Łamacze kodów. Historia kryptologii

Okładka książki Łamacze kodów. Historia kryptologii David Kahn (ur. 1930)
Okładka książki Łamacze kodów. Historia kryptologii
David Kahn (ur. 1930) Wydawnictwo: Zysk i S-ka historia
historia
The Codebreakers - The Story of Secret Writing
Zysk i S-ka
2019-09-11
2019-09-11
Barbara Kołodziejczyk
szyfry kryptologia historia informatyka enigma

Rewelacyjna pozycja opisujaca historię kryptografii w ujeciu historycznym i matematycznym. Cegla licząca sobie okolo 1400 stron dostarcza niezłej dawki informacji. Bardzo popularna wsord czytlenikow na zachodzie - nie tylko USA. Doczekala sie wielu edycji i tłumaczen co jeszcze dobitniej podkreśla jej wyjątkowość

Opasłe tomiszcze zabiera nas do świata szpiegów, kodów, podsłuchów, odkrywania tajemnic.
Sama kryptologia zaczęła się w Egipcie 4000 tysiące lat temu. Hieroglify zapoczątkowały dzisiejszą kryptologię. Wszystko to miało miejsce w mieście Menet Khufu w grobowcu Khunmhotepa II.
Przez wieki sztuka kodów rozwijała się doskonaląc się. Najważniejszym wynalazkiem dla tej sztuki było wynalezienie telegrafu. Samuel F.B.Morse w 1844 nadał pierwszą wiadomość. I jak każdy wynalazek wojsko także go wykorzystało.
Na przestrzeni wieków i lat ludzie używali jej do różnych celów.
Książka zawiera wiele przykładów różnych szyfrów. Każdy rozdział zabiera nas w odrębny świat kodów. W każdym z nich są zawarte informacje odnośnie dane epoki i tego co się tam działo.
Jest także Parakryptologia, czyli dziedzina zajmująca się wiadomościami spoza Ziemi, a raczej ich znalezieniem. Ludzkość stara się udowodnić, że nie jesteśmy sami w kosmosie. A wiecie, że nadal uczeni nie potrafią przeczytać prymitywnych tekstów Majów. Właśnie ich się kojarzy z kosmitami. Czyżby nie do końca opanowaliśmy tajne kody czy może nie jest nam to na razie dane bo za mało jesteśmy inteligentni. A może szukamy tam gdzie nie trzeba i nie widzimy rzeczy oczywistej.
Kryptologia wyszła z ukrycia wdzierając się do wielu dziedzin takich jak ekonomia, technika, polityka i historia. Zazdrośnie chroniona przez władców tak właśnie wdarła do świadomości ludzkiej.
Niezmiernie ciekawa książka, jej grubość może odstraszyć, ale nie ma się czego bać. Autor zabiera nas w magiczny świat kryptologii. Jest to zbiór wiadomości od czasów Egiptu po dziś dzień. Zawiera istotne wiadomości i wiele ciekawostek. Nie jest to książka czysto naukowa czy też historyczna. Wkraczamy do świata szpiegów, wojen, listów, czy też w czasy Enigmy. Czyta się jak dobrą książkę sensacyjną. Myślę, że jest to książka dla każdego kto chce poznać świat skrywany dotąd przed ludźmi pod klauzulą tajności.

Świetna książka, posiadająca w sobie historię kryptologii. Polecam każdemu, kto się tym interesuje.

ŚWIAT SZYFRÓW

Jeżeli szyfry i kryptologia kojarzą Wam się tylko z enigmą, książkami Dana Browna i sensacyjnymi filmami o agentach CIA, to niniejsza lektura może być dla Was solidnym zaskoczeniem. Co prawda jej pierwotna wersja została wydana już w 1967 roku, ale po dziś dzień całość pozostaje bodajże najbardziej kompleksowym przewodnikiem po temacie i jednym z najlepszych kompendiów wiedzy o kryptologii. I chociaż dzieło to, rozpisane na ponad 1600 stron jest pozycją stricte naukową, pełną faktów, ciekawostek i analitycznego spojrzenia, to jednocześnie czyta się je równie znakomicie, co najlepsze thrillery.

Poznajcie historię szyfrów i kryptologii. Zaczynając cztery tysiące lat temu, w leżącym nad Nilem mieście Menet Khufu, gdzie pewien skryba szkicował hieroglify opowiadające historię jego pana, czym przypadkowo zapoczątkował pierwszy rozdział dziejów kryptologii, przez zagmatwane losy szyfrów w czasach drugiej wojny światowej, po czasy niemal nam współczesne. Przyglądając się temu wszystkiemu, odkrywamy obrazy, które kryły w sobie przemyślne szyfry, poznajemy dzieje ludzi zaangażowanych w cały proces i wydarzenia, które dzięki złamaniu szyfrów odmieniły losy historii (wiecie, że bez tej dziedziny wiedzy druga wojna światowa mogła trwać nawet rok dłużej?) i przekonujemy się, jak tak naprawdę niewiele wiemy o temacie…

Całość mojej recenzji na portalu Dzika Banda: http://dzikabanda.pl/recenzje/ksiazki/lamacze-kodow-historia-kryptologii-swiat-szyfrow-recenzja/

ŚWIAT SZYFRÓW

• Math
  • Do kupienia
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Literatura faktu
  • Na celowniku