5 książek o pracy pielęgniarek. Poznajcie tajemnice szpitalnych bohaterek

Anna Sierant Anna Sierant
12.05.2021

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek przypada 12 maja. Ich pracę większość z nas obserwuje z perspektywy pacjenta lub jego rodziny. Niewiele wiemy o tym, jak wygląda przygotowanie do tego zawodu, co sprawia pielęgniarkom najwięcej satysfakcji, co jest dla nich największym wyzwaniem, jak wyglądają ich relacje z lekarzami i innymi pacjentami. Aby poszerzyć swoją znajomość tematu, warto sięgnąć po 5 książek o pielęgniarkach, które (prawdopodobnie) zainteresują Was już od pierwszych rozdziałów.

5 książek o pracy pielęgniarek. Poznajcie tajemnice szpitalnych bohaterek

W ostatnich latach często można było przeczytać o tym, że pielęgniarek w Polsce jest coraz mniej, że osoby wykonujące ten zawód nierzadko pracują więcej niż teoretycznie powinny i… że wolą, by nie zwracać się do nich: „siostro!”, a np. „pani magister” czy nawet „proszę pani”. Dlaczego? Dawniej chorymi zajmowały się głównie zakonnice, więc pacjenci nazywali je właśnie siostrami, dzisiaj jednak kobiety (i mężczyźni, czyli bracia?) wykonujące ten zawód nierzadko kończą nie tylko studia, ale i różne szkolenia, dodatkowe kursy. Zwracanie się do nich słowem „siostro” skraca dystans między pracownicą ochrony zdrowia a pacjentem i nie oddaje wysiłku, jaki pielęgniarki włożyły w to, by móc ten zawód wykonywać. W 2011 roku zainicjowały one nawet akcję »Tylko mój brat mówi do mnie „siostro”«.

Ale to tylko jedna z ciekawych kwestii związanych z pielęgniarkami, które swoje międzynarodowe święto obchodzą 12 maja. Z tej okazji prezentujemy więc 5 pozycji, ujawniających choć w pewnym stopniu tajemnice, które skrywają szpitalne korytarze.

1. „W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy”

Weronika Nawara jest – co pewnie w kontekście tematu tego artykułu nie stanowi dla Was niespodzianki – pielęgniarką, ale również autorką książki „W czepku urodzone” oraz bloga, na którym obala stereotypy związane z tym zawodem, dowartościowuje go i – jak sama zaznacza – „odczarowuje”. Jeśli sięgniecie po publikację autorstwa Nawary, poznacie zapis jej rozmów z pracownicami i pracownikami różnych oddziałów, znajdujących się w szpitalach i innych placówkach ulokowanych w różnych miastach Polski. Przekonacie się, jak traktują pielęgniarki lekarze i pacjenci, z czym się one mierzą. Już na samym wstępie autorka „W czepku urodzonych” wspomina jedną ze swoich pierwszych pacjentek – panią, która wyglądała jak po wyjściu z salonu piękności: miała piękny makijaż, zadbane paznokcie, jednak gdy przyszło do zakładania jej cewnika – jak pisze Nawara – „to, co zobaczyłam, było dla mnie niewyobrażalne”. Starsza koleżanka przekonała ją jednak, że dopiero wszystko przed nią.

2. „Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia”

Książką o podobnej tematyce są „Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia” napisane przez dziennikarkę Magdalenę Fijewską, która na swoim koncie ma też takie publikacje jak: „Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb” i „Trudny przypadek. Prawdziwe historie polskich lekarzy”. Fijewska rozmawiała z dziesiątkami pielęgniarek, w różnym wieku, z różnym doświadczeniem, wykształceniem. Z książki wyłania się obraz osób, które często pracują wiele godzin bez przerwy, mierzą się z często lekceważącymi uwagami od lekarzy, złą koordynacją pracy, brakiem leków, materiałów. Wyraźnie zarysowuje się także podział na pielęgniarki ze „starej” i „nowej” gwardii – te drugie bardzo chcą zmian, na których tym pierwszym już niekoniecznie zależy. Widać też jednak, że pielęgniarki nierzadko nie tylko są znajomymi z pracy, ale nawiązują między sobą przyjaźnie.

3. „Pielęgniarki. Sceny ze szpitalnego życia”

„Pielęgniarki. Sceny ze szpitalnego życia” to historia opowiedziana nie z polskiej perspektywy – Brytyjka Christie Watson sama przepracowała w zawodzie, o którym pisze, ponad dwadzieścia lat. W swojej książce prowadzi czytelników i czytelniczki przez szpitalne korytarze i kolejne oddziały. Podglądamy, jak wygląda praca pielęgniarki na oddziale neonatologicznym, a jak opieka nad pacjentami onkologicznymi czy próby zaprowadzenia porządku na SOR-ze, gdy jest pełen pijanych i będących pod wpływem narkotyków gości. Dowiemy się też, jak wygląda praca instrumentariuszki podczas przygotowywania i trwania operacji na otwartym sercu. To książka, przy której można płakać i ze wzruszenia, i ze śmiechu, ale też i trochę się podenerwować, czytając o potyczkach pielęgniarek z niektórymi pacjentami.

