Rozdziobią nas kruki, wrony

1956-01-01
IBIS
klasyka
2012-01-01

Ważne słowo, które warto znać.
Nowela ta, bardzo mną poruszyła, do tego stopnia, że płakałam czytając i po przeczytaniu.
Zapadnie w pamięć, z pewnością.

Polecam obejrzeć adaptację tej powieści w reżyserii Jana Holoubka z 2000 roku.

U Żeromskiego literatura nie ma charakteru przemilczania, pomijania i upiększania, ma charakter naturalistyczny, ujawnia sprzeczności w społeczeństwie polskim, sprawy przykre, przestępstwa czy grzechy. Sugestią i bolesnym wnioskiem z noweli jest motyw niegotowości, niedojrzałości duchowej i nieświadomości niektórych warstw społecznych w kontekście powstania styczniowego.

Książka mną wstrząsnęła, wywarła znaczenie, prawdziwy wstrząs młodym umysłem.

Nowela zdecydowanie warta przeczytania, mimo że bardzo smutna i naturalistyczna. Jest chyba jednym z nielicznych utworów, który nie gloryfikuje przesadnie powstania styczniowego.

Smutna... lecz bardzo prawdziwa w dzisiejszych czasach.

Warto przeczytać, chociażby ze względu na tylko 34 strony testu. Nowela jest komentarzem autora do powstania styczniowego, ukazuje on zryw bez religijno-mesjanistycznej otoczki, przedstawia realistyczny obraz śmierci powstańca w błocie, zamiast w glorii chwały na polu bitwy .

Zapada w pamięć surowymi obrazami z pobojowiska.

No nawet fajne.

Po prostu klasyka.

Jedna z piękniejszych nowelek Żeromskiego, która choć niesamowicie smutna i nasycona naturalizmem, którego realizacja w utworze może przestraszyć, porusza serce i na długo pozostaje w pamięci.

Dyskusje

4 188