Czarownica ze wzgórza

2019-10-16
Data 1. wydania:
2019-02-07
Anna Żukowska-Maziarska
manipulacja niebezpieczeństwo oskarżenie powieść historyczna prześladowanie śmierć tajemnica wyrok XVII w. zemsta
Inne

Człowiek człowiekowi wilkiem.

- prosty język.
- ciekawy temat dotyczący palenia czarownic.
- sprawy kobiece. Chodzi mi tutaj o to, że pokazano jak w dawnych czasach traktowane były kobiety.
1. Te z wyższych sfer miały za zadanie urodzić dziedzica – bez dziecka były nikim i w każdej chwili mogły zostać zastąpione przez inna kobietę.
2. Kobiety z niższych sfer ratowały...

Stacey Hall stworzyła książkę, która mnie totalnie oczarowała, gdyż ma w sobie wszystko co lubię, odrobinę historii, troszkę magii, cudownie wykreowaną historię, piękne opisy krajobrazu w tle.
Czarownica ze wzgórza” to opowieść o trudnym okresie w dziejach ludzkości- urządzanych na szeroką skalę polowaniach na czarownice.
Mamy rok 1612, Fleetwood Shuttleworth, pani na...

Książka i mnie wciągnęła, i miała w sobie "to coś". Czasem zastanawiałam się nad poprawnością niektórych zachowań i ich umieszczeniem w 1612 roku, ale i też z ogóle nie umiałam sobie wyobrazić świata w tym roku, zwykle czytam książki osadzone bliżej do 1900 roku.
Ogólnie, dobra książka o kobietach wtedy i ich życiowych perypetiach.

Plotka szerzy się szybciej niż choroba i jest równie niszcząca

Przeczytać raz i więcej nie takie czytadełko ,miesiąc po przeczytaniu tej książki nic z niej nie pamietam

Ciekawa i intrygująca historia. Choć miejscami trąciła naiwnością, to całokształt czytało się przyjemnie i z niemałym zinteresowaniem. Zwłaszcza, że bazą dla tej powieści są wydarzenia historyczne oraz prawdziwe postaci.

Oparta na faktach powieść o "polowaniu" na czarownice w XVII-wiecznej Anglii - mimo że niejako jest powieścią historyczną, to czyta się ją dość lekko, jednocześnie dążąc jak najszybciej do zakończenia, trzymającego w napięciu do ostatniego rozdziału. Prawda o prześladowaniu ówczesnych kobiet jest smutna i przejmująca, jednak postawa głównej bohaterki, broniącej swojej...

Zazwyczaj nie czytam książek historycznych, powiedziałabym wręcz, że ich unikam. Jednakże, "Czarownica ze wzgórza" miło mnie zaskoczyła. Była przyjemna do czytania w wolnym czasie i jasne, nie biegłam byle tylko ją skończyć, jednak pod koniec zdecydowanie pragnęłam dowiedzieć się, jak to się zakończy.

Młoda kobieta pragnie dziecka, nie tyle dla siebie, co dla swojego męża. Niestety jak do tej pory każda kolejna ciąża kończy się dramatycznie, a ona marnieje w oczach. Przypadkowo w domu znajduje list medyka adresowany do jej męża, w którym informuje go, że żona kolejnej ciąży może nie przeżyć. Kobieta postanawia zatrudnić miejscową akuszerkę, z której pomocą ma nadzieję...

Nie porywa, ale na pewno warto przeczytać, ponieważ jest osadzona na faktach i to dość wiernie.
Anglia, początek XVII wieku, polowanie na czarownice, a właściwie na kobiety, które miały odwagę dzielić się swoją mądrością i zawalczyć o siebie.
Szokujący obraz traktowania kobiet.

1 692
  • 2020