Lojalność

2019-03-13
2018-01-03
Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak literatura francuska

Każdy widzi to, co chce zobaczyć

Dlaczego o "Lojalności" jest tak cicho???😢

Przecież to doskonałe studium bólu, wewnętrznej emocjonalnej rozpierduuuuchy dzieci, które nie radzą sobie patrząc na pranie brudów przez ich rodziców! 😔

To jedna z tych powieści, która prostymi słowami ogarnia głębię i niewypowiedziane warstwy ludzkiej psychiki.

[...] jego drobne ciało jest posiniaczone słowami, ale ona tego nie widzi. Słowa go kaleczą, nieznośne ultradźwięki przenikają do głębi, wywołują efekt Larsena, który działa tylko na niego, nieznośna częstotliwość rozsadza mu mózg ".

Dlaczego o "Lojalności" jest tak cicho???😢

[...] jego drobne ciało jest posiniaczone słowami, ale ona tego...

Znakomita. Mimimum słów a maksimum treści i emocji. Bardzo poruszająca opowieść w której przyglądamy się kilku postaciom. Poznajemy Ich problemy, dysfunkcje, lęki i patrzymy jak z takich kamyczków nieszczęścia tworzy się lawina która spycha bohatera/bohaterów w odmęty tragedii
Bardzo mnie ujął styl jakim pisze De Vigan a to moja pierwsza książka tej autorki. Na pewno nie ostatnia
Podoba mi się też brak dosłowności w zakończeniu

#wyzwanieLC sierpień 2022

Przejmująca opowieść o codziennej, rodzinnej patologii.

W książce przeplatają się perspektywy kilku osób, głównie 12-letniego Theo i jego nauczycielki przyrody, Helene. Występują też rodzice chłopca, jego przyjaciel i rodzice przyjaciela. To historia o sekretach dzieci, o tym, że wewnętrzne dziecko zawsze w człowieku zostaje i doświadczenia z dzieciństwa wpływają na jego zachowaniach jako dorosłego. Przewija się wątek odruchowej lojalności dzieci wobec rodziców. Razi to, że ta lojalność nie jest oczywista w drugą stronę.

Wszystkie postacie mają swoje życia i swoje problemy. Alkoholizm, depresja, lęki, poczucie niższości, wstyd, tajemnice, inne oblicze dla świata, a inne w czterech ścianach. W tym wszystkim dzieci, odbierające uczucia rodziców i nasiąkające nimi jak gąbki. Tragedia wisi w powietrzu.

Strasznie smutna książka. Przepełniona emocjami, z kilkoma bardzo trafnymi spostrzeżeniami co do życia i świata. Powieść do przemyślenia. Krótka, ale strasznie dołująca.

#wyzwanieLC sierpień 2022

Przejmująca opowieść o codziennej, rodzinnej patologii.

Nie mogę znaleźć plusów dla tej książki, do mnie nie trafia. Historia choć smutna to opisana jest bardzo pobieżnie, przez co nie mogę się wczuć. Nierealna postać zbyt zainteresowanej nauczycielki, ta super tajemnica męża, która okazała się błacha, jeszcze bardziej odrzucają

Bardzo dobra, poruszająca pozycja. Warto by przeczytali ją przede wszystkim rodzice i nauczyciele, ponieważ ta lektura daje sporo do przemyślenia o naszych relacjach międzyludzkich , zwłaszcza w rodzinie. Oto bowiem w bardzo oszczędnej, minimalistycznej prozie autorce udało się ukazać dramat samotnego dziecka ,za którym stoją dorośli. Dorośli , jak to zwykle bywa, skupieni na sobie, swoich urazach i uprzedzeniach. Dorośli tkwiący we wzajemnej wrogości, kłamstwach i niedopowiedzeniach. Powiedziałabym , że autorce ta opowieść o konfliktach i animozjach w świecie dorosłych , a w szczególności o samotności dziecka , udała się wręcz mistrzowsko . Dlatego gorąco polecam tę lekturę ku przestrodze.

W typowy dla siebie sposób de Vigan potrafi poruszać bardzo trudne, traumatyczne tematy w sposób rzeczowy i oszczędny w formie. A jednak emocje aż buzują w każdej opisywanej sytuacji. Tytułowa Lojalność jest rozpisana w różnych odcieniach: jako zatajenie rzeczywistości, jako lęk przed ujawnieniem, jako współuczestnictwo w złu, jako zaprzeczanie sobie w imię przyjętych zasad, jako brak odwagi...a przede wszystkim jako fałszywe poczucie bycie wiernym czemuś co ma nas ochronić a tak naprawdę nas niszczy.De Vigan nie ocenia, ale też i nie usprawiedliwia. Pokazuje nam postawy i ich skutki. Zmusza do głębszego namysłu .

To wstrząsająca historia o popadaniu w nałóg alkoholizmu młodego człowieka, który tylko w nim widzi ratunek dla swojej dramatycznej sytuacji w jakiej się znalazł. Pomimo, że w Lojalności mamy do czynienia z czterema opowieściami, to jednak ta dotycząca kilkunastoletniego Theo jest najbardziej dominująca i tragiczna w swojej wymowie.

To straszne, jak często dzieci pozostawione same sobie sięgają po rozwiązania całkowicie destrukcyjne i unicestwiające ich jakże delikatną, bo jeszcze nie ugruntowaną osobowość. Winę zawsze ponoszą dorośli, którzy zapatrzeni w siebie, zajęci swoimi problemami, nie dostrzegają( a często wręcz udają, że nic się złego nie dzieje) tragedii rozgrywającej się pod ich dachem.

