Zew Cthulhu

Okładka książki Zew Cthulhu François Baranger, H.P. Lovecraft
Okładka książki Zew Cthulhu
François BarangerH.P. Lovecraft Wydawnictwo: Vesper Seria: Lovecraft w ilustracjach Barangera horror
horror
Lovecraft w ilustracjach Barangera
The Call of Cthulhu / L'Appel de Cthulhu illustré
Vesper
2019-05-15
2019-05-15
2010-01-01
Maciej Płaza

Drżyjcie śmiertelnicy, oto nadchodzi Przedwieczny!

Klasyka , a piękne ilustracje tylko pomagają w odbiorze

Klasyka , a piękne ilustracje tylko pomagają w odbiorze

Króciutkie. Zestarzało się jako literatura. Podobno klasyk choć ja o nim wcześniej nie słyszałam. Nie bałam się, nie wciągnęłam. E.A. Poe lepszy.

Choć opowiadanie ciekawe, kompletnie nie mój styl, do tego naprawdę nic "horrowatego" w nim nie znalazłem...

Przyznam się, że już go nie pamiętam, bo opowiadania dosyć szybko wylatują mi z pamięci. Jednak to, co zapamiętałam, to niesamowicie niepokojący, mroczny klimat tej historii. W audiobooku (znalezionym na YouTube),dzięki lektorowi i muzyce w tle, brzmiało to jeszcze lepiej. Czuć było tę aurę tajemnicy, która otaczała nieznaną istotę i naprawdę dało się uwierzyć, że jest ona prawdziwa.

Więcej nie jestem w stanie napisać. Dodam tylko, że zachęciło mnie ono do przeczytania zbioru opowiadań o tym samym tytule (wydawnictwa Vesper).

Przeczytałem, bo uznałem, że jest to klasyk tej wagi, że nie wypada nie znać.
Po przeczytaniu stwierdzam - nie są to moje klimaty, niemniej nie żałuję czasu, jaki przeznaczyłem na lekturę.

Przeczytałem, bo uznałem, że jest to klasyk tej wagi, że nie wypada nie znać.

Tylko jedno opowiadania, ale za to w jakim wykonaniu. Baranger jest mistrzem w swoim fachu i uwielbia Lovecrafta, ten miks powoduje, że jest on w stanie uchwycić w swoich pracach ten specyficzny klimat grozy.

Znana i lubiana historia pięknie zilustrowana przez Barangera. I o ile te początkowe grafiki są przyjemne dla oka, tak gdy dochodzimy do kwintesencji tego opowiadania jest wielkie "WOW". Bardzo ładny album, który powinien znaleźć się w biblioteczce każdego fana Lovecrafta.

Nie da się ukryć, że monstra, które wykreował Lovecraft są ikoniczne na tyle, że znalazły swoją niszę w popkulturze. Stąd też, zainteresowana, sięgnęłam po "Zew Cthulhu" w oryginale.

Początek wydawał się dość intrygujący poprzez prowadzenie narracji w formie dziennika. Jednak, w okolicach połowy opowiadania, ten sam styl okazał się poważną wadą. Mimo odkrywania kolejnych faktów, akcja praktycznie nie istniała i całość stała się nużąca.

Ostatecznie, mimo, że zostało mi mniej niż 10 stron do końca, przestałam czerpać przyjemność z czytania i "odpadłam".

Nie uważam, żeby to była zła książka. Ona i inne dzieła Lovecrafta stanowią ogromna inspirację dla powstałych dzieł popkultury. Jednak mnie nie podpasowała.

Nie pasuje mi ten styl pisania. Nie wzbudza we mnie żadnych emocji.

Nie pasuje mi ten styl pisania. Nie wzbudza we mnie żadnych emocji.

Rasizm i pogarda autora dla ludzi o niebiałym kolorze skóry i zachodnim pochodzeniu obniżyło przyjemność z czytania książki.

• Horror

Dodaj cytat z książki Zew Cthulhu