Wyższa lojalność

Insignis
2019-04-03
2019-04-03
Andrzej Wojtasik
autobiografia biografia FBI kampania wyborcza literatura faktu mafia polityka półświatek USA

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Dość ciekawa książka o człowieku który opisuje swoją pracę w czterech administracjach prezydentów USA. I który został powołany na szefa FBI przez prezydenta Obamę i odwołany przez prezydenta Trumpa.

Człowiek z etyką i moralnością w świecie polityki, a dokładniej na skraju jej i służb specjalnych? Na takiego właśnie chce kreować się Comey. Czy mu się udało? Zapraszam do książki, bo to opowieść wciągająca. Były szef FBI zabiera nas w ciekawą podróż po kulisach polityki i na pewno warto z nim podążyć na tę wycieczkę.

Poczciwy człowiek, kierujący się wartościami, pełniący funkcje różnego szczebla w instytucjach publicznych - chcecie dowiedzieć się czy to możliwe w świecie hipokrytów, kłamców i merkantylnych politykierów? Sięgnijcie po tę książkę! Nawet jeśli nie uzyskacie ostatecznej odpowiedzi, z pewnością dowiecie się wielu ciekawych rzeczy na temat administracji USA.

Fragment mojej recenzji:

James Comey cofa się do czasów swojej młodości, a właściwie nawet dzieciństwa, opowiadając o tych wydarzeniach, które ukształtowały go jako człowieka i z których wyniósł cenne lekcje na przyszłość. Są to czasami konkretni ludzie, którzy na pewnym etapie byli dla niego wzorami do naśladowania, a czasami sytuacje, w których Comey się znalazł. Żeby nie zdradzać za dużo, bo też nie o to tu chodzi, wspomnę tylko, że jako nastolatek stanął dosłownie oko w oko ze śmiercią i myślę, że to przeżycie, mimo młodego wówczas jeszcze wieku, było punktem zwrotnym w życiu Comeya. Już jako dorosły człowiek, po ukończeniu prawa, Comey zajmował kilka ważnych stanowisk, które ściśle wiązały się ze ściganiem przestępców, pracował między innymi jako zastępca kierownika działu kryminalnego czy asystent prokuratora, aż w końcu sam został prokuratorem, a później także zastępcą prokuratora generalnego. Już po samych tych stanowiskach widać, że Comey zyskał duże doświadczenie w pracy w amerykańskich strukturach władzy. Comey brał udział w najgłośniejszych wydarzeniach z najnowszej historii USA, m.in. ścigał nowojorską mafię, doprowadził do aresztowania Marthy Stewart, był zaangażowany w zmiany polityki administracji prezydenta Busha w kwestiach tortur, a także nadzorował śledztwo prowadzone w sprawie e-maili Hillary Clinton i dochodzenie badające wpływy Rosji na kampanię prezydencką, którą, jak wiemy, ostatecznie wygrał Donald Trump. Współpracował w swojej karierze zawodowej z trzema różnymi prezydentami, wyrobił sobie więc zdanie na temat tego, na czym polega etyczne przywództwo, dlaczego prawda i uczciwość polityków wobec społeczeństwa powinna stać na pierwszym miejscu czy też czym jest i jak powinien wyglądać patriotyzm. Comey wydaje też osąd na temat współczesnej polityki, nie tylko jego kraju, ale także krajów całego świata, oraz przyszłości, do której być może doprowadzą obecni przywódcy państw.

Po resztę zapraszam na bloga: http://bohater-fikcyjny.blogspot.com/2019/04/244-byy-dyrektor-fbi-o-najnowszej.html

Fragment mojej recenzji:

" Na czym polega etyczne przywództwo? Jak czynić to, co jest słuszne, zamiast tego, co przyniesie polityczne korzyści? Jak być wiernym wartościom, którym poświęciło się całe życie? Szczególnie jeli lojalność wobec instytucji, którym się ją przekazało wymaga osobistych ofiar..."

