Tajemnice Korei Północnej

Okładka książki Tajemnice Korei Północnej
James PearsonDaniel Tudor Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
reportaż
North Korea Confidential: Private Markets, Fashion Trends, Prison Camps, Dissenters and Defectors
W.A.B.
2019-03-13
2013-03-13
Agnieszka Sobolewska
Korea Północna KRLD Kim Dzong Un reportaż literatura faktu

Okładka książki Ask A North Korean: Defectors Talk About Their Lives Inside the Worlds Most Secretive Nation Daniel Tudor, Andriej Łańkow
Ocena 8,0
Ask A North Ko... Daniel Tudor, Andri...

Kilka uwag od strony redakcyjnej:
- w książce nie zaznaczono nawet kto robił korektę, podane jest jedynie nazwisko tłumaczki;
- upierdliwości w transkrypcji - jeżeli decydujecie się na pisownię "Kim", to nie zmieniajcie losowym ludziom na "Gim". W jednym akapicie jest opis osoby, która ma na naziwsko "Bak", a w drugim, o tej samej osobie, napisali już "Pak", litości;
- źródła. Panowie podali 19 (na CAŁĄ KSIĄŻKĘ), nie zaznaczają co jest konkretnie z jakiego źródła, co jakiś czas zaznaczą, że jakaś informacja pochodzi od uciekinierów i tyle. Jeżeli podaje się jakieś statystki, informacje - to obowiązkiem jest podanie źródła i wydaje mi się, że kto jak kto, ale naukowcy powinni o tym wiedzieć

A tak, to cała książka jest w zasadzie zbiorem ciekawostek, głównie o ludziach wysoko postawionych w NK, przez co można czasem odnieść wrażenie, że nie jest już tak źle, z rzadka autorzy przypominają, że te wszystkie elementy, w większości przypadków, nie odnoszą się do zwykłych ludzi. Ciężko tę pozycję zaliczyć do reportażu, prawdę mówiąc, spodziewałam się znaaacznie więcej.
Jeżeli ktoś bardzo chce zapoznać się z treścią tegoż "dzieła", to skłaniałabym się bardziej ku audiobookowi puszczonemu w tle do spacerów z psem, pracy czy sprzątania, bo w moim odczuciu trochę żal czasu na czytanie.
A jeżeli chodzi o realnie dobre reportaże na temat Korei Północnej, to "Światu nie mamy czego zazdrościć" Barbary Demick jest znacznie lepiej napisany, bardziej szczegółowy i zawiera bardzo rzetelnie przedstawione źródła do każdego fragmentu.

Kilka uwag od strony redakcyjnej:
-...

To pozycja za którą zabrałem się od razu po przeczytaniu „Kim Dzong Un: Historia Dyktatora” i był to strzał w dziesiątkę.

„Tajemnice Korei północnej” to świetne uzupełnienie wiedzy o tym jak wygląda życie w Korei z perspektywy przeciętnego obywatela.
Mamy tutaj problemy, z jakimi na codzień zmaga się większość społeczeństwa KRLD. Autorzy wyjaśniają nam działające tam struktury społeczne i różnice kulturowe.
Książka pozwoli nam zrozumieć rynek gospodarczy, a także przybliży możliwości zarobkowe w kraju, w którym komunikacja miejska jest prawie za darmo (ze względu na wartość waluty).

Poznamy tutaj historie przemytników, ludzi handlujących zachodnimi filmami, starszych babć wynajmujących swoje mieszkania na godziny dla zakochanych, a także życie elit w samej stolicy.
Autorzy przybliżają także kilka bezpośrednich relacji ludzi, którym udało się uciec przed reżimem.

Jak wyglada życie na wsi?
Jak wyglada w życie stolicy?
Na czym aktualnie zarabia się w stolicy?
Co jest przedmiotem pożądania większości młodych ludzi w KRLD?

No właśnie na te wszystkie pytania poznamy odpowiedzi w powyższej pozycji.

Książka obowiązkowa, pozwala nam zrozumieć, jak wygląda „realne” życie w Korei Północnej, od wyroków śmierci i obozów pracy, po sprzedawców nielegalnych zachodnich filmów i kobiet ubierających zakazane dzwony.

Po więcej recenzji zapraszamy na: https://www.instagram.com/shaggy.books/

~ Dawid

Wydaje się zbyt koloryzowana. Wątpię, że wszystko można załatwić od ręki łapówką. Jednak mimo to „Północnokoreańskim społeczeństwem rządzą przede wszystkim kasa i koneksje” i jeszcze długo to się nie zmieni.

Korea Północna to miejsce, w którym chyba nikt z nas z własnej woli nie chciałby zamieszkać. Ubezwłasnowolniający reżim polityczny, kult przywódcy, prześladowania, inwigilacja. Choć demokracja w kształcie przyjmowanym przez wiele krajów na świecie nie jest idealna, to Kim Dzong Un w swym majestacie i wszechpanujacy państwowy aparat kontroli obywateli budzą niepokój.

„Tajemnice Korei Północnej” to nie jest książka dla osób, które od jakiegoś czasu zgłębiają szczegóły funkcjonowania państwa i/lub czytali inne książki na jej temat. Jest natomiast ciekawą pozycją dla osób nie interesujących się wcześniej życiem w tym kraju. Autorzy idąc przez kolejne najważniejsze obszary życia jak praca, rozwój, edukacja, przedsiębiorczość, klasy społeczne, dostęp do mediów, ubiór, dostęp do żywności etc., pokazują nam najważniejsze różnice między Koreą a państwami demokratycznymi.

