Dziady cz. IV

Adam Mickiewicz Wydawnictwo: piszmy po książkach utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
piszmy po książkach
Adam Mickiewicz Dziady romantyzm literatura polska dramat
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Adam Mickiewicz Dziady romantyzm literatura polska dramat

Zdecydowanie gorsza od poprzedniej, ale nie najgorsza.

Na pierwszy plan wysuwa się ooobszerny monolog nieszczęśliwie zakochanego pustelnika - klasyk romantyzmu.

Zadowalająca, a raczej przeciętna.

JM

Książka, w której można się przejrzeć - do refleksji. Dla osoby, która nie będzie mogła utożsamić się z głównym bohaterem, lektura będzie prawdopodobnie ciężka i nieprzystępna.

Poemat jest odzwierciedleniem przemyśleń Mickiewicza na temat jego romantycznej filozofii życia. Podobna sytuacja jak w utworze miała miejsce w życiu poety, jednak udało mu się wybaczyć ukochanej. W depresji napisał czwartą część "Dziadów".

Książka mówi o niebezpieczeństwach związanych z romantyczną naturą ludzi i czytaniem sentymentalnych arcydzieł, które nie pokazują...

Książka mocno średnia, zdecydowanie nie dla mnie.
Mimo wszystko uważam, że warto ten klasyk przeczytać.

Gustaw to bohater werterowski - nie znoszę takich - za co duży minus. Fabuła żadna, tylko gadanie, a morał jest bezsensowny, nielogiczny.

bardzo ciekawy sposób przedstawienia.

Rozmowa między księdzem, pustelniekiem (Gustaw) i dziećmi. Z początku pustelnik zdaje się być odszczepieńcem, jednak gdzieś w 2/3 dzieła, po podaniu szklanki wody przez księdza ujawnia się jego przekaz.
Uważa, że jest stworzony dla tej jedynej, wybranej. Głównie rozbiega się o miłość i samotność tudzież pustkę oraz ranę w sercu bez wymarzonej kobiety.

Problem jaki się...

Podobnie jak reszta dziel tego autora tak i ja nie powalila mnie. Jezyk nie jest przysteony dla ludzi xxi w podobnie jak i problematyka

Najlepsza, i jedyna godna polecenia cześć Dziadów

Zaczęłam się zastanawiać czy Mickiewicz spodziewał się, że IV część "Dziadów" będzie dla następnych pokoleń "księgą zbójecką". Wiem, że dużo osób, szczególnie uczniów, na Gustawa narzeka, sama też to robiłam. Ale tak naprawdę myślę, że każdy z nas przeżywał chociaż raz moment, w którym Gustaw staje się niemalże bratnią duszą.

• Lektury
  • Adam Mickiewicz
  • Przeczytane w 2019
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Dziady cz. IV

Okładka książki Polska jest mitem. Nowe dramaty Łukasz Pawłowski, Przemysław Pilarski
9,0
Polska jest mi... Łukasz Pawłowski,&n...