I sprawisz, że wrócę do prochu

Okładka książki I sprawisz, że wrócę do prochu Ambrose Parry
Okładka książki I sprawisz, że wrócę do prochu
Ambrose Parry Wydawnictwo: Zysk i S-ka kryminał, sensacja, thriller
The Way of All Flesh
Zysk i S-ka
2019-07-23
2019-07-23
Jędrzej Polak

Obyś nie praktykował medycyny w Edynburgu, w roku 1847!

,,I sprawisz, że wrócę do prochu" jest stylowym kryminałem z klimatem wiktoriańskim. Nie przepadam za kryminałami medycznymi, lecz w tym przypadku książka trafiła w mój gust czytelniczy. XIX wiek, Edynburg i tajemnicze zgony młodych kobiet będących w ciąży lub tuż po porodzie. Klimat ciężki, mroczny , jak ciemne zaułki Edynburga zasnutego mgłą. Przypadki zgonów ciężarnych kobiet zainteresowały młodego studenta medycyny Willa Ravena. Mężczyzna prowadzi śledztwo, a pomaga mu się tym pokojówka Sara... Uwielbiam kryminały retro, ten z motywem lekarza szarlatana jest naprawdę interesujący. Fajna książka, polecam 👍

Wszystko to mocno poprawne. Język okej. Postacie również.
Opisy również.
O dziwo czyta się przyjemnie i z ciekawością dotarłem do końca.

Wszystko to mocno poprawne. Język okej. Postacie również.
Opisy również.
O dziwo czyta się przyjemnie i z ciekawością dotarłem do końca.

Mroczny, pozbawiający wszelkich złudzeń Edynburg - rok 1847. Okres w którym medycyna i chirurgia przeżywały jeden ze swoich najmroczniejszych przełomów: eksperymenty, wykradanie zwłok, m0rder$twa… ale również pierwsze “zabawy” środkami znieczulającymi takimi jak eter i chl0r0f0rm.

🦇Raven, zadłużony student medycyny po odkryciu ciała swojej przyjaciółki będącej pr0stytutką trafia na praktykę u znanego położnika. Będąc pod jego dachem wraz z odnoszącymi już sukces znanymi lekarzami, jest poddawany wciąż moralnym rozterkom podczas szukania swojej drogi w tym świecie. Edynburg jest bowiem miejscem zdominowanym przez mężczyzn, szukających sławy i pieniędzy, eksperymentujących często bez żadnych emocji i skrupułów na biedocie. Wkrótce miasto zostaje zalane przypadkami zg0nów młodych kobiet, pracujących w domach publicznych. Pomimo faktu, że absolutnie nic nie wskazywałoby na popełnione m0rderst@, Raven przy pomocy niesamowicie inteligentnej i wybiegającej poza swoje czasy pokojówki Sary stara się rozwikłać tą mroczną tajemnicę.

“I sprawisz, że wrócę do prochu” to świetny wiktoriański kryminał z niesamowicie przekonującymi postaciami, w których losy nie sposób się nie zaangażować. Moją szczególną sympatię zdobyła Sara - postać inteligentna, sprytna, zdecydowanie wyprzedzająca swoją erę w zachowaniu i myśleniu ale przy tym naturalna i nieprzesadzona (tak jak to np. było wg mnie w “Nawiedzonym Domu” Boyne’a).
Miejcie na uwadze, że książka jest pełna opisów trudnych porodów i wynikających z nich komplikacji. Muszę was ostrzec, że są one naprawdę BARDZO szczegółowe i nie będzie to na pewno coś dla każdego.
Sama historia wzbudziła we mnie również dużo emocji jeżeli chodzi o sytuację ciężarnych, samotnych kobiet w tamtych czasach. Pięknie obnaża ona hipokryzję mężczyzn z XIX wieku jak i całego społeczeństwa wiktoriańskiego, które pod przykrywką pięknych sukni i etykiety skrywało zgniliznę. Pr0stytutka będąca w ciąży z duchownym, który co niedziela wygłasza kazanie jak powinno się być czystym i skromnym? Przecież to jej wina. Pokojówka nosząca w łonie dziecko swojego Pana? Lepiej, żeby umarła - jeśli urodzi, od razu wyląduje na ulicy, przecież to DLA NIEJ wstyd. Tego typu sytuacji było w tej historii zdecydowanie więcej - przerażające i wstrętne, że do dzisiaj w niektórych środowiskach coś takiego ma miejsce.
Zakończenie wątku kryminalnego było według mnie poprowadzone bardzo przyjemnie, a bohaterzy przyjemnie mnie zaskoczyli w trakcie podejmowania swoich decyzji.

