Wielki renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje

Okładka książki Wielki renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje
Bogdan Góralczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Akademickie Dialog
2018-10-10
2018-10-10
Chiny polityka Azja Pekin stosunki międzynarodowe gospodarka reformy transformacja

Okładka książki Układ Sił 34/2022 Marek Budzisz, Sławosz Grześkowiak, Bogdan Góralczyk, Łukasz Lewkowicz, Radosław Pyffel, Witold Repetowicz, Tomasz Rydelek
Ocena 0,0
Układ Sił 34/2022 Marek Budzisz, Sław...
Okładka książki Biznes w Chinach Jacek Bartosiak, Bogdan Góralczyk, Radosław Pyffel
Ocena 8,6
Biznes w Chinach Jacek Bartosiak, Bo...

Ta książka uchyla kurtynę okalającą Państwo Środka pokazując czytelnikowi fundamenty jego funkcjonowania. Autor przedstawia wyszczególniony obraz transformacji jaką przeszły Chiny od przejęcia władzy przez Mao, ku obecnym czasom, wraz z lekkim zarysem głównych kierunków rozwojowych Xi Jinpinga. Tytułowy renesans wyjaśnia co ważne, czyli samą naturę tego zakątka świata, która pozostaje nam wciąż tak obca. Ich doświadczenia historyczne, położenie geograficzne i dorobek kulturowy oraz wielkie ambicje wpływają w ogromnym stopniu na odwrotne podejście do całej instytucji państwowości. Głęboko zakorzeniona hierarchia, podporządkowanie względem aparatu władzy i branie jego interesów jak i interesów społeczności w pierwszej kolejności, przed indywidualną jednostką są elementami wyróżniającymi Chiny. Książka bardzo dobrze kładzie nacisk również i wyjaśnia różnice w pojmowaniu przez mieszkańców Państwa Środka otaczającego nas świata i kierującymi nim zasadami, jak i prowadzi nas przez tą surową drogę jaką musieli przejść, by znaleźć się w tym miejscu w jakim są obecnie. Ich niebywałe podporządkowanie, powściągliwość i myślenie dekadami do przodu zapewniły im miejsce na podium w obecnym panteonie mocarstw. Trudno podważać te dokonania, można im pozazdrościć, jednak musieli przypłacić czymś za ten sukces. Ich wiara w KPCH jest na tyle mocno ugruntowana, że wnika w niemalże każdą sferę życia tamtejszego obywatela. Ludzie zostali obnażeni z prywatności na rzecz powszechnej jawności, i zdobywania punktów, by piąć się w drabince obecnego rynku pracy, co łączy się również z dbaniem o renomę wizerunku przed całym społeczeństwem. To pokazuje z drugiej strony jak wielki nacisk kładą oni na dalszy rozwój i nie mają zamiaru się zatrzymywać. Ich ambicje są wciąż niezaspokojone, ponieważ znają swą tradycję, wiedzą kim kiedyś byli jako państwo i koniecznie chcą wrócić do starego porządku ustalonego pod panowaniem azjatyckim z sercem czyli centrum na ich ziemi. Ta sieć niczym żyły rozprowadzające krew do reszty organów (państw) jest ich wielkim planem Jednego Pasa i Jednego Szlaku, czyli nowej wersji Jedwabnej Drogi lądowej jak i morskiej, którą byłaby w stanie złączyć i uzależnić od Chin cały kontynent Europejski, Azjatycki jak i Afrykański pod przewodnictwem azjatyckiego smoka. Ich mroczne i ciemne czasy walk o przeżycie minęły, rana zadana im blisko 200 lat temu i sprowadzająca ich od połowy XIX w. na niełaskę i upadek wciąż nie zasklepiła się. Chiny wobec tego wracają, niemalże z grobu, bo ich stan gospodarczo-społeczny w czasach drugiej połowy XX wieku był tak niewyobrażalnie straszny, że ciężko aż uwierzyć jak udało im się powstać. Przez czas ich panowania na mapie niemalże od czasów narodzin Chrystusa do początków XIX wieku to Chiny były największym mocarstwem gospodarczym. Następnie okres upadku i okiełznania przez zachód, dalej przez dogorywanie głodowe w paskudnych warunkach przez niemal 30 lat panowania Mao, ku światłu przedstawiającym wizję Chin wielkich, silnych i ponownie liczących się na arenie międzynarodowej. Właśnie po tej drodze podążają teraz Chiny, czasy masowej pracy na taśmach usługowych innych państw dobiegają końca, chcą ponownie wrócić do tego z czego niegdyś słynęły czyli, innowacyjności, wynalazków oraz technologii, a wszystko to funkcjonujące na swój unikalny tylko dla nich sposób. Bo to nie jest zwykłe państwo, to państwo-cywilizacja, która działa na własnych warunkach gry. Mówi się o szachach rozgrywanych na scenie międzynarodowej, jednak Chiny w tym wszystkim podeszły do stołu rozgrywki nie z pionkami szachowymi, a z własnym “Go” i to oni pokazują, że ich kultura, możliwości, jak i strategia jest na tyle przewyższająca inne kraje, że dominacja na planszy jest nieuniknionym procesem. Pozostaje jedynie pytanie jak długo będzie sprzyjał smoku mandat niebios?

