Agape i inne przypadki

Okładka książki Agape i inne przypadki Agnieszka Sroczyńska
Okładka książki Agape i inne przypadki
Agnieszka Sroczyńska Wydawnictwo: Fundacja Otwartych Na Twórczość (FONT) Seria: Biblioteka FONT poezja
poezja
Biblioteka FONT
Agape i inne przypadki / Агапэ и другие случаи
Fundacja Otwartych Na Twórczość (FONT)
2019-01-01
2019-01-01
Vladimir Stockman
poezja miłosna Agnieszka Kostuch Sroczyńska FONT

Okładka książki Akant 13/2018 (273) Anna Błachucka, Piotr Burczyk, Stanisław Chyczyński, Ludwik Filip Czech, Victor Ficnerski, Rafał Jaworski, Mirosław Laus, Ariana Nagórska, Anita Nowak, Janusz Orlikowski, Stefan Pastuszewski, Edmund Pietryk, Anna Robak-Reczek, Agnieszka Sroczyńska, Elżbieta Stankiewicz-Daleszyńska, Lechosław Trubicki, Tadeusz Zawadowski
Akant 13/2018 ... Anna Błachucka, Pio...

W „Agape i innych przypadkach” powracają motywy charakterystyczne dla twórczości Agnieszki Sroczyńskiej, m.in. pamięć, rodzina, miłość, Bóg, człowiek potrzebujący.
(...) nawet te najbardziej intymne wiersze, poświęcone konkretnym ludziom, mają w swojej wymowie charakter uniwersalny – czytelnikowi udzielają się emocje podmiotu, rozumie radość i ból, współodczuwa.

Więcej: https://dajprzeczytac.blogspot.com/2020/04/agape-i-inne-przypadki-agnieszka.html

Więcej:...

Książka odnalazła mnie w świecie niespełnionych marzeń, które układałam w sobie podsłuchując rosnącą trawę. Tak wyobrażałam życie. Wszystko co się wydarzy: poczuję, zauważę, usłyszę. Lata biegły, przemijały. Wszystko się działo. Poza mną, ja się nie umiałam wydarzyć. Gdzieś na obrzeżach próbowałam mgłę rozgonić i dotrzeć. Zajrzeć w gwiazdy życzeniowo. Zbawiennym jak u autorki okazał się dom.
Jawi się niczym fundament życia. I nie, dom to nie adres, ale serce drugiego człowieka, który bliskość rozdawał, złudzenia jak pocałunki poranne układał w wazony kwietne, a kiedy wieczór nadchodził - zdychał, omdlewał, znikał, osobność za sobą zostawiał. Drzwi zamykał...

"I tak wrócę.
Kto odgoni od Ciebie złe duchy?

Wraca.
Mimo jej zamkniętych ust"

Z szufladą listów które nigdy nie nadeszły, z jej przyjaznym uśmiechem, świadomością, że wszystko przemija. Dzieli się w sobie, a nie pomnaża. Każde z nich skrojone w swojej przestrzeni, na miarę, segreguje marność życia/ bycia, wspomnienia, nadzieje jeszcze błyszczące.

Tęsknotą przytulają strofy, pachną życiem, ogrzewają ogniem pieca od środka, to tak, jakby każdego dnia miała się miłość pojawić, gdy ogień w piecu złe duchy przegania. Lecz tym wydarzonym, zaprzeszłym, z ziemią zrównanym i serce kruszą wspomnieniem z codzienności dziadka.
Pourywane skrawki życia, łączą się niczym mapa, której czytelnik chce się nauczyć odnajdując swoje zaniechania. Stracone nadzieje, może coś naprawić, zrozumieć, ułożyć od nowa. Bo przecież się da. Na pewno jest jakaś droga.
Trudna to poezja, nie daje wytchnienia, rozrywa od środka, porządkuje bałaganiąc wewnątrz. Trzeba odpoczywać, w ostatnich zdaniach wierszy jest wskazówka w którym kierunku szukać. Innych znaków nie ma. Te trzeba odnaleźć w sobie.

• Poezja
  • Polecone
  • Mam u siebie

Dodaj cytat z książki Agape i inne przypadki