Wojna nadejdzie jutro. Żołnierz legendarnego Kedywu AK ostrzega

Okładka książki Wojna nadejdzie jutro. Żołnierz legendarnego Kedywu AK ostrzega Stanisław Aronson, Emil Marat, Michał Wójcik
Okładka książki Wojna nadejdzie jutro. Żołnierz legendarnego Kedywu AK ostrzega
Stanisław AronsonEmil Marat Wydawnictwo: Znak historia
historia
Znak
2019-07-29
2019-07-29
AK Żydzi wojna

Mówi Stanisław Aronson

Wywiad z członkiem elitarnego Kedywu, odpowiedzialnego z akcje sabotażowe i dywersyjne skierowane w okupanta. Autor skupia się na kilku kluczowych momentach z okresu II wojny światowej oraz swoich doświadczeniach życiowych już po emigracji do Izraela. Aronson nie boi się mówić o trudnych tematach np. o egzekucjach Żydów przez Polaków oraz "Żołnierzach wyklętych". Rysiek obala ich mit co zostało poparte jego listem do Prezydenta Dudy oraz odpowiedzią jaką w końcu otrzymał. Pouczająca książka choć z pewnością nie dla każdego.

Polecam wszystkim ludziom dobrej woli zainteresowanym w utrzymaniu pokoju w naszym rejonie geograficznym. Wojna to samo zło a polityczne wojenki prowadzone przez ludzi "z góry" prowadzą tylko do nieszczęścia zwykłych ludzi. Zawsze tak było i oby wojna nie nadeszła jutro...

Wywiad w stylu biograficznym, który stara się być kontrapunktem względem prawicowego ekstremizmu i zakłamania historii. Z powodu tego założenia prezentuje co prawda odmienną, ale równie stronniczą perspektywę. Bowiem, czy u progu II Wojny Światowej można mówić o Żydach mieszkających w Polsce, czy raczej należy mówić o Polakach wyznania mojżeszowego? Czytając książkę wielokrotnie odnosiłem wrażenie tendencyjnej i uprzedzonej oceny wszelkich decyzji AK, Rządu na uchodźstwie i zwykłych ludzi, które w opinii Stanisława Aronsona niewystarczająco szybko przyszły z pomocą Polakom żydowskiego pochodzenia. Tymczasem, oprócz zwykłych błędów i postaw godnych potępienia, było też wiele wybitnie chwalebnych właśnie pośród Polaków. I te drugie, biorąc pod uwagę ryzyko i trudy okupacji, należy zdecydowanie docenić. Miałem nadzieję, że osoba, która poznała ówczesne realia, będzie miała bardziej wyważony stosunek, wiedząc, że nie jest łatwo być bohaterem w czasie wojny. Niestety tutaj bardzo się zawiodłem. Myślę jednak, że lektura umożliwia lepsze zrozumienie podstaw niechęci Żydów do Polaków. Przebija również niechęć do obecnych rządów prawicowych, co było nieprzyjemnym zaskoczeniem w książce traktującej o czasach II Wojny Światowej.

W wojnie nie ma nic pięknego. Niby nic odkrywczego. Czyżby? Moda na rekonstrukcje historyczne, pikniki militarne, coraz więcej krzewicieli kłamliwej śpiewki "jak to na wojence ładnie". Krytyczne słowa Stanisława Aronsona, żołnierza Kedywu, a później armii izraelskiej jak mało kogo należy wziąć poważnie i poddać refleksji. W wywiadzie rzece więcej ostrych, przenikliwych tez dotyczących polskiej historii, dla których warto po tę książkę sięgnąć, zwłaszcza w czasach postępującej tromtadracji narodowej i historii przepisywanej na nowo przez polityków.

Wojna nadejdzie jutro. Żołnierz legendarnego Kedywu AK ostrzega”.

„Wszystko zaczyna się od kłamstwa. Polska i Europa zostały zniszczone przez kłamstwa. Teraz ten fałsz serwowany jest na nowo. Na potrzeby polityki niszczy się pamięć i napina się strunę, która może pęknąć w sposób niekontrolowany.”

Tak ukazana historia zawsze smakuje najlepiej i stanowi największą historyczną wartość, gdyż odnosi się do losów człowieka, który był aktywnym uczestnikiem i obserwatorem opisywanych wydarzeń. Od czasów nieżyjącej już, niestety, Teresy Torańskiej i jej nieśmiertelnego dzieła „Oni”(czyli rozmów przeprowadzonych z najważniejszymi, żyjącymi jeszcze, komunistycznymi prominentami, którzy po roku 1945 współdecydowali o losie i kierunku rozwoju powojennej Polski min. Jakub Berman, Edward Ochab itd.) forma wywiadu rzeki zdecydowanie do mnie przemawia, choć, naturalnie, nie ze wszystkimi opiniami i tezami głoszonymi przez rozmówce w pełni się zgadzam.

