Plebiscyt Książka Roku 2019 – oto laureaci!

LubimyCzytać
06.03.2020

Prezentujemy wyniki Plebiscytu Książka Roku 2019. W tym roku padł rekord – na liczniku znalazło się ponad ćwierć miliona głosów czytelników! Wśród 12 nagrodzonych książek nie mogło zabraknąć „Pacjentki” Alexa Michaelidesa, „Kultu” Łukasza Orbitowskiego i „Instytutu” Stephena Kinga. 

Plebiscyt Książka Roku 2019 – oto laureaci!

W V edycji plebiscytu literackiego, w którym o wygranej decydują użytkownicy lubimyczytać.pl, została oddana rekordowa liczba głosów. Ten imponujący wynik to 254 412 głosów! Czytelnicy to najlepsze jury! Dziękujemy za to, że nie tylko chętnie o książkach dyskutujecie, oceniacie je i piszecie opinie, ale też angażujecie się w wybór Książek Roku. W tym roku do głosowania zachęcali wydawcy i pisarze, a także znani czytelnicy – Magdalena Różczka, Dorota Wellman, Wujaszek Liestyle oraz Szymon Majewski.

Finałowa gala Plebiscytu – okazja do spotkania pisarzy z czytelnikami

Tegoroczne wyniki ogłosiliśmy 6 marca na uroczystej gali finałowej w Starym Browarze w Poznaniu. Spotkali się na niej nominowani autorzy, przedstawiciele wydawnictw, redaktorzy, tłumacze, media oraz czytelnicy, którzy wygrali zaproszenia w specjalnym konkursie. Ceremonię otworzył Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Prezes lubimyczytać.pl Izabela Sadowska i Dagmara Brzezińska-Marcu, Commercial Category Management Director Allegro. Wieczór prowadziła Dorota Wellman, a wśród wręczających statuetki znaleźli się m.in. prezenterka Agnieszka Cegielska, aktor Mateusz Damięcki, dyrektor Wydziału Kultury w Poznaniu Justyna Makowska, organizator Festiwalu Fantastyki Pyrkon Piotr Derkacz, reporter Włodzimierz Nowak oraz redaktor „Nowej Fantastyki” Marcin Zwierzchowski.

Rekordowy wynik Plebiscytu Książka Roku 2019 – ćwierć miliona głosów czytelników

W V edycji plebiscytu łącznie nominowanych było 230 tytułów w 12 kategoriach, w tym 96 pisarzy polskich. Dodatkowo wybieraliście Literackie Wydarzenie Roku 2019 Allegro, a każdy głosujący właśnie w tej 13 kategorii otrzymywał w prezencie kod Allegro Smart! Walka była zacięta – głosowanie trwało przez cały luty. 

Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach

Laureaci plebiscytu Książki Roku 2019 lubimyczytać.pl

Szczegółowy rozkład głosów znajdziecie na stronie lubimyczytac.pl/plebiscyt

Najpopularniejsze kategorie i książki z największą liczbą głosów

Najwięcej głosów czytelnicy oddawali w kategoriach:

– Kryminał, sensacja, thriller – 23 764 głosów,

– Literatura piękna – 21 913 głosów,

– Literatura obyczajowa, romans – 20 786 głosów.

Z kolei książki z największą liczbą głosów to kolejno: „Stephen King: instrukcja obsługi” Roberta Ziębińskiego (4840 głosów) z kategorii Autobiografia, biografia, wspomnienia, „Czarownica ze wzgórza” Stacey Halls (4695 głosów) z kategorii Powieść historyczna i „Zimowa Jutrzenka” Adrianny Trzepioty (4286 głosów) z kategorii Literatura obyczajowa, romans. Niewiele mniej Waszych głosów zdobył „Kult” Łukasza Orbitowskiego (4123) z kategorii Literatura piękna oraz „Instytut” Stephena Kinga (4143) z kategorii Horror.

