Wielki renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje

Bogdan Góralczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Akademickie Dialog
Chiny polityka Azja Pekin stosunki międzynarodowe gospodarka reformy transformacja
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2018-10-10

Jeżeli zamierzacie wyjechać na urlop do Chin, lub lepiej zrozumieć ten kraj, jego historię, mentalność, podejście do polityki i biznesu. To bardzo dobre kompedium wiedzy. Jednak przestrzegam, to nie lekki przewodnik a kawała dobrego materiału analitycznego, faktograficznego wpartego bogatymi odniesieniami do bibliografii. Jednak nie da się tej pozycji przeczytać leżąc na...

„Wielki Renesans” to wielka interdyscyplinarna podróż po ostatnich dekadach ChRL, szczególnie czasie przemian czasów Deng Xiaopinga i obecnego przywódcy Xî Jinpinga, „przewodniczącego od wszystkiego”, jak mawia sam autor. Celem książki, o czym przejrzyście w zakończeniu, nie jest ocena „socjalizmu o chińskiej specyfice”, ale dostarczenie danych o jego przemianach. Profesor...

Byłem żądny poznania Chin i w przeciwieństwie do wszechobecnych przewodników i opowieści, znalazłem tu sporą dawkę historii oraz analiz społecznych, politycznych, technologicznych i kulturowych. Książka ciężka, ale warta przeczytania jeśli kogoś interesuje temat - zwłaszcza w obecnych czasach gdzie USA konkuruje z Chinami. A może powinni martwić się o Indie?

Przy okazji wyrażenia opinii na temat innej książki dotyczącej Azji pozwoliłem sobie na refleksję, że polska literatura fachowa niewiele ma do zaoferowania w temacie kontynentu, który powoli i nieubłaganie staje się nowym centrum świata.
Mało jest polskich opracowań dotyczącej tego regionu a mających charakter inny niż literatura podróżnicza.

Tym bardziej warto docenić...

Bardzo przystępnie napisana książka byłego ambasadora i wielkiego znawcy Chin. Prof. Góralczyk gdzieniegdzie wrzuca nawet swoje osobiste przeżycia z czasów gdy podróżował po Chinach jako student w okresie reform końca lat 70. Polecam każdemu, nie tylko akademikom.

Znakomita i dogłębna analiza Chin – czym były, czym są i czym próbują się stać.

To książka rzeczywiście wybitna, Autor z wielkim znawstwem wprowadza czytelnika w „Chińskie” sprawy i robi to w taki sposób, by nawet niezorientowany Czytelnik, sporo z tej lektury wyniósł. Celem Autora jest pokazać jak Chiny dochodziły do miejsca w którym są – od „lewackiego” odchylenia, przez...

Najlepsze (jedyne?) kompendium chińskiej transformacji politycznej dostępne po polsku

Znakomita książka.

Książka rewelacyjna. Czyta się jednym tchem. Śmiem twierdzić, że nie ma w Polsce lepszego specjalisty od współczesnych Chin. Tym bardziej, że autor jest również sinologiem (dyplomata, nauczyciel akademicki). Mówi i czyta po chińsku. Powołuje się w książce na źródła, które w Polsce były nieznane i dokonuje ich błyskotliwej analizy. Doskonała.

Kawał porządnej literatury na światowym poziome. Szacun dla autora. Pierwsza połowa tej grubej cegły skierowana jest bardziej do dziennikarzy i publicystów zawodowo zajmujących się tematem a mimo to nawet tę część czyta się zaskakująco dobrze.Całość książki robi zaś piorunujące wrażenie. Zachęcam do czytania zanim informacje w niej zawarte przestaną być aktualne.

• Do kupienia
  • 2019