak kończy się świat

Link do recenzji

1533 454 111

Strasznie nudna książka .

Strasznie nudna książka .

Znakomita, klimatyczna i głęboko niepokojąca powieść, dotykająca strun rzadko poruszanych w literaturze grozy w tak swobodny sposób. Napięcie nie słabnie do samego końca, mimo że przez większą część dzieje się niewiele, a oszczędny, elegancki styl czasem pozwala zapomnieć, że jednak mamy do czynienia z literaturą rozrywkową...

Chata na krańcu świata podobała mi się historia pokazuje nam ze każdy nasz wybór niesie za sobą konsekwencje które pozytywne albo negatywne i one mają wpływ na nasze dalsze życie

Nudna i bez sensu.

Nudna i bez sensu.

Bardzo rozczarowała mnie fabuła, na początku wydawało mi się,że książka będzie extra jednak czytałam do końca tylko żeby mieć z głowy.

Siedmioletnia Wen i jej rodzice, Andrew i Eric postanowili spędzić wakacje w chatce na kompletnym odludziu. Czas mija im sielsko i beztrosko, dopóki nie nawiedzają ich dziwni przybysze. Wszyscy podobnie ubrani, dzierżący podejrzanie wyglądające przedmioty. Muszą przekazać pewne nie cierpiące zwłoki informacje. Rodzina bowiem będzie musiała podjąć straszne decyzje, a tym sposobem – dostanie szansę na ocalenie ludzkości, która lada moment ma ulec zagładzie.

Pierwszy raz miałam do czynienia z horrorem tego typu. Wiszący w powietrzu koniec świata i klimat post-apo. Grozą napawa tu napięcie i rozgrywka psychologiczna, która toczy się między bohaterami. Odczucia towarzyszące mi podczas lektury określiłabym jako klaustrofobiczne. Zwłaszcza na początku, napięcie rośnie do tego stopnia, że sami zaczynamy czuć się osaczeni i zmuszeni do panicznego znalezienia wyjścia z sytuacji.

Tempo zwalnia gdzieś w środku i przyznam, że mój entuzjazm też wtedy lekko osłabł. Niemniej jednak, uważam, że sposób w jaki pisze autor świetnie obrazuje nam emocje towarzyszące bohaterom. Zaintrygował mnie na tyle, że z przyjemnością sięgnę po jego inną, sławną powieść – „Głowę pełną duchów”.

W „Chacie…” Tremblay opowiada historię w taki sposób, że zostawia nam furtkę szeroko otwartą na różne interpretacje. Czy nieproszeni goście mówią prawdę? Czy są tylko sektą, grupą szaleńców, żadną krwi w imię wymyślonych przez samych siebie idei? Łatwo zgubić się w plątaninie różnych przypuszczeń, a zakończenie moim zdaniem pasowało tu idealnie.

Jeśli lubicie współczesny horror, polecam spróbować. Jest groza, trochę slashera, trochę szaleństwa a to wszystko w dość osobliwym klimacie post-apo.

To kiepska pozycja. Dałabym jej może trzy gwiazdki, ale początek naprawdę budził napięcie, a postacie zarówno Wen, jak i jej rodziców – ogromną sympatię. Jednak zakończenie kładzie ją zupełnie.
Mam wrażenie, że autor bardziej koncentrował się na dobieraniu możliwie kontrowersyjnych założeń i krwawych opisów, a zupełnie umknął mu fakt, że powinien z nich stworzyć historię, która trzyma się kupy i ma sens.
Głowa pełna duchów, poprzednia pozycja tego aurora, nie była pozbawiona wad, ale w opowiadała intrygującą historię. Ta książka wydaje się być urwana w połowie.

Katastrofalna pozycja. Nudna jak instrukcja obsługi radzieckiego odkurzacza. Jak to ma być horror, to ja będę następnym papieżem (a to może być trudne, bo agnostykiem jestem). Oprócz zerowej akcji mamy tu oczywiście "nowoczesne" elementy tych wszystkich "woke, "cancel culture". Para homoseksualna wychowująca adoptowane dziecko (oczywiście innej rasy), i pochwały na początku książki jakie to cudowne (a kto jest przeciwko to oczywiście homofob, rasista itd, itp). Przytyki do religii, jaka to zła i niemodna (oczywiście chrześcijańska, bo przecież "religii pokoju", nie ruszamy). Brakowało tylko transseksualnego murzyna żydowskiego pochodzenia, cierpiącego pod butem białego, heteroseksualnego mizogina, mieszkającego w Teksasie i głosującego na Trumpa. Kolejna pozycja od Vespera, która mnie ogromnie rozczarowała.

Stało na półce z fantastyką, ale widzę tu więcej obyczajówki niż czegokolwiek innego. Nietypowa rodzina (dwóch tatusiów i adoptowana córka) wyjeżdża gdzieś daleko od cywilizacji. Nagle do tytułowej chaty włamują się im ludzie, którzy namawiają rodzinę do złożenia kogoś w ofierze. Bo jak nie, to nastąpi koniec świata.

Apokalipsa to niby motyw fantastyczny, ale... Po czym odróżnić początek końca świata od klęski żywiołowej, jednej z kilkudziesięciu w wiadomościach telewizyjnych w tym roku? Powodzie, pożary, trzęsienia ziemi, epidemie... To wszystko zdarza się (jeśli nie wręcz trwa) gdzieś niemal każdego dnia, a dzięki mediom i globalnej wiosce informacje dostajemy praktycznie natychmiast.

Więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2021/06/chata-na-koncu-swiata-mao-fantastycznie.html

Apokalipsa to niby motyw fantastyczny, ale... Po czym...

Po pierwszych 150 stronach już miałam robić DNF, ale dałam tej książce szanse. Niestety, autor książki totalnie nie wykorzystał jej potencjału. Przez 2/3 książki akcja baaardzo wolno się toczy, jest niezrozumiała i ciągnięta na siłę. Później, gdy w końcu zaczęło się coś dziać, czytałam z zaciekawieniem, myślałam, że końcówka ją uratuje. A tu co? Nic. Dosłownie nic. Zakończenie w ogóle niczego nie wyjaśnia, moim zdaniem było bezsensowne.
Wielka szkoda, ponieważ opis naprawdę mnie zachęcił i myślałam, że książka bardzo mi się spodoba :(
Aczkolwiek wielki plus dla wydawnictwa za świetnie wydaną pozycję! Dużo światła na stronie, bardzo szybko się czytało.
Niestety, ale była to jedna ze słabszych książek, jakie czytałam....

Paul Tremblay Chata na krańcu świata Zobacz więcej