Książka wybitna, przekazany został pełen obraz transformacji Chin, od zacofanego państwa rolniczego po aspirujące mocarstwo światowe.

Bogdan Góralczyk to wybitny polski sinolog i dyplomata, który często występuje w mediach jako ekspert od Chin czy Azji, więc ma sporo doświadczenia w opowiadaniu w zrozumiały sposób o skomplikowanych chińskich sprawach i czuć to doświadczenie w książce.

Książka zawiera opis i analizy najnowszej historii Chin. Autor przedstawia to jak się Chiny zmieniały od upadłego kraju za czasów Mao do największego mocarstwa na świecie, o co Chiny walczą obecnie ze Stanami, także stara się zakreślić obraz przyszłości Chin, a co za tym idzie całego świata.

Książka jest świetnie napisana, autor powołuje się na wielu światowych ekspertów od Chin, historię, przedstawia szczegółowo wszystkie kolejne rządy i zmiany jakie zachodziły w kraju, podejście polityczne, stosunki z zagranicą. Dorzuca do tego swoje doświadczenia i stara się przy tym nie oceniać niczego subiektywnie.

Wybitna monografia na temat Chin współczesnych. Bodajże najbardziej wybitny ekspert ds Chin w Polsce omawia w niej ok 100 lat najnowszej historii Chin.
Czyta się ją bardzo dobrze, napisana jest lekkim piórem jak na tego typu pozycję.
Uważam, że to świetny wybór po przeczytaniu czegoś lżejszego - na początek polecam "Chiny bez makijażu" M. Jacoby.

Wielki renesans jest to książka przedstawiająca najnowszą historię Chin, począwszy od epoki Mao aż do czasów współczesnych czyli rządów Xi Jinpinga opisująca "drogę" jaką przebył ten kraj by znaleźć się tam gdzie jest obecnie czyli wśród największych potęg na globie.

Po pierwsze chciałbym pochwalić autora za dużą obiektywność w podejściu do tematu, co na pewno musi być sporym wyzwaniem dla sinologa z 30-letnim doświadczeniem. Brak tu wybiórczego doboru faktów pod z góry założoną tezę a jedynie bardzo solidna dawka wiedzy o współczesnych Chinach.
Dr Góralczyk nie tylko opisuje same przemiany ekonomiczne wraz z zarysem historycznym, ale także skupia dużą uwagę na tym by rzetelnie opowiedzieć o tym jak myślą Chińczycy a przede wszystkim ich władze, co wspaniale uwypukla różnice kulturowe między państwem środka a światem zachodnim.

