The Auctioneer

2018-06-24
2018-06-24
9781948405089
horror thriller fiction

Pojawił się znikąd. Miasteczko Harlowe w stanie New Hampshire przywitało Percy'ego Dunsmore'a jako nieszkodliwego przybysza. Później począł odwiedzać każdego mieszkańca obiecując niesłychane zyski. Zabierał jakąś niepotrzebną rzecz, mebel i odchodził...na jakiś czas. Później znowu przybywał wiedząc, że będą dalej dobrowolnie oddawać swoje wyposażanie na licytację, lecz w końcu mieszkańcy zaczęli się niepokoić, bowiem strach zatopił swe pazury w ich serca. Ludzie zaczęli znikać...
Aukcjoner zaś zaczął żądać czegoś więcej.

To jedyna książka, którą wydała Joan Samson zanim choroba zabrała ją z tego świata.
To książka nietypowa, tak samo jak groza jaka zagościła na kartach jej opowieści. Groza ta bowiem objawia pod postacią nieskończonego strachu o własną ziemię, dobytek, a w końcu życie. Niepokojący element zapukał do drzwi rodziny Johna Moore'a, zamieniając ich byt w paranoiczny lęk. Tytułowy Aukcjoner niczym diabeł dręczy upatrzone ofiary, kawałek po kawałku odbierając im wszystko co mają, siejąc swego rodzaju terror. Specyficznie prowadzona fabuła, jak przystało na powieść z lat siedemdziesiątych, opiera się głównie na tajemnicy, wątkach mogących przerazić złem siedzącym głęboko w człowieku wnoszącym do małej społeczności coś bliżej nieznanego - cząstkę burzącą stały porządek.

Książka ta dotyka również kwestii społecznych, co wzięło się nie tylko z osobistych przeżyć autorki, ale także z szybkich zmian dotyczących Ameryki drugiej połowy XX wieku, gdzie masa problemów narosłych przez lata zebrała finalnie swe żniwo. Sądzę, że historia spisana przez Samson nie każdemu przypadnie do gustu, ale miłośnicy klasycznych opowieści grozy znajdą tu coś dla siebie. Mnie przekonała, i choć nie jest dziełem wybitnym, to jestem w stanie zrozumieć dlaczego tytuł ten zainspirował samego Stephena Kinga do napisania "Sklepiku z marzeniami".

Tytuł ten z pewnością można już powoli zaliczać do klasyki powieści amerykańskiej. Autorka ujęła w swej książce wszystkie bolączki lat siedemdziesiątych, które trapiły tamtejsze społeczeństwo i ukazała je w niezwykle trafny i osobliwy sposób. Akcja rozwija się powoli. Tu zdecydowanie ważniejszy był klimat samych zdarzeń i do czego one zmierzają niż ich intensywność. Typowej grozy tu niewiele, ale duszna atmosfera sprawia, że z ogromem emocji czekałam na finał zdarzeń. Historia Aukcjonera skupia się na tragizmie jednej z farmerskich rodzin, a jednocześnie można ujrzeć szerszą perspektywę. Jeśli ktoś interesuje się zmianami jakie zachodziły w USA w tamtym czasie to z pewnością wyłapie w tym tytule wiele smaczków dla siebie. Mimo, że ja nie siedzę tak głęboko w historii to jednak po lekturze staję się fanką tej książki. Urzekło mnie w niej wszystko, a przede wszystkim mroczny klimat i igranie losem bohaterów. Książka wzbudziła we mnie wiele emocji od zachwytu nad opisami sielskiej wsi, przez współczucie dla głównych bohaterów po ogromną irytację. Mimo, że grozy tu jak na lekarstwo to jednak ten podskórny lęk gdzieś tam cały czas był. Oczywiście polecam.

Ledwie skończyłem około 17.00 inną książkę - około północy miałem za i sobą tę pozycję. Początek był nudnawy i zacząłem przez chwilę wątpić w wybór wydawnictwa. Bo jak dotąd wszystko co czytałem było wysokich lotów. Nie inaczej było jednak teraz. Im głębiej w treść, tym ciśnienie mi rosło. Dobra książka, przerażająca, a jednocześnie tak realna. Od razu też nasunęło mi się skojarzenie z powieścią Kinga (Sklepik z marzeniami),co okazało się trafne, bo mistrz inspirował się Aukcjonerem.

