Kontakt. Polskie specsłużby w Afganistanie

Bellona
2018-09-19
2018-09-19
wspomnienia KAFIR Afganistan

Ciekawa relacja żołnierza biorącego udział w misji w Afganistanie.
Możemy choć trochę poznać pracę kontrwywiadu "od kuchni"
Ciekawe opisy działań, bitew a także samego codziennego życia w bazie

Ciekawa relacja żołnierza biorącego udział w misji w Afganistanie.
Możemy choć trochę poznać pracę kontrwywiadu "od kuchni"
Ciekawe opisy działań, bitew a także samego codziennego życia w bazie

Mam problem z tą książką, gdyż przeczytałem ją bezpośrednio po lekturze "Na sprzedanej wojnie" Marcina Szymańskiego. Autorzy w Afganistanie rozminęli się o jedną zmianę (Szymański był wcześniej - głównie w prowincji Praktita, bo przejął pod koniec zmiany prowincję Ghazni, gdzie z kolei całą swoją zmianę był Kafir). Szymański bardzo krytycznie ocenił polskie służby (SKW i SWW) - twierdził, że nie otrzymał od nich żadnej wartościowej pomocy ani informacji. Natomiast Kafir przedstawia siebie jako niemal wcielenie Bonda - w ciągu kilku miesięcy organizuje kilka siatek wywiadowczych, regularnie bierze udział w walkach (prawdopodobnie zabił więcej talibów, niż jakikolwiek inny Polski żołnierz w Afganistanie) oraz rozbija masę magazynów z bronią, należących do rebeliantów. Mam pewne wątpliwości, czy te historie nie są podkolorowane, aby podkreślić, że były oficer WSI, który przeszedł pozytywnie witryfikację, jest wart kilka razy więcej, niż cała współczesna, ucywilniona SKW. Jednocześnie znaleźć można sporo krytycznych refleksji co do taktyki i strategii aliantów w Afganistanie, więc tak czy tak - warto tę książkę przeczytać.

Relacja polskiego zolnierza i oficera wywiadu na misji w Afganistanie.
Pozycja bardzo ciekawa, wciagnela mnie bardziej niz wywiad z Dziewulskim o III RP.
Ryzyko, a raczej niebezpieczenstwo kazdego dnia. Uzyskiwanie informacji dalekie od szpiegowskich filmow akcji.
Warunki, ktore moze zrozumiec tylko podroznik z tamtych rejonow.
Na koniec autor przytacza liczby i fakty, ktorym ciezko zaprzeczyc, zeby nie powiedziec, ze wskazuja na bezcelowosc dzialan w tym rejonie swiata...

Relacja polskiego zolnierza i oficera wywiadu na misji w Afganistanie.
Warunki, ktore moze zrozumiec tylko podroznik z tamtych rejonow.
Na koniec autor przytacza liczby i fakty,...

Ciekawa pozycja ukazująca ciężką i niebezpieczną służbę żołnierzy w tzw. misji stabilizacyjnej. Kieszonkowy format i "lekkość" lektury zachęca do czytania jej w podróży.

To pierwsze moje spotkanie z tym autorem i mogę powiedzieć, że jestem bardzo zaskoczony i to pozytywnie. Wreszcie ktoś opisał jak tam ta "misja stabilizacyjna", a raczej jak autor twierdzi - wojna, wyglądała z punktu widzenia Polaka. Prawdziwa opowieść z pierwszej ręki, bez cenzury, dosadnie, bez znieczulenia - mimo to dobrze się czyta. Naprawdę warto - polecam! :)

Praca wywiadowcza jest zupełnie inna od tego jak ją sobie wyobrażamy. To nie spektakularne akcje Jamesa Bonda a żmudne pozyskiwanie informatorów i ciągniecie ich za język. I o tym jest ta książka. Niestety o nudnej i monotonnej, choć niezwykle istotnej, robocie nie da sie chyba napisać porywającej książki. Książka dużo wyjaśnia, a zarazem wlecze sie i ciągnie. A najciekawsze jest posłowie czyli subiektywna ocena autora działalności polskich i obcych kontyngentów w Afganistanie.

Dla laika nie mającego pojęcia o tym jak działa wojsko i kontrwywiad od kuchni pełna ciekawych elementów.
Momentami można się pogubić w treści.
Warto sięgnąć.

Momentami można się pogubić w treści.
Warto sięgnąć.

Długie opisy, trochę nudna a za razem ciekawa... faktem jest ze ale oddaje realia polskich żołnierzy w Afganistanie...

Spojrzenie na Afganistan oczyma żołnierza pozyskującego źródła informacji.
Relacja z bezpośrednich kontaktów z Afgańczykami uwikłanymi w konflikt: sumienia, krwi, przynależności rodowej i narodowej.
Opowieść o wojnie hybrydowej i ścierających się interesach.
Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie: dlaczego nie ma demokracji w Afganistanie? Odpowiedz daje ten żołnierz. Zastrzega się że relacja jest subiektywna ale jaka inna miała by myć.

Spojrzenie na Afganistan oczyma żołnierza pozyskującego źródła informacji.
Opowieść o wojnie hybrydowej i ścierających się interesach.

Tematyka ciekawa, a książka trochę mniej. Bardziej podobała mi się w momencie kiedy autor przeszedł w narrację "dziennikową". Polecam tak czy owak bo książek tego typu jest niewiele.

• Literatura faktu