Samą książkę czytało mi się bardzo dobrze, jednak trzeba pamiętać, że duży nacisk położony jest tu na przemianę ekonomiczną kraju, co skutkuje np. sporą ilością przytaczanych danych statystycznych, które to mogą wręcz nużyć poszczególnych czytelników (w moim odczuciu zdrowe proporcje zostały jak najbardziej zachowane). Ogromną zaletą samej książki jest także jej aktualność, bo wydana została w październiku 2018 roku a czasom współczesnym poświęcona została prawie połowa z 600 stron.

Podsumowując, jest to świetna książka szczególnie pod względem merytorycznym, która dogłębnie zaspokoiła mój głód wiedzy o współczesnych Chinach - chyba jedynym w tej chwili państwie aspirującym do pozycji światowego hegemona, któremu jednak poświęca się tak mało uwagi w naszym kraju.

W przeważającej części, świat zachodu posiada ograniczoną wiedzę o Chińskiej Republice Ludowej. Będąc nieustannie zwróceni ku zachodniej Europie i Ameryce Północnej, bagatelizujemy to co dzieje się w Państwie Środka. Z jednej strony trudno się dziwić, ponieważ jest to kultura dalece różniąca się od naszej. Z drugiej strony pokazujemy ignorancję, ponieważ to właśnie tam zachodzą strukturalne zmiany mające wpływ na cały świat. Już nie żyjemy w świecie wyłącznej dominacji USA i warto wreszcie zdać sobie z tego sprawę. W ostatnich latach światowe rządy obudziły się ze snu i zauważyły, że doszło do zmian na arenie międzynarodowej. Chiny wyrosły na potężnego gracza z którym należy się liczyć i dobrym pomysłem jest uzyskanie fachowej wiedzy, która pozwoli lepiej nam poznać tę starożytną cywilizację.

Z pomocą przychodzi nam prof. dr hab. Bogdan Góralczyk – politolog, sinolog, dyplomata i publicysta. Znający doskonale realia Chin dzięki licznym wizytom w tym kraju – począwszy od 1976 roku – i władając jego trudnym językiem. Dzięki książce “Wielki renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje” – mamy okazję zgłębić systemy działające w tym kraju, sposób myślenia tamtejszych polityków i genezę jego rozkwitu. Trudno o lepszą analizę, niż przedstawioną przez osobę będącą naocznym świadkiem zmian, które ukształtowały państwo będące jedną z najpotężniejszych gospodarek na świecie.

Odrodzenie smoka

Książka została podzielona na dwie główne części: Transformacja i Konsekwencje. Dzięki pierwszej dowiadujemy się, jaką drogę musiały przejść Chiny i jakich dokonać zmian, aby znaleźć się w obecnej sytuacji. W swojej burzliwej historii, jedno z najstarszych państw świata zmagało się z wieloma problemami, które musiało przezwyciężyć. Ilość reform jakie wdrożono była ogromna. Już sama ich geneza jest niezwykłą historią. Z odległej perspektywy wydają się być może oczywiste, ale na pewno nie były takie w ówczesnym czasie. Osobą która była odpowiedzialna za przeobrażenie biednego kraju w dzisiejsze mocarstwo był Deng Xiaoping. Jego sylwetka jest doskonale przybliżona czytelnikom w książce i stanowi filar do zrozumienia procesów jakie zaszły przez czterdzieści lat w Chinach. Tym co odróżnia mentalność chińskich polityków od europejskich i amerykańskich jest długofalowe myślenie. Warto dokładnie zagłębić się w sposób myślenia tego inicjatora zmian społeczno-gospodarczych, które rezonują po dziś dzień od czterdziestu lat. Autor dokładnie przedstawia nam jakie były jego motywy, sposób myślenia i z czym zmagał się podejmując swoje decyzje. Wizja jaką posiadał w swojej głowie była ogromna i dzisiaj możemy obserwować jej odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dobrym przykładem rozmachu jego myślenia jest współczesny wygląd miasta Shenzhen w południowo-wschodniej części Chin.