Dla mnie była to bardzo bolesna i przerażająca lektura, która mocno wstrząsnęła moim postrzeganiem rodzicielstwa. Niestety coraz częściej jesteśmy świadkami dramatów dzieci dziejących się tuż obok nas. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że osoby odpowiedzialne za wychowanie, czy naukę tych młodych ludzi niejednokrotnie je krzywdzą. Trauma takich potwornych czynów pozostawia na psychice czasem tak niewyobrażalny ślad, który może ciągnąć się przez długie lata, jeśli nie przez całe życie.

Wracając do książki pani de Vigan, to trzeba przyznać, że będąc bardzo oszczędną w wyrażaniu emocji, nie oceniając postaw swoich bohaterów stworzyła w tej niewielkiej objętościowo powieści bardzo emocjonujące studium upadku człowieka związane z błędnie czy niewłaściwie rozumianym pojęciem lojalności.

Możemy bowiem zadać sobie pytanie kiedy i w jakim momencie kończy się lojalność, a zaczyna ślepa wiara oparta na miłości dziecka do rodzica/ów, który zbłądził i sam nie potrafi poradzić sobie ze sobą, a co dopiero ze swoją pociechą, którą ma pod opieką.

Serdecznie polecam.

To straszne, jak często dzieci...

„Lojalność” to mimo małej ilości stron książka która jest niezwykle trudna. Jak sugeruje tytuł, książka jest przede wszystkim spojrzeniem na koncepcję lojalności w jej różnych formach ale i opowieścią o wyborach i ich konsekwencjach. Autorka pokazuje min. jak nastoletni chłopiec bierze na siebie  odpowiedzialność za chronienie swoich rozwiedzionych rodziców przed sobą. Widzimy jak jedną z bohaterek musi zdecydować, czy trzymanie rodziny razem jest ważniejsze niż jej uczucia dotyczące sekretu męża. Czy przyjaźń nastolatków wystawioną na próbę lojalności jednego z nich wobec rodziców. Ta krótka historia jest niezwykle pięknie napisana, a do tego naładowana emocjami, które rozdzierają serce.  Autorka nie ocenia, a pokazuje świat taki jaki jest. Książka daje do myślenia i zmusza czytelnika do zastanowienia się, ile człowiek jest w stanie znieść. Jedynym minusem jest tu jak dal mnie otwarte zakończenie. Polecam choć nie jest to lektura dla każdego

"Lojalność. (...)
To żyzna gleba, na której rozwija się twoja siła, i okopy, w których grzebiesz swe marzenia."

Delphine de Vigan to mistrzyni dostrzegania w codzienności, w zwykłych na pozór historiach, jakichś drobnych rys, pogłębiających się w ślimaczym tempie, godzina po godzinie, dzień po dniu. Wraz z autorką dochodzimy do momentu, kiedy rysa jest na tyle głęboka, że już nie sposób jej przeoczyć. Co jednak wyjątkowe, autorka w tak krótkich tekstach, jest w stanie pokazać nam tą całą drogę, od niejednoznacznych symptomów, do prawdziwego dramatu.
Tytułowa "lojalność" w oczach autorki, nie jest tym całkowicie pozytywnym pojęciem, które od razu przychodzi nam na myśl. Dzięki Delphine de Vigan, mamy okazję odkryć zupełnie inne znaczenie tej przecież "pięknej życiowej postawy". Tu owa lojalność nierzadko prowadzi do zguby, tu w tej "wersji lojalności" nie ma niczego szlachetnego.

Po raz kolejny zachwycam się piórem de Vigan. Po raz kolejny podziwiam za oryginalność, za podążanie drogami, których zazwyczaj inni autorzy nie obierają. Książki tej autorki są niezwykle intensywne. Będąc blisko codzienności, przypominają o rzeczach naprawdę istotnych, których nie chwyta nasz wzrok, świadomie lub całkiem przypadkowo. Mam jednak wrażenie, że de Vigan częściej jednak sygnalizuje te sprawy, które pomija się z pełną premedytacją, dla własnej wygody, dla własnego komfortu.
De Vigan łamie serca, sięga ku niewygodnym wspomnieniom, wydobywa na powierzchnię tematy niewidzialne, tematy, których unika się w codziennych rozmowach i robi wszystko co może, by stały się obecne w naszych myślach, w naszym życiu.

Jedyny minusik "Lojalności" to dla mnie jej otwarte zakończenie. Zazwyczaj uwielbiam tego typu rozwiązania, ale w tym przypadku, czułam się nieco rozczarowana tym, że w jednym z punktów kulminacyjnych, książka się kończy i nie daje nam ostatecznej odpowiedzi.
Nie zmienia to jednak faktu, że ufając de Vigan, wiem po prostu, że tak miało być. I to akceptuje, choć nutka irytacji się wkradła.
Pamiętajcie jednak, że w książkach tej autorki zakończenie nie jest najważniejsze. Ważne jest to, co dzieje się po drodze.

Jak zawsze, piękne spotkanie, które skończyło się niestety zbyt szybko. Dobrze, że przede mną jeszcze inne pozycje tej autorki.

"Lojalność. (...)

Piękna, dająca do myślenia, przejmująca.
Polecam!

Piękna, dająca do myślenia, przejmująca.
Polecam!

• Literatura francuska