Pani England

2022-06-28
2022-06-28
2022-01-27
Anna Żukowska-Maziarska

Czyta się lekko. Nie mogłam jednak doczekać się końca. Po prostu ten rodzaj literatury mnie nuży, nie dostarcza emocji.

Po lekturze przereklamowanej "Czarownicy ze wzgórza" i znakomitego "Podrzutka" miałam mieszane uczucia w stosunku do Halls. Jednak na "Panią England" rzuciłam się z błyskiem w oku - przyciągnął mnie tytuł, a opis treści rozkochał w sobie i sprawił, że była to chyba najbardziej przeze mnie oczekiwana nowość 2023 roku.
Czekać przyszło mi długo, bo premiera była w nieskończoność odkładana, ale w końcu dorwałam to śliczne wydanie i mogłam wreszcie zagłębić się w "przesyconą narastającą grozą" wiktoriańską fabułę. I co? I było to największe czytelnicze rozczarowanie od lat.
Powieść jest zlepkiem ogranych, wykorzystywanych do bólu motywów, nie wnosi do nich niczego świeżego. Przez większą jej część nic się nie dzieje, a braku akcji nie rekompensują w żaden sposób płytkie, banalne opisy oraz słabo zarysowane postaci. Kilka żywszych scen nie blokuje ziewania i irytacji nieoryginalnością książki, bo są za krótkie i właściwie spodziewane. Nie wiem, gdzie w tej powieści można dopatrzeć się atmosfery grozy.
"Pani England" jest nudna i nijaka zarówno pod względem stylistycznym, jak i fabularnym.

Czekać przyszło mi długo, bo premiera była w...

Jeśli lubicie klimaty gotyckiego thrillera, trochę Jane Eyre, trochę Crimson Peak, to dla was!
Zaczyna się niewinnie - Ruby May, absolwentka prestiżowej szkoły dla niań, rozpoczyna nową pracę. Trafia do małego miasteczka i bardzo ciekawej rodziny... Podejrzewa, że z jej pracodawczynią, panią England jest coś nie w porządku. Rzadko opuszcza pokój i unika dzieci. Bardziej towarzyski jest pan England. Jednak nie wszystko jest takie jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Wiele tajemnic skrywa również sama Ruby.
"Pani England" to wciągająca książka w mrocznym klimacie. Nie czytałam wcześniej innych książek Stacey Halls, ale ta mnie mocno zaintrygowała to pewnie to zrobię ;)

"Pani England" to osnuta wokół autentycznej postaci historia rodziny i rodzinnych tajemnic. Bo każda rodzina ma swoje najgłębiej skrywane sekrety.
Ruby May opowiada historię pewnej zamożnej rodziny, w której nie wszystko wygląda tak, jak się wydaje w pierwszej chwili, ale i sama Ruby skrywa pewne tajemnice.

Bohaterka po ukończeniu prestiżowego instytutu dla niań podejmuje się opieki nad czwórką rodzeństwa w domu przemysłowca Pana England. Zostaje w samo centrum mętnych relacji między ekscentryczną panią domu, jej mężem początkowo wzbudzającym sympatię.
Jakie tajemnice skrywa Hardcastle House i z czego wynika dziwne zachowanie Pani England? Dlaczego służba jest tak niechętna Ruby i jaki jest powód zamykania drzwi pokoju dziecięcego na klucz? Dlaczego Ruby boi się rzeki?

Stacey Halls, autorka tej mrocznej powieści przedstawia czytelnikom obraz społeczeństwa epoki edwardiańskiej, jeszcze mocno zhierarchizowanego z jasno określonymi rolami kobiet w małżeństwie.
Autorka świetnie buduje atmosferę całej tej historii. Podczas czytania miałam wrażenie jakby cały czas otulała mnie mgła, która nie pozwala zobaczyć co kryje się za nią. Miałam wrażenie jakby cały świat był tylko w odcieniach szarości. Kolory wracają w wielkim finale.
To książka, która dotyka temat zawiłości ludzkich relacji i wartości dążenia do realizacji własnych potrzeb.
Ta atmosfera przypominała emocje, które towarzyszyły mi podczas czytania Dziwnych losów Jane Eyre czy Rebeki.

Bohaterka po ukończeniu prestiżowego instytutu dla niań podejmuje...

Ma swój klimat ale nie jest to klimat grozy jak obiecuje nam opis. Portret małżeństwa w sumie również nie ze względu minimalną ilość wspólnych "scen" Pani England z Panią England.