Droga ku wielkości

Nawet najbardziej przełomowe i spektakularne osiągnięcia nie są wolne od wad i konsekwencji, które wiążą się ze zmianami i rozwojem. W drugiej części książki, mamy okazję przyjrzeć się jednocześnie sukcesom i trudnościom Chin w szerokim spektrum. Chińska Republika Ludowa jest wielowymiarowa i trudno przykleić jej jedną oczywistą etykietkę. Z jednej strony ogromny rozwój technologiczny i gospodarczy. Z drugiej mamy do czynienia z ideologią opartą na wielu filarach i kontrolą ze strony Państwa. Rządzący w tym kraju nie zdecydowali się na przyjęcie w 100% reguł panujących w zachodnim świecie. Wdrożyli to, co im najbardziej odpowiadało i połączyli ze swoim podejściem do gospodarki i zarządzania krajem. Przez jednych postrzegani są jako fabryka świata, gdzie produkuje się w oszczędny sposób towary. Dla innych są okazją do zrobienia lukratywnych interesów. Są również postrzegani jako bezwzględnie wykorzystujący zasoby innych w celu osiągnięcia własnych korzyści za wszelką cenę. Jaka jest jednak prawda? Czy znamy naprawdę ten ogromny i najludniejszych kraj świata? Zdanie można sobie wyrobić przy pomocy recenzowanej książki.

Podsumowanie

Bogdan Góralczyk będąc częstym gościem w tym kraju, zaprezentował nam sposób w jaki możemy lepiej postrzegać i zrozumieć Chiny. Odkrywa przed nami to czego nie jesteśmy w stanie wychwycić w całym natłoku informacji ze świata i szumie medialnym. Nie wydaje jednoznacznej opinii o tym kraju. Wielowymiarowo przedstawia procesy, które tam zachodzą, sposób myślenia tamtejszych władz i oddziaływanie tego kraju na cały świat. Dogłębnie analizuje relacje w Komunistycznej Partii Chin i podejmowane decyzje na corocznym plenum. Osobie która nie włada językiem tamtejszych mieszkańców, trudno jest wychwycić niuanse, natomiast autor w przystępny sposób tłumaczy, jak możemy postrzegać tamtejsze postępowanie i mentalność. Odmienność kultury i sposobu myślenia obywateli Chin jest dla nas zagadką. Nie będąc w tym kraju osobiście, możemy mylnie odczytać medialny przekaz i dlatego warto zapoznać się z informacjami jakie przekazuje prof. Bogdan Góralczyk.

Gorąco polecam sięgnięcie po książkę “Wielki renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje” które ukazało się za pośrednictwem wydawnictwa Dialog. Jej autor wykonał tytaniczną pracę i zaprezentował nam w wielowymiarowy sposób kraj, który dla wielu jest wielką niewiadomą. Książkę czyta się niezwykle płynnie i można odnieść wrażenie, że autor posiada tak obszerną wiedzę o tym kraju, że mógłby napisać kilka tomów rozszerzających każdy rozdział. Po przeczytaniu tej książki, z pewnością można lepiej zrozumieć Chiny i uświadomić sobie jak wielką i znaczącą rolę odgrywaną na arenie międzynarodowej. Jego ocenę każdy powinien przeprowadzić indywidualnie. Jest to z pewnością kraj kontrastów, jednak dzięki autorowi stanie się lepiej poznanym i zrozumianym.

Tomasz
silanauki.pl

Jedna z lepszych, o ile nie najlepsza literatura faktu jaką czytałam.

Jest to książka obszerna, prawie 600 stron, dla osób szczerze zainteresowanych tematem Chin i Azji. Autor w bardzo przystępny i ciekawy sposób przedstawia zarys historii i rozwój ekonomiczny tego kraju od czasu Mao do roku 2018. Jest tu bardzo szeroko nakreślony obraz zmian społecznych i gospodarczych ale przede wszystkim ewolucja myślenia jaką dokonała się w tamtejszej klasie politycznej. Plusy i minusy demokracji i merytokracji. To daje wiele do myślenia.

