Jerychonka

Maria Rodziewiczówna Wydawnictwo: Pomorze Cykl: Klasyka Literatury Kobiecej (tom 13) literatura piękna
Pomorze
Jerychonka
Klasyka Literatury Kobiecej (tom 13)
literatura piękna
1991-01-01

Kilkanaście lat temu zaczytywałam się w książkach Rodziewiczówny, mam nawet u siebie sporo jej książek, do których czasem wracam. Warto poznać dawniej wyglądały relacje międzyludzkie.
A różę jerychonkę kupiłam i to jest bardzo ciekawa chyba roślina, takie suche coś, lecz potem piękne...

Na półkach: , , , ,

"...Ty pójdziesz górą, ty pójdziesz górą,
A ja doliną;
Ty zakwitniesz różą, ty zakwitniesz różą,
A ja kaliną.

 Oryż uszu nastawił.
Ty będziesz panną, ty będziesz panną
Na wielkim dworze;
A ja będę księdzem, a ja będę księdzem
W białym klasztorze.

 — To dla mnie! — uśmiechnął się Oryż i już sam następną zwrotkę w dal rzucił:
A jak pomrzemy, a jak pomrzemy.
Każemy...

Wysoką notę stawiam za umiejętność stosowania języka i wejścia w klimat zarówno biedoty, jak i ludzi z najwyższych sfer. Poczucie humoru głównej bohaterki niesamowiete i choćby dlatego warte by po nią sięgnąć:)

Dobra powieść Marii Rodziewiczówny.

Główną bohaterką powieści jest Magda Domontówna. Jest cenioną młodą malarką. Jej świat to głównie sztuka z malarstwem na czele. Nie pozostają jej obojętne jednak sprawy życiowe, codzienne. I te właśnie sprawy i osoby z najbliższego otoczenia skomplikują jej spokojne życie.
Prawdziwą siłą w książce są dialogi. Świetnie napisane i czyta się je rewelacyjnie. Drugi plus...

Sięgając po książkę Rodziewiczówny, można mieć pewność, że choć fabuła będzie się obracać wokół jakiegoś schematu, to jednak zawsze znajdzie się inteligentne dialogi, ponadczasowy humor i wyrazistych bohaterów. W "Jerychonce" dialogi to majstersztyk!

Przepiękne to dzieło, tak pełne emocji, namiętności i niespełnionej miłości.. Niech się chowają nowoczesne romansidła, Greye i inne takie. Ileż tu kunsztu, poetyckiego słowa, sztuki, wartości i honoru. Ile pożałowania dla złej drogi i jednocześnie ile smutku, gdy od tej złej odejść nie ma siły.. Piękna opowieść o uczuciach, piękna, pani Mario :)

Róża jerychońska potrafi przeżyć wiele miesięcy bez wody i światła, by w ciągu kilku godzin dostępu do nich rozwinąć się i zakwitnąć.

Roślina ta w tytule powieści Marii Rodziewiczówny ma wymiar symboliczny. Magda nieszczęśliwie zakochana malarka cierpi i w ciszy znosi upokorzenia ze strony najpierw przyjaciela, a później męża. Pomimo tego, że pod koniec swojego krótkiego...

"Jerychonka" jest o trójkącie miłosnym, ale można tu też znaleźć rozważania na temat sztuki, miłości, poświęcenia, honoru, no i niezależności kobiety, która swoje poglądy musi skonfrontować z plotkującym, a tym samym ustanawiającym zasady, miastem . Dla miłośników pozytywistycznej lteratury .

Współcześni pisarze przyzwyczaili mnie do tego, że jeśli w ich powieściach pojawia się wątek romantyczny, to miłość zostaje ukazana jako uczucie opierające się na namiętności i pożądaniu. Jednak miłość nie zawsze była portretowana w ten sposób. W „Jerychonce”, książce Marii Rodziewiczówny, która po raz pierwszy ukazała się na łamach „Kuriera Warszawskiego” w latach...

Dyskusje

• Maria Rodziewiczówna