DNF 30%
Może to jest dobra książka, ale jak zaczęłam czytać przestała mnie interesować jej tematyka, więc porzucam.

DNF 30%

Książka ta została dosyć wysoko oceniona przez brać czytelniczą. Zastanawiam się czy słusznie ? Bo aż tak niesamowicie dobra (aż na 7) to ona w moim odczuciu chyba nie jest. Owszem porządnie napisana lektura na dłuższe wieczory. Historia mocno osadzona w realiach historycznych więc klimat jest zrobiony. Dobrze zarysowani bohaterowie których od razu albo się lubi albo nie. I całkiem zgrabna historia w tle. Edynburg czasów rozwoju medycyny i młody adept położnictwa w zderzeniu z realiami miasta i szlifów zawodowych. Historia zaczyna się od najprawdopodobniej zamordowania znajomej naszego lekarza. Wszystko wskazuje na to że owa znajoma wykonująca najstarszy zawód świata zginęła w wyniku podania jakiejś wyjątkowo morderczej trucizny. Historia się rozwija i okazuje się że ginie więcej dziewczyn które zatruwa najprawdopodobniej lekarstwo podawana na usunięcie niechcianej ciąży. Młodzian trafia na asystenturę do znanego w mieście położnika gdzie trafia na pokojówkę której znajoma zginęła w identyczny sposób. Bohaterowie zwierają szyki i ruszają w miasto w poszukiwaniu mordercy. Historia ciekawa ale tak naprawdę takie czytadełko na wieczory. Nie mogę powiedzieć żeby ta książka rzucała na glebę ot lektura jakich wiele.

Świetna okładka, intrygujący tytuł to kryminalne atuty opowieści z mrocznego Edynburga.
Dałabym „bardzo dobra”, bo w odniesieniu do faktów historycznych - osoba doktora Jamesa Simpsona, znieczulenia porodowe, realia obyczajowe, mentalność środowisk religijnych - to kawał doskonałej roboty, ale ... czytałam kryminał.

Niezwykle fascynująca książka i rarytas dla osób lubiących wiktoriańskie klimaty (tutaj akurat mamy Szkocję, a nie Anglię, co stanowi dodatkową atrakcję). Natomiast, zanim przejdę dalej, to chciałem ostrzec, że nie jest to lektura dla bardzo wrażliwych osób, szczególnie jeśli są rodzicami lub matkami w ciąży. Jako że jest to książka z silnym zabarwieniem medycznym w epoce, w której dopiero wynajdywano pewne medykamennty i zabiegi, to są tutaj opisy, które mogą niektórych nieco odstraszyć. Oczywiście, nie jest tak źle, jak w horrorach, ale nie jest to też "na dobre i na złe".

Sama powieść to kryminał (dla potwierdzenia - nie ma tutaj elementów fantastyki),ale dość specyficzny, gdyż śledztwo jest prowadzone przez amatorów, a nie organy ścigania. Stanowi ono główną oś książki, ale ona na nim się nie opiera - "mięsem" jest Edynburg, praktyka położnicza, techniki związane z rodzeniem i przekrój ówczesnego społeczeństwa, a na deser - wątek emancypacji. Przez większość książki nie uświadczycie raczej pozytywów - mam wrażenie, że autor chciał odczuć, jak niepewna dla żywota ludzkiego była to epoka.