4. „Pielęgniarki z Lovely Lane”

Od książek opisujących prawdziwe wydarzenia przejdźmy do tych, które są nimi inspirowane. Nadine Dorries jest pisarką, a od 2005 roku także członkinią brytyjskiego parlamentu z ramienia Partii Konserwatywnej. Przez wiele lat Dorries pracowała jako pielęgniarka, a przedstawicielkom tego zawodu postanowiła poświęcić serię swoich czterech książek: „Anioły z Lovely Lane”, „Dzieci z Lovely Lane”, „Matki z Lovely Lane” i „Gwiazdka w Lovely Lane”. Akcja powieści rozpoczyna się w 1953 roku, gdy do domu pielęgniarek przy… Lovely Lane w Liverpoolu trafia pięć uczennic, mających rozpocząć praktyki w pobliskim szpitalu. Pielęgniarki w książkach Dorries są obrazowane jako pełne poświęcenia, wspierające się nawzajem, próbujące lepiej radzić sobie z trudnościami przy pomocy poczucia humoru.

5. Bunt białych czepków

„Bunt białych czepków. Analiza działalności związkowej pielęgniarek i położnych” to książka napisana przez Julię Kubisę już kilka lat temu – w 2014 roku. Autorka przeprowadziła wiele rozmów z założycielkami i aktywistkami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, czyli największej organizacji w naszym kraju, która zrzesza przedstawicieli tych zawodów. Jak wynika z książki, pracownicom ochrony zdrowia zależy przede wszystkim na tym, by zerwać z obrazem pokornej, służebnej pielęgniarki na rzecz podkreślania profesjonalizmu i ważnej roli, pełnionej przez osoby wykonujące ten zawód. Czytając, można się zastanowić, co i w jakim stopniu zmieniło się przez te kilka lat, które minęły od czasu wydania książki.

Czytaliście którąś z tych pozycji? Interesuje Was medyczna tematyka, także związana właśnie z pracą pielęgniarek? Jakie inne pozycje moglibyście polecić? Zapraszamy do dyskusji!


komentarze [11]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Malk  - awatar
Malk 16.05.2021 14:52
Czytelniczka

Czytałam „Pielęgniarki. Sceny ze szpitalnego życia” i mimo, że nieźle napisane i dość ciekawe, to zabrakło ostrzeżenia, że de facto znakomita część książki to roztkliwianie się nad wcześniakami - autorka większość czasu pracy spędziła pracując na oddziale z noworodkami. Wspomnień z pracy z innych oddziałów jest tam zdecydowanie za mało, żeby można było mówić o pełnym...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Anne18  - awatar
Anne18 14.05.2021 08:47
Czytelniczka

Nic z tej listy nie czytałam, ale mam w planach książkę Weroniki Nawary.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Blandae  - awatar
Blandae 14.05.2021 22:37
Czytelniczka

Nie polecam - książka bardzo chaotyczna. Jakiś zamysł był, ale wykonanie słabe. Wywiady na przemian z przemyśleniami autorki, ale nie bardzo się ze sobą łączą. Jakieś bloki tematyczne są, ale w tekstach ciężko wyłapać myśl przewodnią. Redakcja poległa, bo mogło to być lepiej ułożone, a niektóre rzeczy mocniej zaakcentowane. Mimo że realia pracy pielęgniarek są jakie są, to...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Anne18  - awatar
Anne18 15.05.2021 17:36
Czytelniczka

A jakaś inną o pielęgniarkach polecasz ? Coś z tej listy bądź spoza .

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Blandae  - awatar
Blandae 19.05.2021 23:32
Czytelniczka

Niestety nie. Książka Nawary skutecznie mnie zniechęciła do sięgnięcia po inne w podobnej tematyce

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Anne18  - awatar
Anne18 20.05.2021 08:56
Czytelniczka

Rozumiem dzięki za odp.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Tereda A - awatar
Tereda 23.02.2024 23:04
Czytelnik

Jeśli nie czytałaś Sekret pielęgniarki Amandy Skenandore to polecam. Jest to powieść z akcją w XIXw. Dla mnie ciekawa, może Tobie się też spodoba.Z podobnych oczywiście Akuszerki Sabiny Jakubowskiej Pozdrawiam! 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 12.05.2021 14:15
Czytelnik

Mamcia moja była.Jest mi źle ,po drugiej dawce sczepionki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Gerbera41  - awatar
Gerbera41 12.05.2021 12:15
Czytelniczka

Polecam: "Tajemnice pielęgniarek" Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzeniai chylę czoła dla Ich bardzo ciężkiej, choć wciąż niedocenianej pracy👩‍⚕️😊💙
Szacunek wielki Panie Pielęgniarki dla Was🤗💝

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia
jousna  - awatar
jousna 12.05.2021 12:06
Czytelniczka

Polecam cykl "Anioły z Lovely Lane" - ciepłe, w angielskim klimacie :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Anna Sierant - awatar
Anna Sierant 11.05.2021 13:13
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam