Pięć toastów Hannigana

2019-08-14
Paulina Broma
życie podsumowanie toast rodzina

Oficjalne recenzje i

Małe zwycięstwa i wielkie straty

841 1 260

Książka która pewnie nie wpadłaby w moje ręce gdyby nie Brygida:* Koncept świetny i taki w moich klimatach ale z realizacją nie było aż tak wspaniale stąd "tylko" 7 oczek. Chyba nie do końca zżyłam się z Mauricem - głównym bohaterem, a może to kwestia tego że momentami ta historia wydawała mi się przegadana ? Czasem tak bywa że mimo że "na papierze" powinno być świetnie, coś nie do końca klika
Polecam jednak wszystkim którym sam zamysł fabularny tej historii się podoba i którzy szukają w książkach pola do refleksji o życiu

Mam wrażenie, że tę książkę trzeba przeczytać w odpowiednim momencie swojego życia, chodzi mi o wiek i stan ducha. Dobrze oddaje smutek który potrafi nas ogarnąć i zostać, po prostu trwać w nas mimo, że staramy się dalej żyć.

Takie powieści po prostu chce się czytać.

Takie powieści po prostu chce się czytać.

Pokaż mimo to video - opinia

Ciepła opowieść o wspomnieniach starszego człowieka. O sukcesach, porażkach, fobiach, radości i cierpieniu. Jednakże bez jakiejś puenty.

Wzruszała mnie od samego początku. Bardzo dobra.

Wzruszała mnie od samego początku. Bardzo dobra.

Ani się nie zawiodłam, ani nie zaskoczyłam. Dostałam to, czego chciałam. Książka w wielu momentach wzruszająca, z prawdziwym bohaterem, który pomimo licznych wad, wzbudził moją sympatię. Zakończenie dość przewidywalne, ale chyba nie o zakończenie w tej historii chodzi.

Na półkach: , , , ,

Świetna, prosta historia. Opowieść o: codzienności, życiu, miłości, strachu, śmierci, bólu i radościach, opowiedziana podczas jednego wieczoru. Bardzo dobrze mi się ją czytało i gorąco ją polecam.

Zakończenie przewidywalne do bólu, momenty wzruszające, ale ogólnie dość banalna

Zapadająca w pamięć i kipiąca od emocji. Miłość miesza się z zawiścią i pamiętliwą zemstą. Żal i smutek z zawziętością i upartym parciem do przodu. Czułość z zamknięciem w sobie i nieumiejętnością wyrażenia tych uczuć na zewnątrz. Bardzo mi się podobała.

Starość to czas refleksji, podsumowań i rozliczeń. Z tej perspektywy wiadomo już, co się w życiu zrobiło dobrze, a co spaprało, kiedy miało się rację, a kiedy popełniło błąd, które inwestycje dały satysfakcję, a które rozczarowały.
84-letni bohater powieści debiutującej Anne Griffin dokonuje podsumowania swojego barwnego życia w ciągu jednej nocy, którą spędza w hotelowym barze. Zamawiając kolejne drinki wznosi toasty za osoby ważne w swoim życiu i przy okazji opowiada o swoich doświadczeniach. Rozmyślnie dobiera rodzaje trunków do emocji, jakie łączyły go z daną osobą. I tak za swojego ukochanego brata pije irlandzkie piwo, które ten uwielbiał, a za syna świetny markowy burbon. Za ukochaną żonę wznosi toast najlepszym alkoholem, określonym przez niego "napojem bogów", czyli whiskey Midleton.
Każdy wzniesiony toast to hołd złożony nie tylko człowiekowi, ale przede wszystkim temu, co wniósł on do życia Hannigana. Brat dał mu wsparcie i nauczył wiary we własne siły, krótki kontakt z córką nauczył bezwarunkowej miłości i zderzył z ogromnym cierpieniem, wychowywanie syna zmusiło bohatera do akceptacji innych pomysłów na życie niż jego własny, a szwagierka nauczyła go cierpliwości. Największy wkład miała oczywiście żona Sadie, która wydobyła z zamkniętego i nieśmiałego chłopaka prawdziwego mężczyznę.
Książka ujęta jest w kształt monologu, jaki wygłasza Hannigan do swojego syna, z którym ma spotkać się następnego dnia. Ten rodzaj narracji pozwala na dokładne wejrzenie w emocje bohatera i poznanie jego motywacji. Obraz doświadczonego starego mężczyzny odsłania się powoli wraz z każdą kolejną szklaneczką wypitego trunku. Dlaczego właśnie teraz Hannigan dokonuje rozrachunku ze swoim życiem? Na to pytanie autorka udziela odpowiedzi w ostatnim rozdziale, którym stawia wzruszającą kropkę.
Anne Griffin oferuje czytelnikom zaskakująco dojrzałą jak na debiut powieść. W statycznej formie przypominającej 5 następujących po sobie stop- klatek tworzy intymny i pełnowymiarowy portret człowieka z jego tragediami, klęskami, ale i radościami i zwycięstwami.
W tej opowieści jest wszystko to, co jest w życiu każdego z nas: gorycz i słodycz, tęsknoty i zwątpienia, błędy i sukcesy.
Warta przeczytania mądra książka. Polecam.

Dodaj cytat z książki Pięć toastów Hannigana