Niełatwo było zapewne w okolicznościach, w jakich żyją mieszkańcy Korei zyskać tyle obserwacji i historii z życia w tym kraju wprost od jej mieszkańców. Najprościej pewnie było pozyskać je, kontaktując się z uciekinierami. Wszak wiele osób postanawia uciec z Korei Północnej do Korei Południowej bądź innych krajów.

Trudno się dziwić, że ludzie podejmują ryzyko ucieczki. W Korei bowiem np. skazuje się całe rodziny za występek jednej osoby (co jeszcze do niedawna skłaniało dzieci do donoszenia na własnych rodziców), warunki w więzieniu zależą od kategorii do jakiej przypisało cię Państwo, a część więzień to nie te, które znamy z polskiego podwórka, a regularne obozy pracy, gdzie ludzie otrzymują głodowe racje żywnościowe, pracując po kilkanaście godzin dziennie. Oczywiście to tylko jeden z przykładów nieludzkiego traktowania mieszkańców Korei Północnej.

Warto zestawić lekturę tej książki z pozycją „Chiny 5.0”. Wówczas mamy ciekawy ogląd tego, jak w różny sposób można zniewalać społeczeństwa - albo za pomocą odcięcia od technologii i wiedzy o reszcie świata, albo jak w przypadku Chin - poprzez umiejętne wykorzystanie zaawansowanych technologii.

Pearson i Tudor stworzyli książkę, której słucha się lekko mimo, że poruszane przez nich wątki są wstrząsające. Jest jasno podzielona na poszczególne tematy i opowiadana w oparciu o konkretne sytuacje. Bardziej informacyjna niż oceniająca. Mimo, że książka wpada w kategorię reportażu, to daleko jej od wielu trudnych, szczegółowych książek z tego obszaru literatury. Znajdziecie w niej wiele ciekawostek, o których możliwe, że wcześniej nie słyszeliście. Pozwala uzyskać ogólny wgląd w to, jak na co dzień wygląda życie w Korei Północnej.

Korea Północna fascynuje i ciekawi. Ja też bardzo chętnie sięgam po książki, które choć trochę odsłaniają tajemnice życia czy to dyktatorów z dynastii Kimów czy też zwykłych prostych ludzi tej dyktaturze poddanych, a jednak nierzadko będących w stanie cieszyć się życiem, mimo wszystko. Autorzy może nie zdradzają jakichś wielkich tajemnic, jednak zawsze znajdzie się coś, czego ktoś inny nie napisał, nie wiedział. Książka bardzo dobrze napisana, słuchałam audiobooka z ciekawością.

Cieszę się, że tylko wysłuchałam tej książki, a nie ją kupiłam, bo ten reportaż nie porywa, owszem można dowiedzieć się parę ciekawostek, ale szału nie ma.

Dobra okazja do zajrzenia za kotarę dyktatury. Lepsza pozycja niż książka Michaela Palina.

Żadne tam tajemnice, tylko zwyczajne życie mieszkańców Korei Północnej i tak - moim zdaniem - powinna się nazywać książka.
Jedynie kwestia, że mało o Korei Północnej wiadomo, wzbudza większe zainteresowanie wszystkimi opisywanymi tu aspektami życia.

Generalna uwaga: przytaczane wielokrotnie w książce ankiety na uciekinierach nie mogą być uogólniane na resztę społeczeństwa północno-koreańskiego, a to dlatego, że uciekinierzy mogli być (i zapewne są) inni niż reszta społeczeństwa np. bardziej zdeterminowani, bardziej przedsiębiorczy, bardziej inteligentni itp.

Książka niczym mnie nie zaskoczyła, ponieważ to nie pierwsza pozycja o Koreii Północnej jaką przeczytałam. Dla laika, stanowić może jednak bazę podstawowych informacji na temat tego fascynującego kraju.

Książka rewelacyjna z dwóch powodów: przystępny język i wnikliwa analiza północnokoreańskich realiów.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, nie nudzi i zawiera wiele przypisów. Powiedziałbym, że to opracowanie popularnonaukowe mające przybliżyć kwestie społeczne, polityczne i ekonomiczne nie-naukowcom. Po prostu osobom zainteresowanym.

Autorzy odkrywają "tajemnice" Korei Północnej. Celowo w cudzysłowie bo to nie są jakieś niezwykłe tajemnice. Analitykom ta wiedza jest dostępna. Chodzi raczej o to, że mogą one zaskoczyć, gdyż media malują dość hermetyczny ale i mroczny obraz Korei Północnej. A tam ludzie żyją (a przynajmniej chcą żyć) tak jak wszędzie indziej. Kiedy łamana jest umowa społeczna z rządem, w obliczu katastrofy biorą sprawy w swoje ręce. I nie, wcale nie organizują się w komuny. Stają się kapitalistami :)

Czytając książkę już część rzeczy wiedziałem, części się domyślałem. Ale było sporo ciekawostek o których czytałem po raz pierwszy. Autorzy bowiem zebrali informacje z wielu źródeł i od wielu specjalistów. Chociaż zastrzegają, że fakty mogą nieco odbiegać od relacji - po prostu nie ma ich jak zweryfikować w 100%. Mimo to rysują szalenie interesujący obraz "najmroczniejszego" (dosłownie) miejsca na ziemi.

Książka szczególnie dla tych którzy chcą poznać nieco inny a bardziej dogłębny obraz KRLD niż ten przedstawiany przez media.

Autorzy odkrywają "tajemnice" Korei...

Dodaj cytat z książki Tajemnice Korei Północnej