Kategorią, w której głosowaliście najczęściej, było Literackie Wydarzenie Roku 2019 Allegro. Na liczniku zanotowaliśmy ponad 38 406 głosów! Nobel dla Olgi Tokarczuk zdobył 40,44% z nich – uznaliście, że to wydarzenie zasłużyło na wygraną bardziej niż międzynarodowy sukces „Wiedźmina” i Andrzeja Sapkowskiego, przyznanie Wrocławiowi tytułu Miasta Literatury UNESCO, akcja Czytaj PL czy nadanie planecie i gwieździe nazw z twórczości Stanisława Lema.

Tegoroczny plebiscyt organizowany był przez lubimyczytać.pl we współpracy z Allegro. Partnerem strategicznym plebiscytu był Stary Browar. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, a patronat medialny – radio RMF Classic.

Wszystkim czytelnikom dziękujemy za wspaniałą zabawę. Serdecznie gratulujemy Autorkom i Autorom nagrodzonych książek oraz wyróżnionym Wydawnictwom! 

Reklama

komentarze [79]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2553
4
06.03.2020 09:27

Zapraszamy do dyskusji.


62
11
06.03.2020 23:49

Jak co roku w kategorii Fantasy wygrała Miszczuk dzięki temu, że umieszczono ją w BŁĘDNEJ kategorii. Pisałam już o tym jaki mechanizm nastąpił, pisali o tym też inni. Ale cóż.


82
7
07.03.2020 09:26

A jaka kategoria powinna być prawidłowa?


62
11
07.03.2020 12:02

Całą serię sklasyfikowalabym jako romans z domieszką młodzieżowego fantasy - w różnych proporcjach w zależności od tomu.


19
6
07.03.2020 13:23

Samo nominowanie pani Miszczuk do jakichkolwiek nagród jest błędem :)


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

340
175
07.03.2020 00:30

Nie wygrała żadna z książek, na które głosowałam.


121
81
12.03.2020 07:54

Mam tak samo :D


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

1189
225
07.03.2020 00:32

Nie bardzo rozumiem jak to jest możliwe, że np. "Instytut" Kinga przeczytało 2250 osób, oceniło 1950 osób ALE ponad 4100 osób stwierdziło, że to ABSOLUTNIE NAJLEPSZA KSIĄŻKA w kategorii HORROR. Nie sprawdzałem jak to wygląda w innych kategoriach. Liczby mówią, że takie głosowanie to o kant dupy potłuc - nie ma ono żadnej wartości oprócz wesołego, ale przede wszystkim...

więcej

0
0
07.03.2020 17:01

ja np nie oceniam ksiazek a glosowalam. Widocznie jak wiekszosc osob.


2755
611
07.03.2020 18:27

Ciekawe ile jest takich użytkowników, którzy zakładają konto tylko dlatego aby głosować, na to co ma wygrać.
Zero książek na koncie, konto zabezpieczone, ale głos oddany prawidłowo.


2534
82
08.03.2020 19:29

Dokładnie, każdy bezmyślnie klika jak leci. A LC niewiele obchodzi czy zasady są uczciwe. W tym roku nie głosowałam, bo nie uznaję tego plebiscytu za godnego uwagi :)


2755
611
08.03.2020 20:52

Ja głosowałam po raz ostatni. Nie widzę sensu dalej nabijać liczniki, ani czytać książki tylko dlatego zby zagłosować. Zastanowię się jak się pojawi literatura popularnonaukowa.


2534
82
08.03.2020 21:33

Podsumowując wypowiedzi czytelników na temat tego plebiscytu, uważam że wybór jest zbyt ograniczony, bo pominięto wiele interesujących książek. Ponadto książki mają złe kategorie, na co zwracało już uwagę wiele osób, jak choćby Nosowska rok temu w literaturze pięknej. Tu przede wszystkim chodzi o reklamę i profity, my czytelnicy jesteśmy na szarym końcu.


72
32
09.03.2020 12:56

To jeszcze nic - "Szczury Wrocławia" w przeczytanych ma 235 osób, a dostała 1329 głosów - wygląda na to, że to jakieś zawody działów reklamy w wydawnictwach.


2755
611
09.03.2020 13:25

Chyba właśnie o to może chodzić. Każdy zakłada puste konto i głosuje. Ciekawe ile jest takich pustych kont.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

1266
156
07.03.2020 01:00

A kto dostał zaproszenie na imprezkę?


