Kobiety Donalda Trumpa

Wydawnictwo Kobiece
2019-04-03
2019-04-03
Maciej Lorenc

Ta książka pokazała mi, że nawet jeśli nie jestem fanką historii, reportaż (btw moj pierwszy w życiu) o życiu kobiet związanych z Trumpem może być fascynujący. Otworzyła moje oczy na wiele aspektów życia Trumpa, jego wpływy oraz kontrowersje, które go otaczają.
Jednakże, irytujące może być, gdy w rozdziałach o kolejnych żonach często wraca się do poprzednich, zmniejszając tym samym fokus na aktualną. Rozumiem jednak, ze jest to zastosowane, aby utrzymać chronologię, ujawnia to również wiele fascynujących faktów. Przeczytanie o seksualizacji Ivanki i powtarzających się zdaniach może także być męczące.
Pomimo tych drobnych wad, książka ta otwiera oczy na wiele aspektów życia Trumpa, to jak władczy i interesujący jest, co może czynić czytelnika bardziej świadomym i inteligentnym. Bardzo przyjemnie mi się ją czytało.

Ta książka powinna nazywać się Ivanka Trump i inne, mniej ważne kobiety Donalda Trumpa. Jakby nie patrzeć, to strony na których nie jest wspomniana Ivanka można policzyć na palcach jednej ręki. Inne postacie potraktowane bardzo pobieżnie. Ogólnie brakuje rozdziału o drugiej córce Trumpa - Tiffany. Ale to może dlatego, że sama od pewnego czasu utwierdzam się w przekonaniu, że gdyby jej nie było to Trump by tego nie zauważył i w sumie bardziej by mu to odpowiadało.

Książka nie jest idealna. Ciekawe spojrzenie, troszkę infantylności słychać w narracji. Pierwsze strony wskazują na sensację, a na końcu ma się wrażenie że był to zbiór historii kobiet, które wpływały lub miały okazję działać z Donaldem. Brakuję mi trochę spotkania z drugą stroną, ale czy kiedyś te kobiety rzeczywiście powiedzą prawdę, wątpię, nikt nie powinien mówić wielu rzeczy o swoich partnerach, bo nikt nie ma prawa patrzeć na relację między dwojgiem ludzi. Niezależnie od tego kim są, mają prawo być niezrozumiali dla nas.

Na pewno nie jest to lektura przeznaczona dla sympatyków Donalda Trumpa. Autorka ewidentnie darzy go wielką niechęcią i stara się go wypunktować, zresztą całkiem skutecznie. Dorzuca nam do tego informacje o źródłach, z których czerpała swoją wiedzę, przez co nie mamy wrażenia, że ta lektura to wyłącznie zbiór różnych mniej lub bardziej wiarygodnych plotek na temat 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych i kobiet jego życia. Książka ciekawa. Dla fanów tematu.

Książkę czytałam równolegle z "Donald Trump. W pogoni za sukcesem" Michaela D'Antonio i w takiej formie sprawdzała się dobrze. Było to ciekawe uzupełnienie informacji, a czasami przedstawienie innego punktu widzenia czy nieco innej wersji wydarzeń.
Jednakże książka sprawia wrażenie, jakby była pozbawiona redaktora - znajduje się w niej mnóstwo powtórzeń, spekulacji i dziwnych literackich wymysłów autorki (takich jak malownicze opisy miejsc, nazywanie ludzi bardzo bogatych "jachtowymi ludźmi" albo podkreślanie przy każdej okazji, że Ivana oraz Melania pochodziły z "domów pachnących kapustą"). Można by to spokojnie wyciąć, a książka tylko by na tym zyskała.