9 maja 2019 James Comey został zdymisjonowany przez Donalda Trumpa ze stanowiska dyrektora FBI. Ta decyzja wywołała polityczną burzę. Tymczasem Comey milczał. Aż do teraz.

Jeśli szukacie dobrej autobiografii z polityką, tajnymi służbami i "smaczkami" z życia tych, którzy zwykle pozostają poza zasięgiem naszych zmysłów, to ta książka będzie fascynującą lekturą. Co prawda, nie jest ona zawsze wciągająca i pełna zwrotów akcji. Czasem wypełniają ją nudne opisy czy przekolorowane relacje, jakie autor miał ze swoimi przełożonymi. Można wyczuć, że jest tu dużo pewnego rodzaju urazy w stosunku do nowej władzy ale też nie zabrakło dużej dawki historii i osobistych przemyśleń, jakie Comey przelał na papier.

W tej książce znalazły się też traumatyczne przeżycia, które ukształtowały jego poczucie sprawiedliwości, uczciwości i utrwaliły koncepcję etycznego przywództwa . Pomimo, iż w swojej pracy zawodowej miał do czynienia z trzema prezydentami i różnymi politycznymi zagrywkami, to największym autorytetem są dla niego ludzie bez naukowych tytułów i politycznych stanowisk.

Myślę, że fani reportaży na pewno znajdą w tej książce wiele ciekawych informacji ale też ci, którzy nie za bardzo obracają się w polityce, mogą z niej dowiedzieć się o wielu ciekawych wątkach, w których również brały udział tajne służby.

James Comey w swojej książce „Wyższa lojalność” prezentuje nam swoje zawodowe życie i to nie byle jakie, przecież nie ot tak się zostaje dyrektorem FBI, który przyczynia się do złapania niebezpiecznych gangsterów czy wykrywania fałszerstw na skale światową. Ten człowiek sobą udowadnia w książce, że ma wiedzę niezbędną, by się wypowiadać na takie tematy, był federalnym, ministrem sprawiedliwości czy prokuratorem w południowym dystrykcie Nowego Yorku. Opowiada nam na różne tematy odnośnie władzy, porusza je w dość ciekawy sposób, sprawiając tym sposobem, że sami zaczynamy o tym myśleć, rozmyślać nad konkretnym tematem. Przyjemnie się czyta spisane słowa przez tego człowieka, potrafi zaciekawić, dojść do sedna sprawy swoimi wypowiedziami. Pokazuje, jak działają rządy, czym się w ogóle zajmował, a historie z jego perspektywy w różnych sprawach tylko pokazują rozległe skutki niejednych działań. Władza, w tych czasach to ogrom podjętych działań, które trzeba wybrać dobrze, podjąć skuteczne działanie by wszystko działało jak dobrze naoliwiona maszyna. Dwadzieścia lat swojego dorobku teraz nam przelewa na strony swojej pozycji, dobrej, interesującej, a przede wszystkim, co w takiej lekturze najważniejsze, zaciekawiającej czytelnika problem poruszonym w pozycji.

Z wielkim zainteresowaniem sięgnąłem po książkę byłego dyrektora FBI. Zaintrygowała mnie treść, a raczej zainteresowanie, ile autor zdradzi "smaczków" ze swojej pracy i swojego życia. A opisuje go kawałek. Tutaj może zacznę od tego, że pisze o trzech prezydentach Stanów Zjednoczonych, ale dla mnie zastanawiające jest jedno. podawanie dat i treści rozmów. Pan Comey musi mieć doskonałą pamięć, odtwarzając dialogi na potrzeby tej książki. I tutaj zapala mi się czerwona lampka. Według mnie ludzie na takich stanowiskach powinni być bezstronni w swoich wypowiedziach, a tutaj tak nie jest. Jednego prezydenta wychwala pod niebiosa i wspomina, jak mu się dobrze z nim współpracowało, ale kiedy przechodzi do ostatniego, nagle zmienia ton i pokazuje, jaką ten jest zakałą dla społeczeństwa i manipuluje ludźmi.
Autor skupia się na sobie, na swoim ego, eksponując siebie jako rycerza na białym koniu. Jaka była prawda? Tego nie wiem. Już na początku wspomina o tym, co wydarzyło się, kiedy był nastolatkiem i to pokierowało go w kierunku studiów prawniczych, a potem dzięki ciężkiej pracy na coraz większe stanowiska w państwie.
Nie wiem ile jest prawdy w tej książce, a ile zemsty w osobistych wycieczkach autorach. Nie wnikam w prawdziwość zawartych w niej wydarzeń, ale prawdą jest fakt, że ta książka pokazuje, że w m USA wolność słowa nie jest frazesem.
Warto sięgnąć po "Wyższą lojalność", chociażby ze względu na poznanie działania struktur w instytucjach. Ta książka może być potraktowana jako ciekawostka. Osobiście podszedłem do niej ze zdrowym dystansem.