Powieść czyta się szybko. Potrafi wciągnąć i wgryźć się w świadomość, bo i w nocy coś mi się w tym klimacie śniło.

Niestety to jedyna powieść młodo zmarłej pisarki. Kto wie, co jeszcze mogła nam dać... Aukcjoner był świetny.

Czy nazwałabym ,, Aukcjonera'' horrorem ? nie wiem, ale za to wiem, że książka jest dobra. Perly Dunsmore czyli tytułowy aukcjoner rozpoczyna w małym farmerskim miasteczku cotygodniowe aukcje. Z pozoru niewinne zbieranie wśród mieszkańców miasteczka przedmiotów na licytację zamienia się stopniowo w koszmar. To co mi się podobało, oprócz ciekawej fabuły ,to klimat tej książki i poczucie niepewności, zagrożenia i napięcie rosnące w miarę czytania . Szkoda,że to (chyba) pierwsze polskie wydanie ,, Aukcjonera'', myślę, że ze starego, podniszczonego egzemplarza z 1976 roku ta historia smakowałby jeszcze lepiej ...

Początkowo czyta się przyjemnie, z pewnym zaangażowaniem będąc wchłoniętym w świetny klimat małego miasteczka. Nie da się ukryć, że w przypadku tej lektury kolejne kartki chłonie się błyskawicznie.

Ale w pewnym momencie zacząłem czuć pewne znużenie powtarzalnością zdarzeń i kolejnych dni. Co bardziej kumaci bez problemu odgadną już we wczesnych rozdziałach powieści, do czego to wszystko zmierza i raczej nie będą zaskoczeni... ja nie byłem. Chociaż na plus muszę uznać, mimo tego jak chaotycznie został opisany, ten pożar w zakończeniu, który całkiem sprawnie i w szczery sposób ukazuje naturę ludzką i nasze zachowania w obliczu pewnych sytuacji.

I choć ta powieść nieco cierpi na dość małą liczbę jakichś zaskakujących zwrotów akcji, to jednak na pewno spora grupa osób znajdzie tu coś dla siebie. Choćby ten małomiasteczkowy, czy raczej farmerski klimat czy tę nieco przesadnie rozwleczoną, ale jednak wciąż historię w stylu "Tales from the Dark Side". Nie jest to może horror, ale za to niezła opowieść z dreszczykiem. Mimo pewnych fabularnych naiwności.

Ameryka lata 70te XX wieku, senne miasteczko, mieszkańcy to farmerzy zajęci swoją ciężką pracą. W tym miasteczku pojawia się tytułowy aukcjoner. Powoli coraz bardziej przejmuje władzę i podporządkowuje sobie mieszkańców. Wykorzystując swoich zwolenników, przejmuje majątki farmerów. Samotni boją się sprzeciwić i często wybierają ucieczkę, opuszczając rodzinne strony. Stopniowo narasta strach.
Autorka znakomicie pokazała jak można zmanipulować i zastraszyć drugiego człowieka. Jak można podporządkować sobie całe miasteczko. Dla mnie najlepsze było zakończenie, takie realne, pokazujące że autorka dobrze zna ludzką naturę.

Świetna powieść. Nie było to jednak dla mnie łatwa lektura ponieważ stale czułem niepokój jak podczas oglądania filmu Dług. Mimo wszystko na pewno warto przeczytać.

Znakomita. Świetny styl w parze z ciekawą fabułą i niesamowitym klimatem

Znakomita. Świetny styl w parze z ciekawą fabułą i niesamowitym klimatem

Napięcie rośnie, atmosfera gęstnieje a człowiek czytając aż się dusi i zaczyna błagać by ta bańka pękła, by nastąpiło katharsis!

Przeczytałem w jedno niedzielne popołudnie. Nie jest to dzieło wybitne ale jak najbardziej bardzo dobre, i szybko się czyta, oddaje pewne niepokoje społeczne które towarzyszył amerykanom w okresie pisania książki przez autorkę.
Chociaż i dostrzegam zagrożenie i w naszej współczesnej Polsce że lud poprze szaleńca, istotnego diabła tylko dla tego że będzie miał dużą charyzmę

• Horror
  • Do kupienia