Folwark Konstancji

Okładka książki Folwark Konstancji
Grażyna Jeromin-Gałuszka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Dwieście wiosen (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Dwieście wiosen (tom 1)
Prószyński i S-ka
2019-02-12
2019-02-12
literatura polska

więcej Więcej

Muszę przyznać, że trochę tę książkę przemęczyłam. Kiedy odkładałam ją na bok, to nic nie ciągnęło mnie żeby czytać dalej. Sama historia i bohaterowie przyjemni, ale brakowało mi w tej opowieści "tego czegoś". Zaczęłam się wkręcać w akcje dopiero pod sam koniec książki kiedy rzeczywiście coś się zaczęło dziać. Jeśli nie ma się nic innego pod ręką, a ma się ochotę na...

Mądra, ciepła i nieprzesłodzona historia. Takie obyczajówki lubię – które raczej skłaniają do refleksji nad zmiennością losu, a nie pokazują nierealnego obrazu świata.

Pięknie rozpoczynająca się saga pewnego rodu uwikłanego w jedną tajemnicę, która będzie miała swe odbicie w przyszłych pokoleniach. Polecam :)

Temat mnie interesuje, więc z radością przystąpiłam do czytania 5 tomów . Niby było ciekawie ,chociaż niewiele się działo. Niestety brak chronologii a co za tym idzie przeskakiwanie o dwa pokolenia w tył i w przód, powodowały że nie mogłam się rozstawać z narysowanym przeze mnie drzewem genealogicznym . To męczące i rozpraszające . Po dwóch tomach zrezygnowałam

"Folwark Konstancji" to powieść historyczna otwierająca cykl "Dwieście wiosen" Grażyny Jeromin-Gałuszki, którą cenię za klimatyczne powieści osadzane w polskiej rzeczywistości. Po długiej przerwie od książek tej pisarki sięgnęłam z wielką nadzieją i ochotą po tę serię. I było warto!

Akcja powieści "Folwark Konstancji" rozgrywa się przez kilkadziesiąt lat od początku wieku...

Rozbieżne opinie o książce okazały się prawdziwe. Wciągająca i przyjemna do poczytania w deszczowy dzień, choć nie jest to zbyt wymagająca lektura.

1. Dobra prosta opowieść na wakacje.
2. Dość dobrze narysowane postaci, choć niektóre bohaterki lekko infantylne.
3. Wartka akcja, dwie perspektywy czasowe, ciekawe wydarzenia.
4. Ogólnie dobra książka obyczajowa.

Od pierwszej strony powieść mnie zauroczyła. Czytałam nie z ciekawości co będzie dalej ale dla pięknego języka, przywiązania do bohaterów. Mam nadzieję, że autorka zachowa ten styl przez kolejne cztery części.

Historia ziemiańskiej rodziny. Fajny klimat polskiej, sielskiej wsi i wspólnoty ludzi tam mieszkających.

1919

Według mnie nie jest to powieść a jej zarys. Brak całej cennej historycznej otoczki i choć kilku opisów okolicy, zarysu społeczności, społeczeństwa i barw.

• 2019
  • 2020