Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji

Znak
2019-05-15
2019-05-15
Stany Zjednoczone USA Nowy Jork jazz historia USA prohibicja mafia

Okładka książki Jak się starzeć bez godności Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka
Ocena 0,0
Jak się starze... Magdalena Grzebałko...
Okładka książki Opowieść starego drzewa Agata Królak, Ewa Winnicka
Ocena 7,1
Opowieść stare... Agata Królak, Ewa W...
Okładka książki Staś na tropie. Jak prawie zostałem piłkarzem Ewa Winnicka, Staś Łazarewicz
Ocena 7,8
Staś na tropie... Ewa Winnicka, Staś ...

6,5/10 O Nowym Jorku w czasach prohibicji. O tym, że Nowy Jork lubi się buntować. Konserwatyści chcieli ugrzecznić Amerykę, a ich działania przyniosły odwrotny skutek: szalone imprezy rodem z Gatsby’ego, rozwój mafii, ekskluzywne kluby i dużo, dużo alkoholu :)

Czytałam poprzednie książki autorki i ta moim zdaniem jest najsłabsza. Za mało dotyka tematu, który miał być przewodni dla książki, jest chaotyczna, napisana bardziej jak praca na studia, niż interesujący reportaż.
Niestety dla mnie ... słabo.

Niestety dla mnie ... słabo.

Dla interesujących się prohibicją w Stanach Zjednoczonych nie wnosi niczego do tematu. Napisane na podstawie innych publikacji widocznych w bibliografii - trochę jak praca magisterska. Poza tym mamy błąd rzeczowy. Enoch "Nucky" Johnson jest tu mylony z serialowym Nucky Thompsonem ("Zakazane Imperium"). Miałem apetyt na znacznie więcej.

Ogrom pracy włożony w książkę. Napisana bardzo dobrym językiem (zresztą jak wszystkie książki Ewy Winnickiej).
Ciekawa, dla osób zainteresowanych tematyką Ameryki początku XX wieku.

Ciekawa, dla osób zainteresowanych tematyką Ameryki początku XX wieku.

Warto przeczytać, bo ta książka przenosi w lata dwudzieste XX. wieku i przybliża fenomen Nowego Jorku.

Należę do osób, których ta tematyka szczególnie interesuje, zwłaszcza w czasie pseudo-pandemii gdzie nasza "wolność" jest ograniczana na wiele sposobów..

Z czystym sumieniem polecam Ci tę książkę! :)

Z czystym sumieniem polecam Ci tę książkę! :)

Spacerujemy ulicami Nowego Jorku niczym jego mieszkańcy, imigranci różnego pochodzenia, otumanieni magią tego miasta lub tylko jego wyobrażeniem.

Czujemy zapach unoszącego się w powietrzu alkoholu, tym bardziej wyczuwalnego w czasach prohibicji. Tego z wysokiej półki, przeznaczonego dla snobów i artystycznej śmietanki towarzyskiej i bimbru, pędzonego gdzieś w podziemiach.

Towarzyszymy Amerykanom w ich obyczajowej podróży, gwałtownej i jakże kolorowej. Jesteśmy świadkami przemian politycznych i narodzin ikon literatury, sztuki i jazzu. Stąpamy po deskach Broadwayu, przechadzamy się Piątą Aleją. Obserwujemy zmieniający się świat.

I nagle bum, kończymy książkę i swoją podróż po latach dwudziestych Nowego Jorku, chciałoby się ją kontynuować i poczuć raz jeszcze zapach tytoniu, poczuć smak zabawy i doświadczyć niezwykłego.

Winnicka funduje nam wehikuł czasu w papierowej formie, jakże szkoda, że trzeba wracać.

Ciekawe, ale o samej prohibicji jest tu dość mało - przeważająca część książki to migawki z kulturalnego życia Nowego Jorku w duchu "kiedyś to były szalone lata, a teraz już nie". Co chwila pojawiające się nazwy lokali czy miejsc są tylko słowami dla kogoś, kto nie jest obeznany z historią miasta. Ogólnie książka ślizga się po niemal wszystkich poruszonych tematach, ale prawie wcale się w nie nie wgłębia. Lekki tekst na sytuację, kiedy nie ma się ochoty na nic bardziej wnikliwego i wymagającego.

Nie wiem dlaczego tak wiele osób zarzuca tej książce że nie jest wyłącznie o prohibicji. Wszak tytuł to: Zbuntowany Nowy Jork, WOLNOŚĆ w czasach prohibicji. I chyba głównie to jest tematem tej książki. Wolność. Czyli ukazanie zmian jakie w latach 20 i 30 nastąpiły w amerykańskim społeczeństwie. Wyzwolenie ze sztywnych purytańskich zasad. Coraz większy dobrobyt i związana z nim zmiana stylu życia na bardziej konsumpcyjny, rozrywkowy. Narodziny tzw. show biznesu i wszystko to co się z nim wiąże, w tym zwiększenie użycia alkoholu, zwłaszcza przez kobiety, co w owych czasach dla konserwatywnych obywateli Ameryki było nie do pomyślenia. I co, między innymi, doprowadziło do wprowadzenia prohibicji, z której nowe, rozrywkowe pokolenie niewiele sobie robiło. Dla mnie ta książka byłaby niepełna właśnie bez pokazania całego tła zmian jakie wtedy zachodziły w Ameryce.

Zgadzam się ze wszystkimi komentarzami mówiącymi, że temat stricte prohibicji jest tutaj dosłownie w kilku rozdziałach, a reszta to po prostu przekrój społeczny Nowego Jorku pierwszej połowy XX w... i ja uważam, że to zdecydowanie na plus!

Bardzo dużo informacji pozwalających zrozumieć ducha tych lat i przyczyny dlaczego zarówno wprowadzono, jak i zniesiono prohibicję. Książkę czyta się świetnie, a z racji wielu odniesień do Wielkiego Gatsbiego, zdecydowałam się w tym samym czasie sięgnąć po tę książkę raz jeszcze. I bardzo polecam takie kombo ;)