Świetna powieść historyczna, w której panuje tajemniczy klimat kojarzący mi się z najlepszymi przykładami wiktoriańskiej literatury.

Po kilku latach szczęśliwej pracy Ruby May jest zmuszona opuścić rodzinę, której córką się opiekowała, i poszukać nowego zatrudnienia. Trafia do domu zamożnych państwa Englandów. Początkowo wydaje się, że znalazła swoje miejsce – przywiązuje się do małych Englandów, a pan domu okazuje jej wiele sympatii. Jednak zupełnie inna jest pani Lilian England – kobieta spędza całe dnie w swoim pokoju, nie okazuje zainteresowania dzieciom i rzadko uczestniczy w życiu rodziny. Cały dom wydaje się uważać to za naturalne…

To trzecia powieść tej autorki, którą przeczytałam, po zachwycającym mnie ,,Podrzutku” i niezłej ,,Czarownicy ze Wzgórza”. Zauważyłam, że Halls ma skłonność do powtarzania motywów – tutaj również ważną rolę odgrywają relacje matki z dziećmi oraz problemy małżeńskie. Niemniej pisarka przedstawia to w sposób, który nie jest wtórny. Całość jest napisana przyjemnym, lekkim stylem i nieco nawiązuje do powieści gotyckich, z powoli budowanym napięciem i nutą grozy. Chociaż przyznam, że początkowo nie czułam tej tajemnicy, która była mi opisywana. Być może miało to nawiązywać do epoki, ale przecież już u sióstr Bronte ten mrok był bardzo wyczuwalny (w ogóle wiele fragmentów kojarzyło mi się z historią Jane Eyre). Rozwiązanie zagadki rodziny Englandów także było dość przewidywalne. Niemniej ostatnie strony wniosły dużo więcej grozy, niebezpieczeństwa i dreszczyku i zbudowały naprawdę dobrą atmosferę, uważam, że Halls dobrze opisała wszystkie emocje i motywacje. Jeśli zaś chodzi o Ruby, to jej własna historia z kolei naprawdę mnie zaskoczyła, wywołała wiele uczuć, a zarazem dobrze pasowała do obrazu bohaterki. Podobało mi się, że główna bohaterka nie była wyjątkową ,,dziewczyną inną niż wszystkie”, przerastającą epokę. Była prosta, przeciętna, nie miała wielkiej wiedzy, a jedynie ogromne serce i chęć pomocy. Dobrze wybrzmiewa też jej droga do uświadomienia sobie, że może decydować o sobie i nie musi żyć tylko dla innych.

Spędziłam dobry czas z tą książką, ale przyznam, że nie ruszyła mnie tak mocno jak ,,Podrzutek”, nie wywołała tylu emocji. Po tamtej powieści miałam ogromne oczekiwania wobec Halls, ale na razie nie udało jej się drugi raz tak mnie podbić. Ale ,,Pani England” to dobra powieść dająca rozrywkę, ale zarazem z nienachalnym przesłaniem. I dlatego ją polecam.

,, Czasem dziesięć razy trudniej jest powiedzieć nie niż tak, ale czujesz się po tym sto razy lepiej.”

Ciekawy klimat, pomysł rownież. Fajnie się czyta, szybko, dziwna i tajemnicza atmosfera nieco się udziela. Napięcie rośnie z kolejnymi stronami. Jedyne czego mi brakowało , to dłuższego środka. Gdyby ta książka miała chociaż 70 stron więcej gdzieś pośrodku -takich bogatych w sytuacje i okoliczności ...nie wiem jak to ubrać w słowa, aby nie wyszedł mi spod palców spoiler:) Ci, którzy przeczytają książkę, zrozumieją niewątpliwie co mam na myśli. Toteż... gdyby tych stron było więcej to książka byłaby idealna. Teraz jest to naprawdę dobra książka warta przeczytania. Koniecznie wieczorem!

Bardzo dobrze i dosyć lekkim językiem napisana książka, choć tytuł nie zdradza zbyt wiele to wcale nie będzie zwykła lekka powieść. Prawie do samego końca byłam trzymana w napięciu, jest w tej pozycji coś tajemniczego, coś ciekawego co sprawia, że nie można si pod niej oderwać. Bardzo przyjemna pozycja, warto się w nią wciągnąć.

Stacey Halls, lubię klimat, który jest obecny w jej książkach

Stacey Halls, lubię klimat, który jest obecny w jej książkach