Orzeszkowo 14. Historie z Podlasia

Sulina
Czarne
2019-03-06
2019-03-06
historia II wojna światowa I wojna światowa literatura faktu obyczajowość Polesie reportaż tęsknota za ojczyzną tradycja wojna wspomnienia wysiedlenia życie codzienne

Oficjalne recenzje i

Osobisty kawałek Podlasia

438 282 7

Książka bardzo nierówna - niektóre rozdział świetne, inne nie wiadomo o czym.

Książka bardzo nierówna - niektóre rozdział świetne, inne nie wiadomo o czym.

Wymęczyłam tę lekturę, podobnie jak autorka wymęczyła się przy pisaniu. Anna Romaniuk balansuje na krawędzi reportażu, zbioru wspomnień i opracowania historycznego - w żadnym z nim nie osadzając się na dobre, w żaden z nich nie zanurzając się. To niezdecydowanie autorki co do kierunku własnej książki widać na każdym kroku - przez to teksty, które byłyby nawet ciekawe, gdyby pojawiły się jako autonomiczne tytuły, drażnią swoją zmiennością tematyczną, tonalną i gatunkową.

Tak pięknie i klimatycznie snuje się opowieść o miejscu, gdzieś na wschodzie naszego kraju. Bardzo mi się podobało.

Dotyka wszystkiego, co jest mi bliskie przez pryzmat miejsca urodzenia, wychowania

Dla mnie to była podróż sentymentalna. Sama pochodzę z Podlasia, trochę z innej strony ale mowa po prostu, wiele zwyczai, nie są mi obce. Czytając o porach roku, , czułam się tak jakby tam była, wąchała, dotykała, widziała... Autorka fantastycznie opisuje i historię Podlasia, zwłaszcza tytułowego Orzeszkowa, historie ludzi, czasy wojny, bohaterskie inie tylko, czyny ale też zwyczaje, kulturę i święta prawosławne. Polecam!

Mam wrażenie, że autorka nie potrafiła się zdecydować, jaka książkę chce napisać. Wspomnieniową o budowaniu własnego mikroświata na Podlasiu czy rozprawę naukową o historii Podlasia. Bardzo mnie ta książeczka wymęczyła.

Ciekawa książka dla miłośników nie tak odległej przeszłości naszego państwa i nie tylko. Podlasie - piękna kraina skrywająca mroczne wydarzenia. Bogata bibliografia tak istotna w tym wydawnictwie. Nikt nie jest bez winy, to co wydarzyło się w minionym wieku dotyczy nas wszystkich.

Dla samego rozdziału o żołnierzach wyklętych warto przeczytać.

Dla samego rozdziału o żołnierzach wyklętych warto przeczytać.

Książka ciekawa, choć zaskakująca. Różnorodność tematów trudnych do jednoznacznego skatalogowania. Z jednej strony przepisy jedzeniowe, a z drugiej życie. Bardzo ciekawy rozdział o sprawie/sprawkach "Burego" opisane przez lokalną pamięć. Mocne.

Bardzo przyjemnie mi czytało się książkę. Pochodzę z okolic i to była podróż sentymentalna. Rozdział o porach roku, przenosił czytelnika w ten świat pełen kolorów i zapachów.

Dodaj cytat z książki Orzeszkowo 14. Historie z Podlasia