Człowiek w dobie sztucznej inteligencji

Wierna Wierna
31.03.2020
Okładka książki Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata Kai-Fu Lee Logo Patronat

Myślę, że każdy z nas choć raz w życiu zetknął się z gatunkiem science fiction, w którym bohaterowie ubrani w holograficzne, obcisłe kombinezony, wyposażeni w najnowszą technologię, przemierzają galaktykę w towarzystwie najlepszego kumpla robota. I choć wizja podróży nadświetlnych w dalszym ciągu jest tak odległa, jak emerytura Putina, to możliwość prowadzenia inteligentnej rozmowy z robotem już mniej. W XXI wieku stale udoskonalane algorytmy sztucznej inteligencji znacznie zbliżają nas do abstrakcyjnej przyszłości z książek i filmów. Temat ten jeszcze parę lat temu w mniejszym lub większym stopniu był podstawą wielu teorii spiskowych zakładających bunt maszyn, przejęcie przez nie władzy i ogólną zagładę ludzkości. Obecnie można uznać SI za temat bumerang, który wraca przy każdej możliwej okazji, ucieleśniając wszystkie nasze nadzieje na lepszą przyszłość. W coraz to nowszych publikacjach zarówno specjaliści, jak i pseudospecjaliści dywagują nad przyszłością jednostki ludzkiej w dobie cyfryzacji świata, mnożąc liczbę faktów i mitów na jej temat.

Doskonałym wyjściem z tego informacyjnego chaosu jest książka znanego i cenionego w świecie internetu i inteligentnych technologii Kai-Fu Lee pt. „Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata”, która w komunikatywny, przystępny i zrozumiały dla laika sposób zdradza tajemnice branży SI.

Pozycja ta jest doskonałą opcją dla osób, które nie zdają sobie sprawy z szerokich możliwości i bezpośredniego wpływu sztucznej inteligencji na świat i ludzi w nim żyjących. Lee podejmuje temat jej rozwoju, projektowania i przyszłości oraz powiązanych z nią technologii internetowych i mobilnych. Ponadto w ciekawy sposób mówi o wyścigu między Chinami i Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie rozwoju i prac nad SI, rozwodząc się nad jego prawdopodobnym wynikiem. Jednak najciekawsze elementy rozważań autora skupiają się na konsekwencjach społecznych, będących efektem upowszechnienia się technologii bazujących na SI.

To właśnie ten ekonomiczno-społeczny aspekt odróżnia tę książkę od innych podobnych publikacji, które w dużej mierze rozwodzą się nad plusami zastosowania sztucznej inteligencji w wojskowości. Lee w swojej książce postanowił obrać całkowicie inny kierunek i jako główny cel wyznaczył sobie obalenie mitów i dostarczenie PRAWDZIWYCH informacji, które powoli układają się w jeden spójny, nienachalny i logiczny wywód prezentujący jego ogólny pogląd na rozwój mocarstw budowanych na algorytmach sztucznej inteligencji. Publikacja dodatkowo pełni funkcję terapeutyczną, gdyż ma za zadanie oswoić i przygotować na rewolucyjne zmiany zachodzące w sektorze gospodarki odpowiedzialnym za zapotrzebowanie na rynku pracy. W końcu generatywne sieci współzawodniczące (GAN) i uczenie maszynowe prędzej czy później wykradną prawie wszystkie ludzkie miejsca pracy, a zwłaszcza te związane z analityką danych. Tak więc autor, przyjmując rolę lekarza, przedstawia recepty będące strategiami zapobiegawczymi i naprawczymi, które mogą znaleźć zastosowanie w zmieniającej się rzeczywistości.

Lee przede wszystkim uważa, że w państwach musi dojść do reorganizacji życia publicznego, co doprowadzić ma do zaistnienia nowej umowy społecznej, w myśl której rząd i przemysł inwestują w miejsca pracy zorientowane na człowieka. SI może i potrafi myśleć lepiej i szybciej, ale nie ma emocji. Autor proponuje wykorzystać olbrzymie korzyści płynące z produktywności sztucznej inteligencji, aby pomóc w finansowaniu miejsc pracy, w których współczucie i ludzki dotyk mogą poprawić życie członków społeczeństwa.

„Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa” jest idealną pozycją dla geeków, domowych filozofów, miłośników teorii spiskowych, więźniów nauki czy po prostu moli książkowych, którzy tak jak ja są ciekawi świata i szukają odpowiedzi na pytania stawiane nam przez życie. Mimo wagi poruszanych tematów i poziomu trudności wycieczki, na którą zaprasza nas Kai-Fu Lee, warto podjąć związany z nią trud i zapoznać się z wizją przyszłości pojawiającą się na naszych oczach. Polecam jako czytelniczka i recenzentka.

Karolina Wierna