Komunizm i antysemityzm widziany okiem mistrza

Izabela  Straszewska Izabela Straszewska
14.02.2019
Okładka książki Oko Dajana. Pingpongista Józef Hen

Józef Hen to autor mistrzowsko posługujący się słowem, którego tok myślenia onieśmiela. Pisze tak, że czytelnik jest w stanie za nim bez problemu nadążyć, czuje się ważny, w bezpieczny sposób otoczony wiedzą autora, a nie nią osaczony. Nie ma innego określenia, które mogłoby oddać charakter twórczości Józefa Hena. Jest to bez wątpienia mistrz pióra.

Doceniony za granicą już wiele lat temu, w Polsce wpisany był na „czarną listę”, obserwowany przez „agentów”, za sprawą cenzury niedostępny dla większości Polaków i na dłuższą metę zakazany. Publikował więc za granicą, ujawniając plamy na obliczu „partii”, piętnując komunistów, zdzierając z ich działań woal, którym tak starannie okrywali brak logiki swoich poczynań.

„Oko Dajana” to zbiór trzech opowiadań, których wspólnym mianownikiem jest kampania antysemicka z lat 60. XX wieku przeprowadzona w niezwykle niegodziwy sposób przez PZPR (Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą). Przebieg i skutki tamtych działań były haniebne, nic więc dziwnego, że ich odbiciem stała się twórczość pisarza. Zbiorowi temu nadano tytuł „Oko Dajana” z uwagi na to, że akurat to opowiadanie najdobitniej ukazuje sytuację tamtych lat. Oprócz niego zaprezentowano również dwa inne: „Western” i „Bliźniak”. Wszystkie oscylują wokół sposobów, jakimi posługiwali się komuniści, zbierając „dowody” w swoich śledztwach, i manipulacji, które stały się znakiem tamtych czasów. Bohaterowie to mężczyźni, których czytelnik nie tylko lubi, ale z którymi może się utożsamiać, chociaż minęło już tyle lat i tamte ich problemy są nam najprawdopodobniej obce. Mimo to autor tak nam prezentuje swoich bohaterów, że wchodzimy w ich skórę już od pierwszych stron i tak jak dla nich system działania „partii” jest niezrozumiały, tak i dla nas staje się on zagadką, w którą zostajemy uwikłani. Intrygi, fałszywe zeznania, kłamstwa wypowiadane ustami zaufanych kolegów, matactwa i wszechobecny strach, że ktoś się dowie, ktoś doniesie, że trzeba będzie udowodnić coś, na co nie ma dowodów.

„Pingpongista” stanowi nawiązanie do wydarzeń, które miały miejsce w Jedwabnem 10 lipca 1941 roku. Zainspirowani antysemicką polityką niemieckiego okupanta, Polacy dokonali tam masowego mordu na ludności żydowskiej, która do tego dnia zgodnie dzieliła z nimi miasteczko i stanowiła najbliższe sąsiedztwo. Ich dzieci razem bawiły się na co dzień, przyjaźniły ze sobą, zaś sami oprawcy niejednokrotnie byli z nimi w bliskich stosunkach, ale tego dnia w brutalny sposób zabili około 340 osób, zarówno kobiety, mężczyzn, starców, jak i dzieci, a jedynym tego powodem było ich żydowskie pochodzenie. Autor zmienia nazwę miejsca zdarzeń na Cheremiec, ale nie ulega wątpliwości, że mówi o Jedwabnem. Wydarzenia tamtych lat ukazane są z perspektywy dorosłego już człowieka, będącego jako dziecko świadkiem pogromu swoich sąsiadów, w tym najlepszego przyjaciela, świetnie zapowiadającego się pingpongisty, którego nie udało mu się wtedy uratować. Wiele lat później powraca do Cheremca i ukazuje nam ludzkie sumienia. Bardzo ciekawe jest spojrzenie na tę zbrodnię z takiej perspektywy.

Nienawiść nie może skutkować niczym dobrym, a antysemityzm był jedną z najgorszych postaw. Nienawiść prowadzi często do przemocy, usypia sumienie i popycha do zbrodni. Józef Hen, Polak żydowskiego pochodzenia, najlepiej wie, jak to jest być ofiarą antysemityzmu. Polecam jego twórczość jako jedną z najważniejszych w ostatnim półwieczu.

Izabela Straszewska