Dziady cz. IV

Okładka książki Dziady cz. IV
Adam Mickiewicz Wydawnictwo: piszmy po książkach utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
piszmy po książkach
2019-01-01
2019-01-01
Adam Mickiewicz Dziady romantyzm literatura polska dramat

Nie jestem zachwycona, dla mnie jeden z gorszych utworów Mickiewicza.

Krótka, jednak dająca do myślenia i skłaniająca do refleksji.

Szybko się czyta, jednak do mnie ta książka nie przemówiła.

Wydaje mi się, że jest to najgorsza część "Dziadów", jednak też przedstawia bardzo ważne wartości i jest niejako niezbędna do tego, żeby zrozumieć, o co chodzi w części IV dramatu. Także polecam najpierw przeczytać tą część, a dopiero później III, bo inaczej początek będzie bardzo zagmatwany i niejasny.

Książkę przeczytałam w ramach lektury szkolnej. Nie przepadam za twórczością Mickiewicza. Język jest niezrozumiały, a treść dość odrealniona. Nie zainteresowała mnie w żadnym stopniu, jednak rozumiem jej znaczenie w literaturze

zdecydowanie lepsze niż pan tadeusz

całkiem całkiem

Ciężka książka. Na pewno zmusza do refleksji, ale sposób przedstawienia tematu pozwala się zastanawiać, pod wpływem czego Mickiewicz to pisał... Oczywiście mam na myśli inspirację.

Zdecydowanie gorsza od poprzedniej, ale nie najgorsza.

Na pierwszy plan wysuwa się ooobszerny monolog nieszczęśliwie zakochanego pustelnika - klasyk romantyzmu.

Zadowalająca, a raczej przeciętna.

JM

Książka, w której można się przejrzeć - do refleksji. Dla osoby, która nie będzie mogła utożsamić się z głównym bohaterem, lektura będzie prawdopodobnie ciężka i nieprzystępna.

• Lektury
  • 2019