Największą zaletą tej książki jest klimat - jeśli ktoś uwielbia wiktoriańskie klimaty, to będzie tutaj wniebowzięty, ale nie chodzi tylko o opis społeczeństwa czy budynki. To także język i tutaj wielkie ukłony dla polskiego tłumacza, który świetnie oddał wyrażenia używane przez ludzi tamtego okresu. Dodatkowo cały czas czujemy niepokój głównego bohatera, który jest uwikłany w wiele nieprzyjemnych rzeczy, ale jednak brnie dalej. Kibicujemy drugiej bohaterce, która pokazuje, jak silne musiały być kobiety w tamtym czasie. Mamy tutaj brud, smród i ubóstwo, ale w ilościach nieprzytłaczających.

Także klimatycznie jest to świetna powieść, a kryminalnie? Taka sobie. Owszem, jest ciekawie i razem z bohaterami chcemy rozwiązać zagadkę, ale mam wrażenie, że powieść obudowano realiami tak, że to śledztwo do pewnego momentu trochę znika z radaru. Nie wszystkie wątki są też wyjaśniane, co zważywszy na charakter zamkniętej powieści trochę mnie irytuje, a z kolei niektóre rozwiązania powstają trochę z niczego. Mam wrażenie, że autor nie do końca wiedział, jak zakończyć historię w satysfakcjonujący sposób.

Tym niemniej, książka warta polecenia. Nie czyta się jej szybko, a osoby niezainteresowane... ekhm... tajemnicami ludzkiego ciała będą się nudziły, ale wszystkich fanów wiktoriańszczyzny zachęcam do sprawdzenia tego tytułu.

Świetny kryminał! Akcja osadzona w XIX wiecznym Edynburgu, młody lekarz na tropie mordercy "upadłych kobiet". Czyta się rewelacyjnie.

Spodziewałam się po tej książce czegoś znacznie więcej. Zabrakło mi klimatu. Opis i okładka sugerowały mroczny klimat, nawiązujący do Sherlocka Holmesa czy poczynań Kuby Rozpruwacza. Tego tu nie było niestety. Owszem zaczyna się nieźle, od morderstwa na pierwszych stronach książki a potem właściwie mamy perypetie młodego, ubogiego adepta medycyny. Dopiero pod koniec akcja przyspiesza, przy czym, no cóż, wnikliwy czytelnik dość szybko domyśli się o co tu chodzi i kto jest winny. Za jedną rzecz ta książkę pochwalę: dostajemy tu garść niezwykle interesujących wiadomości z zakresu historii medycyny.

Pierwszy raz widzę książkę, która łączy wszystko co lubię. Jest to kryminał zawierający w sobie dobrze zbudowane postaci oraz ciekawie rozwinięte wątki. Dotyka problemów z którymi spotykali się ludzie żyjący w XIX wieku oraz skłania nas do refleksji. Pozwala nam wczuć się w problemy tamtych lat, jak i samych bohaterów. Często razem z nimi odczuwamy wściekłość, bezsilność lub ulgę. Nie dość, że śledząc ruchy bohaterów rozwiązujemy zagadkę serii tajemniczych śmierci , to jeszcze poznajemy protagonistów i odkrywamy ich mroczne sekrety. Opowieść o młodym studencie medycyny pozwala nam dowiedzieć się tego i owego na temat medycyny oraz chemii w XIX wieku. Wszelkie terminy są oczywiście dobrze wytłumaczone, dzięki czemu nawet laik wszystko zrozumie. Fabuła trzymała w napięciu a zakończenie czytałam z zapartym tchem. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć kiedyś tak ciekawą lekturę.

• Przeczytane w 2019
  • Kryminał