2553
4
09.03.2020 11:35

Dzień dobry, laureaci konkursu zostali wskazani w komentarzu pod aktualnością z konkursem: https://lubimyczytac.pl/aktualnosci/13372/spotkaj-swoich-ulubionych-autorow...


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

66
4
07.03.2020 02:12

Niestety, ale coś mi nie gra. Zwłaszcza w kategorii obyczajowa. Książka wydana pod koniec 10.2019 z liczbą czytelników 185 i dostała ponad 4 tys. głosów.? Myślę, że ta książka nawet nie sprzedała się w takiej ilości. Bądźmy poważni.


8
0
07.03.2020 08:43

Znów ludzie głosowali po prostu na ulubionych autorów (niezależnie od tego, czy czytali ich najnowsze książki). :(


19
6
07.03.2020 13:22

Ja w ogóle nigdy nie słyszałam ani o tej autorce, ani o książce. Dziwne.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

590
142
07.03.2020 08:30

W kategorii horror książką roku 2019 została powieść, która ma wspólnego z horrorami tyle, iż jej autor kiedyś namiętnie właśnie horrory pisywał.

W takich przypadkach przypomina mi się pewna "anegdotka": Dlaczego nogi śmierdzą? A jak mają nie śmierdzieć skoro wyrastają z dupy?

PS.
"Instytut" przeczytałem i uważam go za powieść bardzo dobrą. Ale na litość. To nie jest...

więcej

8
0
07.03.2020 08:46

NA początku lutego po ogłoszeniu nominacji w kategorii

Literatura obyczajowa
3 pierwsze miejsca wśród najczęściej czytanych książek:
1. Too late 2674 Czytelników, którzy książkę PRZECZYTALI (a przynajmniej tak podali na LC ;)
2. Zjazd absolwentów 2252
3. Współlokatorzy 2040
Najlepiej i najczęściej oceniane były (najwięcej ocen 9 i 10)
1. Too late - 561 ocen w sumie "9" i...

więcej

1486
18
07.03.2020 08:58

Wykonałaś kawał dobrej roboty. A nie wiesz jak było z powieścią historyczną? Mam szczególnie mieszane uczucia wobec wyników tej kategorii.


8
0
07.03.2020 09:45

@Gusia dziękuję :)
Zrobiłam dla Ciebie (i siebie też ;)) takie zestawienie, ale jest stan na chwilę obecną (tamto robiłam w lutym).

Najwięcej Czytelników
1. Kołysanka z Auschwitz - 2469 (2704 głosy na tę książkę)
2. Córka zegarmistrza - 766 (1052 głosy ??)
3. Kotka i generał - 483 (591 głosów)
4. Ziemia ludzi zapomnianych - 478 (743 głosy)

Najczęściej i najlepiej oceniane...

więcej

1486
18
07.03.2020 10:12

@wrzos Dziękuję. Twoje zestawienie odzwierciedla faktyczne zainteresowanie użytkowników LC i ogólne trendy. Zresztą na następnej stronie wypowiedziałam się na ten temat.


8
0
07.03.2020 11:03

Dodam jeszcze dla zainteresowanych
Thriller/kryminał (stan na dziś)

Największa ilość Czytelników na LC
1. Pacjentka 7105 (2358 głosów)
2. Umorzenie 4813 (1946)
3. Pozwól mi wrócić 4447 (747)
4. Rana 3139 (1078)

Najwięcej ocen 9 i 10 (razem)
1. Pacjentka 1268
2. Coraz większy mrok 707
3. Umorzenie 650
4. Cisza białego miasta 622

Najlepsza ocena
1. Coraz większy mrok...

więcej

2755
611
07.03.2020 18:33

Właśnie, ciekawe ile powstało kont, bez książek, aby tylko zagłosować.


62
11
07.03.2020 23:03

Wrzos jesteś super, Twoje zestawienia wiele mówią...

A tworzenie fikcyjnych kont, by zagłosować to niewykluczona praktyka. Marketing, te sprawy;)

Czy mogę prosić o zestawienie z fantastyki młodzieżowej i fantasy? Jeśli miałabyś chwilę oczywiście.


8
0
08.03.2020 10:05

@Przeznaczenie dziękuję :)

FANTASY (stan na dziś)