Czarownica ze wzgórza

Patronat LC
Stacey Halls
literatura piękna 340 str.
The Familiars

The Familiars
Świat Książki
literatura piękna

Kup książkę

Jak się okazuje, debiut Stacy Hall i całkiem udany. Fantastycznie byłoby gdyby więcej debiutów się udawało bo z tym to tak różnie bywa. Czarownica faktycznie jest fascynująca i wciąga bez reszty. Godna polecenia.

Myślę, że Fleetwood musiała być faktycznie naiwna, skoro przyjmowała bezkrytycznie wszytko, co Alice jej mówiła i dawała do spożycia. Ale z drugiej strony czy dziś jest inaczej? Bezkrytycznie wierzymy lekarzom i pokładamy w nich nadzieję. Może to my jesteśmy naiwne?

Bardzo fajnie że wraca moda na kobiecą literaturę historyczną. Ostatnio głośno o "opowieści podręcznej" po tym jak HBO zrobił serial. Fajnie jest zobaczyć świat w którym moglibyśmy żyć, gdyby kobieca emancypacja nigdy nie miała miejsca.

Książka ma ponadczasowe przesłanie, mówi o spełnianiu cudzych oczekiwań. W tamtych czasach dominacja męska była na porządku dziennym. W pewnym sensie "czarownica..." jest manifestem feministycznym.

Ostatnio popularna stała się literatura, która miesza świat fantasy z jakimś okresem historycznym ale tak na poważnie. Najlepszy przykład "Gra o tron". Nie wspomnę już o odjechanych pozycjach fantasy, tam już zupełnie jest mix wszystkiego od smoków przez rycerzy po gumisie. One najczęściej dzieją się w takiej quasi średniowiecznej epoce.

O ile Kobiety były w tamtych czasach silniejsze niż dziś. Nieprawdopodobne, dziś jak kogoś boli głowa to łyka tabletkę. Na kobiece dolegliwości jest tysiące sposobów, a wtedy? Masakra jak sobie wtedy dziewczyny radziły.

Cóż drogi Panie, umówmy się. Taka literatura nie wymaga zbytniego wytężania szarych komórek. Jak dla mnie CZW to pigułka na odmóżdżenie, podobnie jak jakiś serial w tv. nie mam myśleć tylko się odstresować i tyle. Takie książki nie są złe, a przydatne. Ambitna nie jestem 🙂

Nie jest to oczywiście literatura faktu więc, nieścisłości historyczne można tu znaleźć (nawet niemało). Ale chyba nie o to chodzi w tego typu książkach. Myślę, że budowanie nastroju autorce się udało.

Przeczytałam zachęcona recenzją w naTemat i nie żałuję. Nie będę zachwalać, każdy powinien sam wyciągać wnioski.

Rewelacyjne, że tak powiem dziełko. Taki troszkę harlequin, jeśli jeszcze ktoś pamięta taką literaturę. Ona kocha, on kocha, ale w sumie trochę nie kochają ale jednak ciągną i ona go nie chce zawieść, a on tam już różnie ma i tak dalej. Czyta się szybko.

Dyskusje

Dodaj cytat z książki Czarownica ze wzgórza