Królowe Trumplandii!
Pozornie temat tabloidowy. Nadający się do publikacji na stronach pudelkowych. Jeśli jednak przyjrzeć się mu od strony psychologicznej, to okaże się, że poprzez kobiety otaczające czterdziestego piątego prezydenta USA można wiele powiedzieć o jego życiu emocjonalnym, a tym samym o podstawowych czynnikach kształtujących jego osobowość. Jak wiemy z doniesień medialnych, bardzo kontrowersyjnej. Zwłaszcza w postawie wobec kobiet, które traktuje, jak jedno z narzędzi do osiągania kolejnych sukcesów w biznesie, a teraz w polityce. Jego światopogląd w tym zakresie zamyka się w wypowiedzianym publicznie zdaniu – „Dopóki masz przy sobie młodą i ładną laseczkę, cudze opinie na twój temat nie mają żadnego znaczenia”.
Zwłaszcza gdy metodą ich zdobywania jest słynne „łapanie za cipki”.
Autorka głównie skupiła się na sześciu najważniejszych kobietach w życiu Donalda Trumpa – jego babce Elizabeth Christ Trump, matce Mary Trump, pierwszej żonie Ivanie Trump, drugiej żonie Marli Maples, trzeciej żonie Melanii Trump oraz córce z pierwszego małżeństwa Ivance Trump. Szczegółowo przedstawia ich pochodzenie, losy imigracyjne, karierę zawodową oraz życie rodzinne u boku Donalda. Przy okazji kreśli ewolucję pożądanego profilu żony, która spełniałaby warunki i wymogi męża chcącego wpasować ją w swój seksistowski światopogląd.
Pozyskanie informacji na temat kobiet Donalda Trumpa wbrew pozorom nie było łatwe.
Jak sama napisała – „...tak naprawdę nie wiemy zbyt wiele o kobietach Trumpa. Żyją bowiem one w otoczeniu lustrzanych murów zbudowanych przez dziennikarzy, którzy pracują w tabloidach, przez publicystów i prawników. Na dodatek każda z nich prezentuje wyretuszowaną wersję własnego życia. Z tego względu nie możemy mieć pewności, co jest prawdą, a co nie.” Sekrety Trumpów zamykane są przekupstwem, klauzulami poufności strzeżonymi przez dobrze opłacanych adwokatów oraz ochronę zajmującą się „rozwiązywaniem problemów, z którymi prawnicy nie są w stanie sobie poradzić”. To dlatego opowieść o Królowych Trumplandii zaczyna się niemalże sensacyjno-szpiegowską sceną spotkania autorki z tajemniczą kobietą na Manhattanie, „w szykownym lokalu wypełnionym kobietami, które przed opuszczeniem swoich apartamentów w dzielnicy Upper East Side ubierają się w coś od Diora i wkładają buty od Christiana Louboutina w podobny sposób, w jaki inne kobiety wkładają dżinsy i tenisówki przed wizytą w Starbucksie”, posługując się podczas niemej konwersacji wyłącznie długopisem i kartką papieru. Mimo tych utrudnień autorka postanowiła pominąć wiele „nieobyczajnych plotek i zamiast tego oprzeć się na opublikowanych materiałach, archiwalnych dokumentach i wywiadach z ludźmi” z otoczenia Trumpów oraz książek autorstwa jej członków. W tym celu odwiedziła również kraje i miejscowości, z których pochodziły babka, matka i dwie żony prezydenta. Osobny rozdział poświeciła innym kobietom, które dopełniły opowieść, tworząc taksonomię z nazwiskami jego dwóch sióstr, najbliższych pracowniczek, z którymi nie sypiał oraz „gorących lasek” i „kłamczuch”, które oskarżyły go o molestowanie seksualne.
Autorka, opisując klan Trumpów, uchyliła również drzwi do świata Jachtowych Ludzi.
Tego jednego procenta najbogatszych osób na świecie, których „bogactwo nie zna granic, a ich ojczyzną jest każde miejsce, w którym można jeździć po asfaltowych drogach i rozmawiać z bankierami przez telefon komórkowy”. Bogaczy, których obowiązują inne zasady, prawa i normy niż pozostałe 99% ludzi. Wyeksponowani na publicznych stanowiskach szokują swoją niestandardową mentalnością tak, jak Donald Trump. Żeby zrozumieć jego poglądy, postawy i zachowanie, trzeba poznać jego świat.
A warto!
Jeśli wierzyć pierwszemu dworzaninowi rodziny Trumpów, Paolo Zampolliniemu, który powiedział – „Donald chce rządzić przez osiem lat i ma nadzieję, że przez kolejne osiem będzie rządzić jego córka” Ivanka, to czeka nas jeszcze wiele ciekawych sytuacji, zdarzeń, decyzji i zachowań obecnego prezydenta USA, a w przyszłości może nawet pani prezydent.
Nierealne?
W świecie Jachtowych Ludzi wszystko jest możliwe.

Królowe Trumplandii!

Jak słynne powiedzenie mówi za sukcesem każdego mężczyzny stoi kobieta. W przypadku Donalda stalo kilka kobiet poczawszy od mamy po żony, kochanki i córki.

ciekawe spopjrzenie na współczesne amerykańskie elity

ciekawe spopjrzenie na współczesne amerykańskie elity

Niby ciekawa, a jednak strasznie męczyło mnie jej czytanie. Z trudem przebrnęłam przez ostatnie rozdziały.

Szybko i lekko się czyta. Mi się podobała.

Szybko i lekko się czyta. Mi się podobała.

• Recenzenckie
  • Literatura faktu