rozwińzwiń

Oko Dajana. Pingpongista

Okładka książki Oko Dajana. Pingpongista Józef Hen
Okładka książki Oko Dajana. Pingpongista
Józef Hen Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
346 str. 5 godz. 46 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Sonia Draga
Data wydania:
2019-02-13
Data 1. wyd. pol.:
2019-02-13
Liczba stron:
346
Czas czytania
5 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381106801
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

8,4 8,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Komunizm i antysemityzm widziany okiem mistrza



267 0 108

Oceny

Średnia ocen
8,4 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1242
315

Na półkach: , , , , , ,

Książka relacja, książka świadectwo, książka rozliczenie.

Złożona jest z dwóch części. Pierwsza, to trzy opowiadania: „Western”, „Oko Dajana” i „Bliźniak”, a druga to mini powieść „Pingpongista”. Wszystkie teksty wiąże bolesny temat nietolerancji i dyskryminacji. Trzy pierwsze opowiadania zostały napisane jako odzew i protest przeciw antysemickiej kampanii końca lat sześćdziesiątych. Te opowiadania, napisane bezpośrednio po tych wydarzeniach, wydane w paryskiej „Kulturze” są przygrywką do późniejszego o czterdzieści lat „Pingpongisty”, który również dotyka jątrzącej się rany antysemityzmu.

Pierwsze trzy opowiadania są dla mnie maestrią literacką. Są świetnie skomponowane i oddają ducha minionych wydarzeń do tego stopnia, że podczas czytania współodczuwałam na równi z bohaterami. Bliskie mi były ich lęki i rozterki. I co rusz myślałam – to się nie działo naprawdę. Jednak się działo.

„Pingpongista” podobał mi się mniej. Sama historia wstrząsająca, ale już nie podana w takiej aurze i klimacie jak zbiór „Oko Dajana”. I styl też już nie ten.

Z tego powodu bardzo trudno jest mi wystawić ocenę, ponieważ „Oko Dajana” według mnie zasługuje na dziesięć gwiazd, a „Pingpongista” na sześć.

WYZWANIE CZYTELNICZE XI 2023
Przeczytam książkę straszną/niepokojącą

Książka relacja, książka świadectwo, książka rozliczenie.

Złożona jest z dwóch części. Pierwsza, to trzy opowiadania: „Western”, „Oko Dajana” i „Bliźniak”, a druga to mini powieść „Pingpongista”. Wszystkie teksty wiąże bolesny temat nietolerancji i dyskryminacji. Trzy pierwsze opowiadania zostały napisane jako odzew i protest przeciw antysemickiej kampanii końca lat...

więcej Pokaż mimo to

avatar
90
89

Na półkach:

Cztery opowiadania (w tym dwa genialne),których wspólnym mianownikiem jest - niestety - polski antysemityzm. Naprawdę dają do myślenia, a ciarki przechodzą po plecach. Autor zadziwia mnie talentem z każdym przeczytanym utworem. Kto dziś tak pięknie pisze po polsku?

Cztery opowiadania (w tym dwa genialne),których wspólnym mianownikiem jest - niestety - polski antysemityzm. Naprawdę dają do myślenia, a ciarki przechodzą po plecach. Autor zadziwia mnie talentem z każdym przeczytanym utworem. Kto dziś tak pięknie pisze po polsku?

Pokaż mimo to

avatar
1026
978

Na półkach: , , ,

Zbiór czterech opowiadań Józefa Hena. Trzy z nich autor wydał na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku w paryskiej Kulturze, a ostatnie – w zasadzie minipowieść - napisał w 2007 r. To co je łączy, to tematyka związana z relacjami polsko-żydowskimi. „Western”, tytułowe „Oko Dajana” oraz „Bliźniak” rozgrywają się w trakcie tzw. wydarzeń marcowych w 1968 r. lub niedługo po nich. Z kolei „Pingpongista” to już okres po 2000 roku i odsłonięcie pomnika Żydów zamordowanych w stodole w fikcyjnym Cheremcu, czyli wiadomo gdzie.
Dwa pierwsze utwory pisane są w pierwszoosobowej narracji i dotyczą osób, które nie mają nic wspólnego z Żydami, komunizmem ani w ogóle polityką. Zostały we wszystko wplątane wskutek … no właśnie – tu mamy otwarte pole do interpretacji – własnej niezależności, manipulacji i nadgorliwości innych, poszukiwania kozła ofiarnego, strachu i chęci wybicia się cudzym kosztem. Autor znakomicie pokazał wachlarz postaw otoczenia zarówno wobec ofiar – narratorów, jak i ich gnębicieli. Pada mit nieskalanego narodu tudzież społeczeństwa, wcale nie obywatelskiego, jak się okazuje. Sprawcy to oczywiście mniejszość, wysługująca się władzy lub od niej zależna. Ale jeszcze mniej jest tych, którzy opierają się czynnie lub chociażby oficjalnie. Większość to tzw. bagno, starające się przejść obok, nie podpaść władzy, ale i nie pomóc prześladowanym. I wreszcie dwie ciekawe grupy – pomagający niejawnie, ze strachem – ale jednak, np. finansowo lub biedni ale uczciwi, jak człowiek, który przechowywał Żyda przez wojnę, a teraz chce wspomóc go finansowo, chociaż niewiele posiada.
„Bliźniak” to jedyne opowiadanie pokazane z perspektywy Żyda-komunisty, niegdyś bardzo ideowego budowniczego systemu, teraz odrzuconego przez władzę, a nawet tych jej przedstawicieli, których edukował (Wykołek). Bohater chce wyciągnąć syna z więzienia wchodząc w relacje z dawnymi towarzyszami, a nawet podejmując „grę” ze nadzorującym go esbekiem. I jak to się kończy – warto przeczytać, by się dowiedzieć. Na pewno z tych trzech opowiadań wynika jeden morał – jak mówił Władysław Bartoszewski – warto być przyzwoitym.
„Pingpongista" różni się od pozostałych opowiadań. W krótkim czasie w jednym miejscu mamy przedstawionych kilkanaście historii osób związanych z pewną miejscowością w województwie podlaskim (na literę „J”),zwaną tu Cheremcem. Wszystkie wspomnienia i rozmowy krążą wokół wydarzeń z czerwca 1941 roku, kiedy to miejscowi Polacy związani z ruchem narodowym (endecy – tu zwani Narodowym Hufcem) zagonili lokalnych Żydów do stodoły i ich spalili, a mienie po nich zagrabili. Przy pomocy pochodzącego stąd Polonusa, który przyjechał ze Stanów czytelnik styka się z mordercami, ratownikami, księdzem oraz … ludźmi, których trudno zaszufladkować. Także współcześni prezentują pełen wachlarz postaw wobec historii, występujący w rzeczywistości. Można odnieść wrażenie, że to ostatnie opowiadanie z jednej strony jest literacko słabsze od poprzednich, ale z drugiej strony najgłębsze. A łączy je jedno - tylko ci, którzy czynnie przeciwstawili się złu mają czyste sumienie.

Zbiór czterech opowiadań Józefa Hena. Trzy z nich autor wydał na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku w paryskiej Kulturze, a ostatnie – w zasadzie minipowieść - napisał w 2007 r. To co je łączy, to tematyka związana z relacjami polsko-żydowskimi. „Western”, tytułowe „Oko Dajana” oraz „Bliźniak” rozgrywają się w trakcie tzw. wydarzeń marcowych w 1968 r. lub...

więcej Pokaż mimo to

avatar
141
129

Na półkach:

Bardzo, bardzo dobra literatura. Język wyrafinowany, jednocześnie taki lekki, naturalny. Niektóre zdania , napisane na poczatku lat 70 można by żywcem przypiąć do naszych niektórych aktualnych polityków prawicy. I to jest przerażające. Lektura obowiązkowa.

Bardzo, bardzo dobra literatura. Język wyrafinowany, jednocześnie taki lekki, naturalny. Niektóre zdania , napisane na poczatku lat 70 można by żywcem przypiąć do naszych niektórych aktualnych polityków prawicy. I to jest przerażające. Lektura obowiązkowa.

Pokaż mimo to

avatar
292
60

Na półkach: ,

Wśród współczesnych wyzwań dla szkoły wymienić można przeciwdziałanie antysemityzmowi i ksenofobii poprzez edukację polonistyczną. To właśnie kształcenie literackie obok nauki historii wzmacniać powinno wrażliwość i empatię młodzieży na przejawy dyskryminacji, która wciąż dotyka osoby innego wyznania, przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. Aby ten cel osiągnąć, warto by zachęcić uczniów do dyskusji nad literaturą piękną osadzoną bliżej teraźniejszości, dla której nie znalazło się miejsce w coraz bardziej okrajanym spisie lektur. Idealną alternatywą dla "Mendla Gdańskiego" Konopnickiej, noweli nieobecnej już w kanonie szkolnych tekstów, byłyby książki Józefa Hena połączone w jeden zbiór. Chodzi mianowicie o tryptyk nowelowy "Oko Dajana" i powieść "Pingpongista".