Tym bardziej więc się cieszę iż Wydawnictwo ZNAK zdecydowało się opublikować w takiej właśnie formie książkę Emila Marata i Michała Wójcika, będącą wielowątkowym wywiadem z Stanisławem Aronsonem ps. „Rysiek”, polskim Żydem, żołnierzem legendarnego Kedywu Armii Krajowej i powstańcem warszawskim w której zawiera się jego burzliwe okupacyjne i pookupacyjne życie. Szczególnie iż jest to prawdopodobnie jedna z ostatnich szans (niestety, natura jest nieubłagana) by usłyszeć dzieje wstrząsających, dramatycznych lat XX wieku z pierwszej ręki, bez zbędnego patosu, koloryzatorstwa i taniej bohaterszczyzny. Całość podana jest w sposób bardzo przejrzysty, chronologiczny i pełen rozmaitych, bliższych i dalszych, odniesień. Wzbogacona o mało znane czy zupełnie już zapomniane fakty, postacie i wydarzenia o których, za wyjątkiem, może, wąskiej grupy historyków i badaczy tej problematyki, niewiele osób wie. Poważna, niesłychanie ciekawa opowieść o Polsce widzianej z różnych perspektyw i miejsc. Polsce minionych dekad, która wciąż skrywa wiele sekretów i tajemnic jak np. zabójstwo pierwszego sekretarza Polskiej Partii Robotniczej Marcelego Nowotki, dokonane w Warszawie 28 listopada 1942 roku.

Prezentowana tu lektura „Wojna nadejdzie jutro. Żołnierz legendarnego Kedywu AK ostrzega” ma wymiar, niejako, trójdzielny. Z jednej strony jest to historia życia i działalności Stanisława Aronsona, żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej (choć zdarzają się tu również elementy rodzinne, sprzed tego straszliwego konfliktu) z drugiej zaś powojenne losy naszego bohatera wpisane w walki o powstanie (a później o utrzymanie niepodległości i kształtu granic) państwa Izrael. Ostatnim, trzecim wymiarem są jego współczesne starania o zachowanie pamięci o dokonaniach i dorobku Armii Krajowej oraz liczne polemiki (czasami bardzo ostre i krytyczne) i komentarze odnoszące się do dzisiejszej, szeroko rozumianej, polityki historycznej Rzeczypospolitej. I o ile dwie pierwsze części są bardzo autentycznym i unikatowym w odbiorze zbiorem informacji, dotyczących wydarzeń z lat wojennych i powojennych to w ostatnie części wywiadu pojawiają się opinie z którymi mnie osobiście trudno się zgodzić, gdyż uważam je w dużej mierze za przekłamane i krzywdzące a dotyczące min: stosunków polsko-żydowskich, braku pomocy ze strony polskiej konspiracji w czasie powstania w warszawskim getcie w 1943 roku czy etosu „Żołnierzy Wyklętych” i marginalizacji ich walki z komunistycznym reżimem i poniesionych ofiar. Wydaje mi się iż tak dawno przebywając poza naszym krajem (w Izraelu) dał się w pewnym stopniu, dotyczącym konkretnych kwestii, nie całości, uwieść nieprzychylnej Polsce retoryce obecnej dość często w międzynarodowych mediach.

Książka „Wojna nadejdzie jutro” jest naprawdę pouczającą lekcją naszych dziejów najnowszych, która głęboko zapada w pamięć oraz powoduje iż niektóre wydarzenia, zjawiska czy postacie, tego okresu, widzimy w zupełnie innym świetle. Polecam.

Wojna nadejdzie jutro. Żołnierz legendarnego Kedywu AK ostrzega”.

Tak ukazana historia zawsze smakuje najlepiej i stanowi największą...

Podobna w odbiorze jak "Ptaki drapieżne". Pytanie odpowiedź. Wywiad rzeka. Rzeczowy, rzetelny, akuratny i dobitny. Nie ma tu miejsca na dwuznaczności, insynuacje, przeinaczanie faktów. Prawdy trudnej i z całą pewnością dla wielu niewygodnej. Z czego Pan Stanisław zdaje sobie sprawę.

Osobiście bardzo lubię tę formę opowiadania historii. Z pierwszej ręki, z niewielkim udziałem autora.

Bardzo dobra książka. Godna polecenia. Celowo nie wchodzę w treść, ponieważ od pierwszego do ostatniego zdania wiąże się to w bezpośredni sposób z polityką. I to z każdej strony. Mam swoje zdanie. Jednak staram się ocenić książkę, a nie przekonania polityczne Pana Stanisława Aronsona czy tym bardziej autorów książki.

Czekam na kolejne propozycje Pana Michała Wójcika.

Dobrze zredagowany wywiad ze świadkiem historii, który ma też sporo do powiedzenia o współczesności. Nie tylko ciekawe, ale i pouczające.

Bardzo ważna książka. Polecam

Bardzo ważna książka. Polecam

1934

Można się z Aronsonem nie we wszystkim zgadzać, ale na pewno trzeba wysłuchać jego głosu. W przeciwieństwie do wielu kanapowych teoretyków ma prawo mówić głośno, co myśli o PW, Wyklętych, Sprawiedliwych i Holokauście, bo jest powstańcem i Żydem..

Genialna w swej szczerości rozmowa ze świadkiem historii.

Genialna w swej szczerości rozmowa ze świadkiem historii.

• Przeczytane 2019
  • II wojna światowa
  • Egzemplarz recenzencki
  • Przeczytane 2023

Michał Wójcik Wojna nadejdzie jutro. Żołnierz legendarnego Kedywu AK ostrzega Zobacz więcej

Video

Video