Zbrodnia i Karaś

Initium
2019-03-15
2019-03-15
zbrodnia humor uniwersytet

Ani kryminał, ani komedia....

Ani kryminał, ani komedia....

Nie umiem się do końca określić co do tej książki. Nie przepadam za komediami kryminalnymi, ale czasem potrzebuję się oderwać od bardziej poważnych, skomplikowanych śledztw. No i niektóre kryminały na wesoło do mnie trafiają (jak np. Marty Kisiel),a niektóre zupełnie nie (jak Alka Rogozińskiego).
Wydaje mi się, że trudniej chyba napisać dobrą komedię kryminalną niż klasyczną powieść detektywistyczną. Żeby było lekko, zabawnie, wiarygodnie, ale nie trąciło infantylizmem.
No i tutaj mam zagwozdkę. Fajne obserwacje społeczne, takie jakie lubię. Ale momentami jest to strasznie przeszarżowane, zwłaszcza w opisach losów, wręcz karier bohaterów po pierwszym zabójstwie.
No i nie pasuje mi relatywizm - jak się zamordowało drania, to jest ok. Jak przez bohatera pozytywnego ludzie stracili oszczędności życia - jest ok.
Komedia kryminalna rządzi się trochę swoimi prawami. Trup na pewno musiał w jakimś stopniu "zasłużyć sobie", ale mordercą z reguły okazuje się też jakiś bohater negatywny. Ewentualnie "zły" ginie na skutek wypadku, najlepiej spowodowanego przez własną głupotę lub nadmierną chciwość. I taka konwencja jest dla mnie klarowna.
Natomiast mordujący bohaterowie pozytywni, spotykający się z całkowitym zrozumieniem otoczenia - to dla mnie trochę za dużo. :(

Wydaje mi się, że trudniej chyba napisać dobrą komedię kryminalną niż...

Zapowiadało się super, skończyło kompletnym rozczarowaniem.

Zapowiadało się super, skończyło kompletnym rozczarowaniem.

"Zbrodnia i Karaś" jest moim drugim spotkaniem z twórczością pani Rumin. Pierwszym była przezabawna komedia "Głosuj na Polaka". Niestety historia z Karasiem poziomem nie dogoniła poprzedniczki, przez co jestem nieco rozczarowana.... Co prawda początek wyglądał obiecująco i nawet wyciągnęłam się w opisywaną przez panią Rumin fabułę, ale później w miarę kolejnych rozdziałów traciłam zainteresowanie... Słuchałam, ale już chyba tylko siłą rozpędu. Nawet wspaniała interpretacja jednego z moich ulubionych lektorów pana Wojtka Masiaka nie odmieniła nic...
Tylko 5/10, bo powieść dla mnie zwyczajnie średnia.
#lubimyczytac
#legimi
#audiobook
#wojtekmasiak

Nieco naciągane 7 *.
To moje drugie spotkanie z książką autorstwa Aleksandry Rumin. Drugą i zapewne nie ostatnią bo przypadł mi wielce lekki, momentami cieknący satyrą czy absurdem, humor i lekki styl pióra autorki.
Mamy tym razem zagadkę kryminalną w środowisku uniwersyteckim. Mamy trupa i mnóstwo podejrzanych przez których ciekawe życiorysy z humorem prowadzi nas autorka, zapoznając z motywem każdej z postaci. Jest barwnie, jest lekko i wesoło.
Ogólnie to lekka i niezobowiązująca, na poprawę humoru ale niepozbawiona wad lektura. Bo postaci jest zbyt dużo, tyle samo a może jeszcze więcej wątków, przez co łatwo zagubić się i samemu stracić wątek. To mi najbardziej nie przypadło do gustu. I zakończenie. Na dobrą sprawę mogłoby go nie być i też czytelniczo nic byśmy nie stracili nie wiedząc kto zabił bo ogromna ilość motywów była samym w sobie usprawiedliwieniem morderczego czynu.

Nieco naciągane 7 *.

Bardzo fajne czytadełko, szczególnie, że to debiut. Uśmiałam się do łez, więc jest idealna na kryzys czytelniczy lub gorsze dni. Z pewnością sięgnę po kolejne pozycje autorki ;)

Bardzo przyjemna książka. Nienachalne poczucie humoru i dobre, sprawne pióro autorki. Ciekawe postaci i sceneria. Naprawdę miło się to czytało.

Mimo, że "Zbrodnię po irlandzku" oceniłam bardzo nisko to po raz kolejny sięgnęłam po kryminał pani Rumin, chcąc przeczytać coś "odmóżdżającego". Jak to się często określa - lekka i niezobowiązująca lektura. Moim zdaniem autorka ma potencjał, ale zabija go tworząc postacie do siebie tak podobne, że trudno odróżnić kto jest kim. Dodatkowo czytelnik jest zamęczany masą szczegółowych informacji z biografii licznych bohaterów.

Na pewno znajdą się wielbiciele tej książki, ale ja do nich nie należę. Kupiłam ją przez tytuł i okładkę. Dokończyłam bo byłam ciekawa kto jest mordercą.
Generalnie książka była dla mnie rozrywką, czytało się dość szybko i lekko, jednak nie podobały mi się rozdziały z opisem każdego z bohaterów (potencjalnych morderców). Samo zakończenie, wmieszanie w książkę księży oraz tłumaczenie, że zbrodnia to nic strasznego, totalnie mi się nie podobało.

08/52/2023

Kto zabił profesora Ernesta Karasia❓
Nałogowy hazardzista❓Gwiazdka niemieckich pisemek erotycznych❓Syn wpływowego polityka❓A może ktoś inny❓

Czyta Wojciech Masiak i wiem, że miło spędzę czas❗Zabawna historia i lektor, który zna się na swojej robocie.
Świetny audiobook 9/10

08/52/2023