Oba utwory rozbudziłyby ponadto u wielu uczniów głębszą świadomość historyczną poprzez unaocznienie wydarzeń analogicznych z jednej strony do antysemickich czystek z marca 1968 roku, z drugiej zaś do mordu w Jedwabnem, masakry żydowskiej ludności z okolic Radziłowa i pogromu kieleckiego. Mimo że znajomość niewygodnych faktów z historii kraju kuleje nawet u polityków wysokiego szczebla, o czym świadczą skandaliczne wypowiedzi Anny Zalewskiej i Antoniego Macierewicza, to zwiększanie poziomu wiedzy na temat haniebnych czynów rodaków stanowiłoby przeciwwagę dla polskiej narracji heroicznej. Historia nigdy nie jest czarno-biała, zdaje się przypominać Józef Hen. I choć wielu Polaków otrzymało medale Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, to w kraju słynącym z bohaterów nie brakowało też zbrodniarzy, szabrowników i oportunistów.

Teksty Hena oddziela znaczny dystans czasowy, który wpłynął na ich odmienne drogi wydawnicze; cykl nowel powstałych w latach 1967-1968 Hen ogłaszał drukiem pod pseudonimem w paryskiej „Kulturze”. Za jawną krytykę władzy ludowej w zakresie wypleniania syjonizmu autora wpisano na czarną listę i nałożono na niego zakaz opuszczania kraju. "Pingpongista' powstał pół wieku później, w 2007 roku, trzy lata po opublikowaniu głośnego reportażu Anny Bikont o ludobójstwie Żydów w Jedwabnem. Książki Hena wyrosły więc z reakcji na próby przekłamywania polskiej historii i wybielania się w oczach całego świata. Ich gorzka wymowa nabiera szczególnej aktualności w obliczu zniekształcania faktów, przemilczania prawdy czy fałszowania informacji za przyzwoleniem polityków z prawicowych ugrupowań.

"Oko Dajana" opowiada o losach mężczyzn, którym członkowie aparatu partyjnego łamali życiorysy w perfidny sposób, niekiedy z pomocą absurdalnych metod – podstępem doprowadzając ich na skraj załamania nerwowego, poprzedzonego degradacją zawodową, złą sytuacją materialną i rozpadem więzi rodzinnych. Zgrabnie nakreślone portrety psychologiczne postaci, intrygujący klimat, nieoczekiwane zwroty akcji, a także przejmujące puenty formują się w obraz w wydarzeń marcowych, które odbiły się na życiu zwykłych ludzi. "Pingpongista" z kolei dotyczy organizacji uroczystości ku czci ofiar ludobójstwa, dokonanego w trakcie okupacji rękami sąsiadów. To dramatyczna historia o ponoszeniu odpowiedzialności społecznej za wyrządzone zło, wypieraniu się własnych win i poszukaniu rozgrzeszenia za bierne przypatrywanie się masowemu morderstwu. Powieściowym dylematom etycznym starają się sprostać ksiądz Ziemowit i przybyły z Brooklynu sędzia Mike Murphy, wlepieni w prowincjonalne środowisko Cheremca – fikcyjnego odpowiednika Jedwabnego.

Każdy tekst z osobna utwierdza mnie w przekonaniu, że jest to niezwykle pouczająca i zapadająca w pamięć lektura, w dodatku utrzymana na wysokim poziomie literackim. Szkoda, że nigdy nie stała się przedmiotem szkolnych analiz i interpretacji.

Wśród współczesnych wyzwań dla szkoły wymienić można przeciwdziałanie antysemityzmowi i ksenofobii poprzez edukację polonistyczną. To właśnie kształcenie literackie obok nauki historii wzmacniać powinno wrażliwość i empatię młodzieży na przejawy dyskryminacji, która wciąż dotyka osoby innego wyznania, przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. Aby ten cel...

więcej Pokaż mimo to

avatar
377
365

Na półkach:

Zbiór opowiadań ku pamięci i ku przestrodze. Przerażająco aktualna książka o tym jak mało trzeba żeby ludzie przestali postępować po ludzku. Przejmująca, pięknie napisana i bardzo ważna.

Zbiór opowiadań ku pamięci i ku przestrodze. Przerażająco aktualna książka o tym jak mało trzeba żeby ludzie przestali postępować po ludzku. Przejmująca, pięknie napisana i bardzo ważna.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    65
  • Przeczytane
    27
  • Posiadam
    8
  • 2019
    3
  • Opowiadania
    2
  • Z autografem
    2
  • (04) PRZECZYTANE w 2023 roku
    1
  • Teraz czytam
    1
  • LIt. izraelska/żydowska i okolice
    1
  • Hen
    1

Cytaty

Więcej
Józef Hen Oko Dajana. Pingpongista Zobacz więcej
Józef Hen Oko Dajana. Pingpongista Zobacz więcej
Józef Hen Oko Dajana. Pingpongista Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także