Aleksandra

Okładka książki Aleksandra Lucyna Olejniczak
Okładka książki Aleksandra
Lucyna Olejniczak Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Kobiety z ulicy Grodzkiej (tom 6) literatura obyczajowa, romans
Kobiety z ulicy Grodzkiej (tom 6)
Prószyński i S-ka
2019-10-02
2019-10-02
Literatura polska

Ostatnia część wielotomowej sagi zakrawa trochę o wakacyjną powieść/tani kryminał. Cieszę się, że cała opowieść miała swój początek i koniec.

2069

Książka „Aleksandra” Lucyny Olejniczak to już ostatni tom o „Kobietach z ulicy Grodzkiej”.
Losy Emilii i Waldka, rodzeństwa ponownie łączą się na Sycylii. To właśnie tam Emilia poznaje swoją siostrzenicę Aleksandrę. Weronika poznaje wnuka Adama, jego imiennika, który jest budowlańcem w Ameryce. Zgodnie z ostatnią wolą dziadka przyjeżdża do Polski, aby poznać swoje korzenie. Wiele wątków zostaje wyjaśnionych. Emilia wychodzi za mąż za włoskiego dziennikarza. Waldek nie miał szczęścia w swoim życiu, nie pokonał swoich słabości i uzależnień.
Fantastyczna przygoda z całą sagą. To miło spędzony czas, pełen wzruszeń, wzlotów i upadków.
Serdecznie polecam literaturę autorki.

,, Aleksandrę " czytało mi się najdłużej i według mnie była najmniej interesującą. Jednak wszystkie tajemnice, jakie na przestrzeni lat były zapomniane w tej ostatniej części są wyjaśnione.
Podsumowując, całą serię uważam za bardzo wciągającą. Pięknie to wszystko zostało przedstawione. Mam wrażenie, że wciąż czuję zapach, który się unosił w aptece. Zapach ziół, starych, dębowych półek.
Najbardziej polubiłam Wiktorię i że to ona miała największy wkład w tworzenie się osobowości u kobiet z ulicy Grodzkiej.
Polecam, to jedna z tych serii, które zostają w człowieku na długo.

bardzo rzadko nie doczytuję książki do końca, ale tu tak właśnie zrobiłam :(- nudna coraz bardziej, opisy opisy opisy ( nawet przepisy na podawane na stół dania !) szkoda czasu, generalnie cała seria jak dla mnie nie warta tak wysokich ocen

Mam wrażenie, że to dobrze, iż ta saga została zakończona, chociaż tak naprawdę można by ją było ciągnąć dalej. Jest w końcu tytułowa Aleksandra, która pojawia się, wzorem poprzednich tomów, na samym końcu. Więc jakby potencjał jest, jednak ja bym chyba już dalej nie czytała...

Ten tom jest, moim zdaniem najsłabszy, chociaż pewne sprawy rozwiązuje i wyjaśnia do końca. Jednak jak dla mnie jest zbyt chaotyczny. Przeskoki czasowe, nawet te bieżące, z tego tomu. Jedne sprawy roooozciągnięte do znudzenia inne znowu tylko po łepkach "przeleciane", jakby autorka pogubiła się w proporcjach, ja nie bardzo tak lubię.

Dodatkowo, za tkliwie, za łzawo, za dużo kościoła i tak jakoś... rozmemłanie, to słowo, które mi się wprost narzuca, kiedy myślę o tym tomie. Dlatego ode mnie tym razem tylko "dostatecznie"

Bardzo zżyłam się z tą sagą, z bohaterami. Jednych lubiłam bardziej innych mniej jak to w życiu. Matylda i Julek to moja ulubiona para z całej sagi.
Pod koniec jest trochę smutno ale później wszystko się wyjaśnia i historia się dopełnia.
Znowu tytuł jak dla mnie niezbyt odpowiedni, bo samej Aleksandry tu mało, tyle to nic. Zabrakło mi tez zakończenia pod kątem wątku klątwy, wolałbym żeby to było w jasny sposób wyjaśnione, zwłaszcza wyraźnie przewijała się przez wszystkie części.
Samo zakończenie bardzo fajne! Historia dla mnie zatoczyła koło, bardzo fajny pomysł.

Finał serii!!!
Drodzy "Współczytelnicy", cóż to był za przyjemny czas spędzony z lekturą o Kobietach z ulicy Grodzkiej. Jedne historie były "mocniejsze", bardziej dopracowane, zaś inne trochę łagodniejsze. Ogólnie zaliczam na plus serię i z pewnym żalem rozstaję się z Paniami. Choć muszę przyznać, że ten ostatni tom mógłby być bardziej dopieszczony (czegoś mi tam brakowało).

Finał serii!!!

Cykl o kobietach z ulicy Grodzkiej dobiegł końca. Szkoda, ponieważ sagę tę czytało się lekko, miło i przyjemnie. Na dodatek szybko. Właściwie książka opowiada dalsze, pogmatwane, losy Emilii. Aleksandra pojawia się właściwie na zakończenie. Troszkę zaskoczył mnie i wydał mi się mało prawdopodobny wątek mafijny z udziałem Waldka ale w ogólnym odbiorze tej książki nie miało to znaczenia. Mam nadzieje, że klątwa już nie działa i jeżeli pojawi się nowe pokolenie na Grodzkiej to będzie mogło dalej żyć spokojnie. Polecam cały cykl i z pewnością sięgnę po inne pozycje Pani Lucyny.

Rzadko której książce daję 10/10, ale ta mnie wzruszyła do głębi. Ta konkretna, ostatnia część sagi. Na żadnej dotychczas nie płakałam przez tyle stron! Lucyna Olejniczak podbiła moje serce!
Cała saga, a zaczęłam czytać od "Obcej" bardzo mi się podobała, choć bywały momenty nieco nużące. Pokochałam Magdę i Wiktorię. Bardzo mi zaimponowały.
Bardzo polecam!!!

Bardzo polecam!!!

W sumie cieszę się, że to koniec serii, bo pierwsze części podobały mi się najbardziej, a dwa ostatnie tomy czasem mnie męczyły. Po części czytałam, bo chciałam się dowiedzieć jak zamknięta została kwestia klątwy. Niestety czuję się zawiedziona, bo w moim odczuciu zamknięta nie została.

• Przeczytane 2020

Dodaj cytat z książki Aleksandra