Wierność. Wspomnienia o Zbigniewie Herbercie

Anna Romaniuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Naukowe PWN
pamiętniki dzienniki wspomnienia
biografia, autobiografia, pamiętnik
pamiętniki dzienniki wspomnienia

Zebrane w tej książce świadectwa Utrwalają we mnie młodzieńczy I narastający przez lata podziw dla Herberta. Nie tylko dla tego, co napisał, lecz dla całej jego postawy, która zwraca nas ku temu, co istotne w naszej kulturze I cywilizacji. Pokazuje nie tylko skąd wyrastamy, ale także, gdzie szukać ocalenia i źródeł.

Sięgając po Wierność, mieć trzeba na uwadze rzecz jedną: to nie jest biografia. Nie da się, nie sposób z tej książki wyłowić czegoś, co można by uznać za chociażby mglisty kontur pełnej sylwetki Zbigniewa Herberta. Książka, złożona z ponad sześćdziesięciu wspomnień, przedstawia raczej mozaikę, archipelag rozrzuconych wysp, z których każda stara się opowiedzieć tę samą...

Kłopotem tego typu publikacji jest nierówność poszczególnych fragmentów. Jest tutaj trochę naprawdę fajnych, ciekawych wspomnień związanych ze Zbigniewem Herbertem, ale jest też trochę kompletnie nic nie wnoszących, bardzo krótkich wstawek. Lepiej żeby, pozycja ta była krótsza, ale złożona z samych ciekawych wspomnień, niż tak napompowana trochę na siłę.

Zbiór wspomnień, który jest pięknym hołdem dla polskiego poety.

Pierwszy tom „Obecność” był poświęcony Czesławowi Miłoszowi. Czytając „Wierność” odtwarzałem w pamięci fragmenty „Obecności”. Czytałem jakby dwie książki na raz, odkrywając ponownie tą pierwszą.

Cóż można powiedzieć? Dyskusja Miłosz czy Herbert będzie tak samo nierozstrzygnięta i inspirująca jak te z cyklu...

Poza samymi wspomnieniami bardzo ciekawe są również przypisy, które odsyłają do poszczególnych numerów gazet/opracowań/książek, gdzie można odnaleźć kolejne teksty o Herbercie.

• 2018
  • Reportaże, wspomnienia