Dla przeciętnego Europejczyka Chiny i ich światowa dominacja na rynkach są sprawą drugorzędną. Tak jak Europa dla Chin jest sprawą drugorzędną, a właściwie to daleko za USA, Japonią, Indiami, Rosją. W USA obecność Chińskiego biznesu jest bardziej wyczuwalna, nie mówiąc już o inwestycjach w amerykańskie nieruchomości gdzie Chińczycy są od lat niekwestionowanymi liderem. Autor bardzo zręcznie przedstawił stereotypy Zachodu na temat Chin i do czego one doprowadziły.

Najbardziej jednak wartościowy wydał mi się opis zderzenia dwóch kultur i mentalności -Zachodu i Chin (bo Wschodu czy Orientu to zbyt szeroko powiedziane). Kult jednostki i jej komfortu uczuć, wyborów, wolności słowa w zderzeniu z patriarchatem, pragmatyzmem, potrzebą ekonomicznej stabilizacji jako priorytetem. Jeśli ktoś obcowal z Chińczykami na co dzień, doskonale znajdzie potwierdzenie wielu tez.

Autor przedstawił w miarę obiektywnie wyzwania, którym będą musiały podołać Chiny -od dewastacji środowiska, przez starzejace się społeczeństwo, aż do inklinacji autorytarnych obecnych włodarzy. I historycznie rzecz biorąc, to właśnie kult jednostki (zazwyczaj nie szczególnie tego kultu wartej) jest tym co niszczy mocarstwa.

Największy błąd popełniły USA niedoceniajac Chin i próbując narzucić własne wartosci. I one najwięcej stracą. Nikt bowiem nie powinien mieć watpliwosci, że dominacja ekonomiczna Chin jest faktem dokonanym.

Jedna z lepszych, o ile nie najlepsza literatura faktu jaką czytałam.

Trudno dziś znaleźć (zwłaszcza wśród książek polskojęzycznych) lepszą merytorycznie, kompleksową pracę na temat mechanizmów zmian we współczesnych Chinach, tak podbudowaną źródłami i zawierającą odniesienia nie tylko stricte gospodarczo-polityczne, ale i kulturowe, historyczne. Tworzy to pełen szczegółów obraz Państwa Środka, przemian, które zaszły w "siermiężnym" państwie komunistycznym, chińskiego ewenementu.

"Wielki renesans" warto czytać w skupieniu, analizować, bo nie jest to "lekturka" łatwa, ale nie jest też trudna do przebrnięcia jako taka. Nawet dość trudne zagadnienia ekonomiczne wyjaśnione są tu w przystępny sposób. Z pewnością jest to jedna z nielicznych prac, które faktycznie pomagają zrozumieć współczesne Chiny.

Książka Góralczyka jest znakomitą pozycją, przybliżającą najnowszą historię Chin i ich drogę "od zera do bohatera". Największym atutem "Wielkiego renesansu" jest jego solidne i rzetelne obudowanie danymi i źródłami historycznymi, ekonomicznymi a nawet filozoficznymi. Co najważniejsze, autor ani razu nie narzuca swojej wizji Chin, za to pokazuje je z wszelkich możliwych stron, jednocześnie ukazując perspektywę Zachodu i samych Chin. Mnóstwo w publikacji nazwisk, statystyki, ale mimo to książka jest niezwykle przystępna. Autor zdaje się czasem zbyt często powtarzać, ale w gruncie rzeczy, to skuteczny i celowy zabieg, aby europejskiego czytelnika oswoić z tak obco brzmiącymi nieraz nazwiskami i nazwami z Państwa Środka. Całkiem łatwo, dzięki temu, usystematyzować stale poszerzaną w trakcie lektury wiedzę. Niesamowite, jak udało się Góralczykowi kompleksowo zgłębić i przedstawić temat, w którym połączył zarówno historię i kulturę Chin z aspektami ściśle gospodarczymi, społecznymi czy ekologicznymi. Tę pozycję powinni przyswoić sobie nie tylko miłośnicy Chin, bo wprowadza w rzeczywistość, której, zdaje się, wiele osób nadal nie rozumie. Minusem tego wydania jest fatalna wręcz korekta. Zdarzają się typowe "połknięcia" literek lub interpunkcji, a i różnych stylistycznych niezgrabności czy powtórzeń nie brakuje (w pierwszych rozdziałach zdarzało się, że słowo "woluntaryzm" pojawiło się kilka razy w jednym akapicie). Sprawia to, że całość wydaje się nieco niechlujna, co mocno szkodzi tak wartościowej pozycji. Poza tym, jest to książka świetna.