„Wyższa lojalność” to tak naprawdę powieść autobiograficzna, w której James Comey szczegółowo opisuje swoją drogę zawodową, jednocześnie odsłaniając sporo szokujących tajemnic. Ciekawe fragmenty (np. ten, gdy autor jako dziecko o włos uniknął śmierci) mieszają się z nudnymi.

Mnie najbardziej zaintrygował opis metod wydobywania informacji przez CIA. Myślałem, że dzieje się tak tylko w filmach, a okazuje się, iż niektórzy schwytani przez nich ludzie naprawdę muszą przeżywać piekło.

Podobało mi się to, że książka ukazuje ludzką twarz Comey’a i że w pewien sposób pokazuje, że za jego sukcesem stoi kobieta, jego żona.

Nie interesują się polityką (amerykańską tym bardziej) i nie ukrywam, że o Comey’u wcześniej nie słyszałem. Bardzo naciągane jest dla mnie to, że książka ukazuje go jako szlachetnego rycerza, dla którego ważne są wyższe wartości. Nie ma on nic za uszami. Jest ideałem nad ideałami. Obama także został ukazany w jak najlepszym świetle, a Trumpowi przypisano same najgorsze cechy.

Nie ukrywam, że jestem zawiedziony tym, że ¾ książki skupia się na dokładnym opowiedzeniu historii kariery Comey’a krok po kroku, a nie na ukazaniu kulisów politycznych USA.

Żyjemy w w czasach postprawdy, kwestionowania niezaprzeczalnych fundamentalnych prawd, w czasach gdy kłamstwo staje sie prawdą, zło nazywa sie dobrem, a poglądy radykalne stają się czyms normalnym i porządanym.
„Wyższa lojalność” to zwieńczenie czterech dekad Jamesa Comey’a w służbie prawa - jako oskarżyciel federalny, doradca w biznesie na wysokim szczeblu, współpracownik trzech amerykańskich prezydentów i szef FBI. Do pragnienia poszukiwania sprawiediwości i naprawiania świata doprowadziło Comey’a traumatyczne przeżycie z czasów nastoletnich, które zmieniło go na zawsze.
Książka na wskroś amerykańska, skupiona głównie na samym autorze i misji szerzenia etycznego przywództwa jako jedynego słusznego sposobu dowodzenia. O wyższej lojalności tylko wobec prawdy, moralności i ponadczasowych wartości. Pełna amerykańskich skandali, smaczków z bezwzględnego politycznego świata i odkrywająca mroczne strony tych, z samej góry władzy.
Mi czytało się ją dobrze, pomimo tego, że przeszkadzało mi czasem totalne fokusowanie się autora na sobie samym. Taka książka obnarzająca w bezkompromisowy sposób najważniejszych w państwie, mogła powstać tylko w Stanach. Polecam, ale głównie tym, ktorzy nie gubią się w zawiłościach amerykańskiej polityki i współczesnej historii.

Comey się nie patyczkuje - wrzuca czytelnika w swój świat i historię. Czyni to jednak z wyczuciem, udaje się mu zachować uwagę czytelnika, a najważniejsze mechanizmy na planszy wyjaśnia tak, że każdy laik je zrozumie.