Moje wielkie greckie wakacje

Okładka książki Moje wielkie greckie wakacje Sue Roberts
Okładka książki Moje wielkie greckie wakacje
Sue Roberts Wydawnictwo: Świat Książki literatura obyczajowa, romans
My Big Greek Summer
Świat Książki
2019-07-03
2019-07-03
Grażyna Woźniak

Carpe diem

Na wstępie chciała sprostować opis z książki, iż jest to komedia romantyczna. Nie wiem czy tylko moje poczucie humoru tego nie ogarnęło, ale nie śmiałam się chyba w żadnym momencie. Z romantyzmem chyba książka ma też mało wspólnego, choć więcej niż z komedią. Mam wrażenie, że główna bohaterka zajmuje się tylko piciem, a wielkie wakacje wyobrażałam sobie trochę inaczej. Ocena za to, że czytało się lekko i szybko.

Uwaga to nie jest żaden romans, wakacyjnego, greckiego klimatu też nie ma dużo. Jak dla mnie wielkie rozczarowanie.

Zupełnie nie rozumiem, skąd takie niskie oceny. Ta książka jest milion razy lepsza niż każde wakacyjne romansidło, na które go tej pory trafiłam. Tu widać relację, bohaterka faktycznie w jakiś sposób zmienia swoje życie, nie włażą sobie do łóżka od samego początku, nie ma nagłego zwrotu akcji, przez który bohaterka kłóci się ze swoją wakacyjną miłością. Nie ma schematów, które są w każdej tego typu książce. No wiadomo, że mogłoby być lepiej, ale jak na krótką lekturę na kilka dni to naprawdę jest spoko.

Ciepła, wakacyjna opowieść ale nie zbyt porywajaca . Do połowy ksiazki mocno mnie wciągnęła ale później już właściwie mozna bylo sie domyslec zakończenia, troszkę mi się nudziła.

Fajne wakacyjne czytadło. Obowiązkowo czytać podczas urlop na Rodos.

Fajne wakacyjne czytadło. Obowiązkowo czytać podczas urlop na Rodos.

Mandy to trzydziestoparoletnia kobieta która uważa że prowadzi spokojne życie. Pracuje w barze gdzie się spełnią zawodowo, ma wspaniałą przyjaciółkę, męża którego kocha, do czasu... aż odkrywa że Dany ją zdradza. Mandy planuje wielkie zmiany i pierwszą z nich na co się decyduje to wakacje w Grecji gdzie chce przemyśleć co zrobi ze swoim dotychczasowym życiem.
Cały konspekt tej historii był ciekawy, gorzej z wykonaniem. Główna bohaterka to miłośniczka tłustych potraw i pracoholiczka w pubie ( przez co nie widzi rozpadający się jej związek). O Dannym wiemy niewiele poza tym że jest mechanikiem samochodowym i szuka pocieszenia w ramionach innej kobiety. Miała to być historia lekka, letnia z temperamentem greckim wyszła banalna, płytka. Jedyne co tą książkę ratowało to piękne opisy greckich miejsc, greckiego jedzenia że aż ślinka leciała i sam pomysł z zorganizowaniem festynu był fajny choć niedopracowany. No i za mało love story.
Podsumowując jeśli lubicie książki pełne pięknych greckich krajobrazów i chcecie coś przeczytać niezobowiązującego z pewnością jest to książka dla Was.
Czy polecam?
Tak, choć uważam że są o niebo lepsze książki.

Cały konspekt...

To była najsłabsza książka Sue Roberts z tych, które do tej pory przeczytałam. Z tego co mi się wydaje był to jej debiut literacki i mam wrażenie, że w tej pozycji doskonale jest to widoczne.

Mandy to strasznie irytująca główna bohaterka, którą na dobrą sprawę powinno się wspierać, bo mąż ją zdradził i w ogóle życie średnio jej się układa. Niestety ja nie dałam rady tego zrobić. Co drugą stronę czytałam o tym, jak to od wielu, wielu lat ona kocha swojego pierwszego i jedynego mężczyznę, ale on zrobił jej świństwo, więc może powinna być z nim jednak w separacji. Kilka zdań dalej natomiast on przyszedł do ich domu (z którego wyszedł w sumie wcześniej bez słowa wyjaśnienia!),ona wskakuje z nim do łóżka i świetnie się bawi. Ręce mi opadały. Ja rozumiem, że związki się naprawia a nie wyrzuca od razu do kosza, ale no nie. To się gryzło w tej książce. Przyjaciele jej mówi, matka jej powtarzała, żeby to sobie wszystko przemyślała, żeby z nim to przegadała, żeby powoli to budowali do nowa. No nie. Ona swoje. Znaczy może inaczej. Gdyby jeszcze ona swoje to okej, ma prawo mieć własne zdanie i w ogóle, ale ona co stronę inaczej do tego wszystkiego podchodziła.

Ufff, wylałam z siebie żale! Przejdźmy zatem do czegoś, co mi się podobało i co tę książkę w moich oczach nieco uratowało. Grecja! Ajj, jakie w tej historii były wspaniałe opisy greckiej wyspy, greckiego jedzenia (aż ślinka leciała!) i greckiego stylu życia. Nawet sam pomysł organizacji wydarzenia (nie powiem jakiego, bo to trochę spoiler) przypadł mi do gustu. Dodał tej pozycji takiego letniego klimatu, choć pewnie gdybym wzięła ją na wakacje, to irytowałabym się jeszcze bardziej podczas jej czytania.

No cóż, chociaż postać miłego oraz uprzejmego Greka i to pozytywne, przewidywalne zakończenie dało się polubić.

Lubię lekkie książki, szczególnie na wakacjach, ale ta nie jest lekka. Jest nudna i z mojej perspektywy - zupełnie o niczym.

Nie lubię nie doczytać książki do końca i walczyłam dzielnie, wierzyłam, że w końcu będzie jakaś kulminacja, emocje, plot twist, ale nie było niczego z tych rzeczy.

Książka nie wywołała we mnie żadnych uczuć poza turbowynudzeniem i poczuciem zmarnowania czasu.

Książka nie wywołała we mnie żadnych uczuć poza turbowynudzeniem i poczuciem...

Bardzo miłe czytadło. Idealne na wakacje.

Bardzo miłe czytadło. Idealne na wakacje.

Bardzo przyjemna książka. Lekka wakacyjna lektura o rozstaniu i poszukiwaniu nowej drogi. Nic wielkiego, żadne arcydzieło, ale dla rozrywki i odpoczynku można przeczytać. Nie warto tu jednak szukać jakiejś psychologicznej głębi, głębokich przemyśleń, czy wielkich emocji.
Główna bohaterka, Mandy, nie dogaduje się z mężem. Ich drogi rozchodzą się, mąż ma romans. Mandy, próbując ogarnąć się po rozstaniu, wyjeżdża do Grecji na wakacje. Pobyt na Rodos odkrywa przed nią nowe życiowe drogi. Spotyka nowych ludzi, odkrywa starych przyjaciół, organizuje koncert i buduje życie na nowo.
Podobała mi się narracja w książce. Narratorem jest Mandy. Większość słów to jej słowa, dialogi są raczej nieliczne. Przez to miałam wrażenie, że bohaterka sama mi osobiście opowiada swoją historię.
To miła książka, którą szybko się czyta, zwłaszcza, że rozdziały są bardzo krótkie.

• Przeczytane 2021

Dodaj cytat z książki Moje wielkie greckie wakacje