Na półkach: , , , ,

"Im więcej będziemy o Chinach wiedzieli, tym lepiej: dla nich i dla nas".
Po książkę sięgnąłem w momencie, w którym zdałem sobie sprawę jak mało wiem o świecie, zwłaszcza tym pozazachodnim. Uświadomiłem sobie, że Chiny to dla nas coś nowego, nawet tajskie czy wietnamskie jedzenie nazywamy chińskim, bo jest azjatyckie. I mieliśmy do tego prawo. W pewnym stopniu. Bo Azja jeszcze do niedawna była warta (finansowo i w polityce międzynarodowej) tyle co jedno czołowe państwo Zachodu. Dziś jest odwrotnie.
To jak zmienia się sposób postrzegania Chin jest chyba najlepszym wyznacznikiem rozwoju człowieczeństwa w dobie rewolucji technologicznej. 20 lat temu Chiny to była tandeta i taniość, 10 lat temu zaczęliśmy słyszeć o jakichś szemranych inwestycjach w Afryce i Azji, dziś zabiegamy o protekcję i pieniądze z Pekinu, bo widzimy, że jest to jedyna droga do utrzymania się na powierzchni (po kryzysie 2008 i, wiele na to wskazuje, 2020). Tak więc Państwo Środka przebojem wdarło się na toplisty wszechczasów. I to nie po znajomości, nie dzięki jakiejś wielkiej inwestycji, która w jeden dzień przemieniła kraj z obrazu nędzy i rozpaczy w światowego lidera. Najbardziej zadziwia i też boli, że Chiny osiągnęły swój sukces ciężką, ciągłą pracą. Dostosowywaniem się do warunków, manewrowaniem ideologią, planowaniem i sojuszami. Przy czym nie wywołały żadnego kofliktu, nie zraziły do siebie chyba nikogo i dziś zdają się na nas patrzeć z oznaką prymusa na piersi.
Jest jednak w tej transformacji wiele niewiadomych, o czym znakomicie pisze Góralczyk. Co nieocenione - korzysta ze źródeł chińskich. Co jeszcze bardziej łamie nasz stereotyp, że w Chinach o władzy i polityce to tylko w superlatywach i zero krytyki, dlatego Chiny upadną. Wiele wskazuje na to, że na Zachodzie się mylimy. Dlaczego?
Mierzymy Chiny swoją miarą. Podczas gdy Chiny to starożytna cywilizacja, przez setki lat będąca światowym liderem niemal we wszystkim. Dopiero nasze czasy (od XIX wieku) doprowadziły do degradacji Chin. Jednak w procesie historycznym taki stan rzeczy jest raczej anomalią. Czy anomalią, która się kończy?
Nie ma na to pytanie odpowiedzi. Ale na pewno książka Góralczyka pomaga zrozumieć źródła i motywy obecnych i przyszłych sukcesów i porażek Państwa Środka.

"Im więcej będziemy o Chinach wiedzieli, tym lepiej: dla nich i dla nas".

Dodaj cytat z książki Wielki renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje