Tajemnice Korei Północnej

- Kategoria:
- reportaż
- Tytuł oryginału:
- North Korea Confidential: Private Markets, Fashion Trends, Prison Camps, Dissenters and Defectors
- Wydawnictwo:
- W.A.B.
- Data wydania:
- 2019-03-13
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-03-13
- Liczba stron:
- 288
- Czas czytania
- 4 godz. 48 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328064171
- Tłumacz:
- Agnieszka Sobolewska
- Tagi:
- Korea Północna KRLD Kim Dzong Un reportaż literatura faktu
Większości ludzi Korea Północna kojarzy się z reżimem politycznym, prześladowaniami i kultem przywódcy kraju, Kim Dzong Una. Książka ta to kopalnia ciekawych informacji na temat współczesnego życia w tym kraju. Można się z niej dowiedzieć między innymi, że Korea Kimów produkuje własne tablety, marki Samijon, ale nie mają one funkcji Wi-Fi. Około 70–80 proc. mężczyzn codziennie pije alkohol. Studenci uniwersytetu w Pjongjangu mieszkają z rodzicami, więc chętnie wyjeżdżają na czyn społeczny na wieś – mogą spotkać się z rówieśnikami i trochę poimprezować. Najpopularniejszym narkotykiem w Korei Północnej jest metaamfetamina – pamiątka z czasów, kiedy reżim zapełniał swój skarbiec, wytwarzając ten narkotyk i handlując nim. Przyrodni brat Kim Dzong Ila był ambasadorem w Polsce. I tak dalej – ciekawostka za ciekawostką.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
Kilka uwag od strony redakcyjnej:
- w książce nie zaznaczono nawet kto robił korektę, podane jest jedynie nazwisko tłumaczki;
- upierdliwości w transkrypcji - jeżeli decydujecie się na pisownię "Kim", to nie zmieniajcie losowym ludziom na "Gim". W jednym akapicie jest opis osoby, która ma na naziwsko "Bak", a w drugim, o tej samej osobie, napisali już "Pak", litości;
- źródła. Panowie podali 19 (na CAŁĄ KSIĄŻKĘ), nie zaznaczają co jest konkretnie z jakiego źródła, co jakiś czas zaznaczą, że jakaś informacja pochodzi od uciekinierów i tyle. Jeżeli podaje się jakieś statystki, informacje - to obowiązkiem jest podanie źródła i wydaje mi się, że kto jak kto, ale naukowcy powinni o tym wiedzieć
A tak, to cała książka jest w zasadzie zbiorem ciekawostek, głównie o ludziach wysoko postawionych w NK, przez co można czasem odnieść wrażenie, że nie jest już tak źle, z rzadka autorzy przypominają, że te wszystkie elementy, w większości przypadków, nie odnoszą się do zwykłych ludzi. Ciężko tę pozycję zaliczyć do reportażu, prawdę mówiąc, spodziewałam się znaaacznie więcej.
Jeżeli ktoś bardzo chce zapoznać się z treścią tegoż "dzieła", to skłaniałabym się bardziej ku audiobookowi puszczonemu w tle do spacerów z psem, pracy czy sprzątania, bo w moim odczuciu trochę żal czasu na czytanie.
A jeżeli chodzi o realnie dobre reportaże na temat Korei Północnej, to "Światu nie mamy czego zazdrościć" Barbary Demick jest znacznie lepiej napisany, bardziej szczegółowy i zawiera bardzo rzetelnie przedstawione źródła do każdego fragmentu.
Kilka uwag od strony redakcyjnej:
więcej Pokaż mimo to- w książce nie zaznaczono nawet kto robił korektę, podane jest jedynie nazwisko tłumaczki;
- upierdliwości w transkrypcji - jeżeli decydujecie się na pisownię "Kim", to nie zmieniajcie losowym ludziom na "Gim". W jednym akapicie jest opis osoby, która ma na naziwsko "Bak", a w drugim, o tej samej osobie, napisali już "Pak", litości;
-...
To pozycja za którą zabrałem się od razu po przeczytaniu „Kim Dzong Un: Historia Dyktatora” i był to strzał w dziesiątkę.
„Tajemnice Korei północnej” to świetne uzupełnienie wiedzy o tym jak wygląda życie w Korei z perspektywy przeciętnego obywatela.
Mamy tutaj problemy, z jakimi na codzień zmaga się większość społeczeństwa KRLD. Autorzy wyjaśniają nam działające tam struktury społeczne i różnice kulturowe.
Książka pozwoli nam zrozumieć rynek gospodarczy, a także przybliży możliwości zarobkowe w kraju, w którym komunikacja miejska jest prawie za darmo (ze względu na wartość waluty).
Poznamy tutaj historie przemytników, ludzi handlujących zachodnimi filmami, starszych babć wynajmujących swoje mieszkania na godziny dla zakochanych, a także życie elit w samej stolicy.
Autorzy przybliżają także kilka bezpośrednich relacji ludzi, którym udało się uciec przed reżimem.
Jak wyglada życie na wsi?
Jak wyglada w życie stolicy?
Na czym aktualnie zarabia się w stolicy?
Co jest przedmiotem pożądania większości młodych ludzi w KRLD?
No właśnie na te wszystkie pytania poznamy odpowiedzi w powyższej pozycji.
Książka obowiązkowa, pozwala nam zrozumieć, jak wygląda „realne” życie w Korei Północnej, od wyroków śmierci i obozów pracy, po sprzedawców nielegalnych zachodnich filmów i kobiet ubierających zakazane dzwony.
Po więcej recenzji zapraszamy na: https://www.instagram.com/shaggy.books/
~ Dawid
To pozycja za którą zabrałem się od razu po przeczytaniu „Kim Dzong Un: Historia Dyktatora” i był to strzał w dziesiątkę.
więcej Pokaż mimo to„Tajemnice Korei północnej” to świetne uzupełnienie wiedzy o tym jak wygląda życie w Korei z perspektywy przeciętnego obywatela.
Mamy tutaj problemy, z jakimi na codzień zmaga się większość społeczeństwa KRLD. Autorzy wyjaśniają nam działające tam...
Wydaje się zbyt koloryzowana. Wątpię, że wszystko można załatwić od ręki łapówką. Jednak mimo to „Północnokoreańskim społeczeństwem rządzą przede wszystkim kasa i koneksje” i jeszcze długo to się nie zmieni.
Wydaje się zbyt koloryzowana. Wątpię, że wszystko można załatwić od ręki łapówką. Jednak mimo to „Północnokoreańskim społeczeństwem rządzą przede wszystkim kasa i koneksje” i jeszcze długo to się nie zmieni.
Pokaż mimo toKorea Północna to miejsce, w którym chyba nikt z nas z własnej woli nie chciałby zamieszkać. Ubezwłasnowolniający reżim polityczny, kult przywódcy, prześladowania, inwigilacja. Choć demokracja w kształcie przyjmowanym przez wiele krajów na świecie nie jest idealna, to Kim Dzong Un w swym majestacie i wszechpanujacy państwowy aparat kontroli obywateli budzą niepokój.
„Tajemnice Korei Północnej” to nie jest książka dla osób, które od jakiegoś czasu zgłębiają szczegóły funkcjonowania państwa i/lub czytali inne książki na jej temat. Jest natomiast ciekawą pozycją dla osób nie interesujących się wcześniej życiem w tym kraju. Autorzy idąc przez kolejne najważniejsze obszary życia jak praca, rozwój, edukacja, przedsiębiorczość, klasy społeczne, dostęp do mediów, ubiór, dostęp do żywności etc., pokazują nam najważniejsze różnice między Koreą a państwami demokratycznymi.
Niełatwo było zapewne w okolicznościach, w jakich żyją mieszkańcy Korei zyskać tyle obserwacji i historii z życia w tym kraju wprost od jej mieszkańców. Najprościej pewnie było pozyskać je, kontaktując się z uciekinierami. Wszak wiele osób postanawia uciec z Korei Północnej do Korei Południowej bądź innych krajów.
Trudno się dziwić, że ludzie podejmują ryzyko ucieczki. W Korei bowiem np. skazuje się całe rodziny za występek jednej osoby (co jeszcze do niedawna skłaniało dzieci do donoszenia na własnych rodziców), warunki w więzieniu zależą od kategorii do jakiej przypisało cię Państwo, a część więzień to nie te, które znamy z polskiego podwórka, a regularne obozy pracy, gdzie ludzie otrzymują głodowe racje żywnościowe, pracując po kilkanaście godzin dziennie. Oczywiście to tylko jeden z przykładów nieludzkiego traktowania mieszkańców Korei Północnej.
Warto zestawić lekturę tej książki z pozycją „Chiny 5.0”. Wówczas mamy ciekawy ogląd tego, jak w różny sposób można zniewalać społeczeństwa - albo za pomocą odcięcia od technologii i wiedzy o reszcie świata, albo jak w przypadku Chin - poprzez umiejętne wykorzystanie zaawansowanych technologii.
Pearson i Tudor stworzyli książkę, której słucha się lekko mimo, że poruszane przez nich wątki są wstrząsające. Jest jasno podzielona na poszczególne tematy i opowiadana w oparciu o konkretne sytuacje. Bardziej informacyjna niż oceniająca. Mimo, że książka wpada w kategorię reportażu, to daleko jej od wielu trudnych, szczegółowych książek z tego obszaru literatury. Znajdziecie w niej wiele ciekawostek, o których możliwe, że wcześniej nie słyszeliście. Pozwala uzyskać ogólny wgląd w to, jak na co dzień wygląda życie w Korei Północnej.
Korea Północna to miejsce, w którym chyba nikt z nas z własnej woli nie chciałby zamieszkać. Ubezwłasnowolniający reżim polityczny, kult przywódcy, prześladowania, inwigilacja. Choć demokracja w kształcie przyjmowanym przez wiele krajów na świecie nie jest idealna, to Kim Dzong Un w swym majestacie i wszechpanujacy państwowy aparat kontroli obywateli budzą...
więcej Pokaż mimo toKorea Północna fascynuje i ciekawi. Ja też bardzo chętnie sięgam po książki, które choć trochę odsłaniają tajemnice życia czy to dyktatorów z dynastii Kimów czy też zwykłych prostych ludzi tej dyktaturze poddanych, a jednak nierzadko będących w stanie cieszyć się życiem, mimo wszystko. Autorzy może nie zdradzają jakichś wielkich tajemnic, jednak zawsze znajdzie się coś, czego ktoś inny nie napisał, nie wiedział. Książka bardzo dobrze napisana, słuchałam audiobooka z ciekawością.
Korea Północna fascynuje i ciekawi. Ja też bardzo chętnie sięgam po książki, które choć trochę odsłaniają tajemnice życia czy to dyktatorów z dynastii Kimów czy też zwykłych prostych ludzi tej dyktaturze poddanych, a jednak nierzadko będących w stanie cieszyć się życiem, mimo wszystko. Autorzy może nie zdradzają jakichś wielkich tajemnic, jednak zawsze znajdzie się coś,...
więcej Pokaż mimo toCieszę się, że tylko wysłuchałam tej książki, a nie ją kupiłam, bo ten reportaż nie porywa, owszem można dowiedzieć się parę ciekawostek, ale szału nie ma.
Cieszę się, że tylko wysłuchałam tej książki, a nie ją kupiłam, bo ten reportaż nie porywa, owszem można dowiedzieć się parę ciekawostek, ale szału nie ma.
Pokaż mimo toDobra okazja do zajrzenia za kotarę dyktatury. Lepsza pozycja niż książka Michaela Palina.
Dobra okazja do zajrzenia za kotarę dyktatury. Lepsza pozycja niż książka Michaela Palina.
Pokaż mimo toŻadne tam tajemnice, tylko zwyczajne życie mieszkańców Korei Północnej i tak - moim zdaniem - powinna się nazywać książka.
Jedynie kwestia, że mało o Korei Północnej wiadomo, wzbudza większe zainteresowanie wszystkimi opisywanymi tu aspektami życia.
Generalna uwaga: przytaczane wielokrotnie w książce ankiety na uciekinierach nie mogą być uogólniane na resztę społeczeństwa północno-koreańskiego, a to dlatego, że uciekinierzy mogli być (i zapewne są) inni niż reszta społeczeństwa np. bardziej zdeterminowani, bardziej przedsiębiorczy, bardziej inteligentni itp.
Żadne tam tajemnice, tylko zwyczajne życie mieszkańców Korei Północnej i tak - moim zdaniem - powinna się nazywać książka.
więcej Pokaż mimo toJedynie kwestia, że mało o Korei Północnej wiadomo, wzbudza większe zainteresowanie wszystkimi opisywanymi tu aspektami życia.
Generalna uwaga: przytaczane wielokrotnie w książce ankiety na uciekinierach nie mogą być uogólniane na resztę społeczeństwa...
Książka niczym mnie nie zaskoczyła, ponieważ to nie pierwsza pozycja o Koreii Północnej jaką przeczytałam. Dla laika, stanowić może jednak bazę podstawowych informacji na temat tego fascynującego kraju.
Książka niczym mnie nie zaskoczyła, ponieważ to nie pierwsza pozycja o Koreii Północnej jaką przeczytałam. Dla laika, stanowić może jednak bazę podstawowych informacji na temat tego fascynującego kraju.
Pokaż mimo toKsiążka rewelacyjna z dwóch powodów: przystępny język i wnikliwa analiza północnokoreańskich realiów.
Książkę czyta się bardzo przyjemnie, nie nudzi i zawiera wiele przypisów. Powiedziałbym, że to opracowanie popularnonaukowe mające przybliżyć kwestie społeczne, polityczne i ekonomiczne nie-naukowcom. Po prostu osobom zainteresowanym.
Autorzy odkrywają "tajemnice" Korei Północnej. Celowo w cudzysłowie bo to nie są jakieś niezwykłe tajemnice. Analitykom ta wiedza jest dostępna. Chodzi raczej o to, że mogą one zaskoczyć, gdyż media malują dość hermetyczny ale i mroczny obraz Korei Północnej. A tam ludzie żyją (a przynajmniej chcą żyć) tak jak wszędzie indziej. Kiedy łamana jest umowa społeczna z rządem, w obliczu katastrofy biorą sprawy w swoje ręce. I nie, wcale nie organizują się w komuny. Stają się kapitalistami :)
Czytając książkę już część rzeczy wiedziałem, części się domyślałem. Ale było sporo ciekawostek o których czytałem po raz pierwszy. Autorzy bowiem zebrali informacje z wielu źródeł i od wielu specjalistów. Chociaż zastrzegają, że fakty mogą nieco odbiegać od relacji - po prostu nie ma ich jak zweryfikować w 100%. Mimo to rysują szalenie interesujący obraz "najmroczniejszego" (dosłownie) miejsca na ziemi.
Książka szczególnie dla tych którzy chcą poznać nieco inny a bardziej dogłębny obraz KRLD niż ten przedstawiany przez media.
Książka rewelacyjna z dwóch powodów: przystępny język i wnikliwa analiza północnokoreańskich realiów.
więcej Pokaż mimo toKsiążkę czyta się bardzo przyjemnie, nie nudzi i zawiera wiele przypisów. Powiedziałbym, że to opracowanie popularnonaukowe mające przybliżyć kwestie społeczne, polityczne i ekonomiczne nie-naukowcom. Po prostu osobom zainteresowanym.
Autorzy odkrywają "tajemnice" Korei...