Teoria opanowywania trwogi

W.A.B.
literatura polska napięcie dorośli życie
literatura piękna
literatura polska napięcie dorośli życie

Książka tak naprawdę o niczym, zdecydowanie za bardzo przegadana. Fabuła mocno dziwna, nie przemówiła do mnie. Książkę czytało się jednak przyjemnie, ze względu na język jaki była napisana. Gdybym miała ją polecić to raczej bym tego nie zrobiła. Książka ta jest okej ale to tyle, samemu trzeba stwierdzić i przekonać się czy się ją polubi czy znienawidzi.

Z wielką chęcią sięgnęłam po książkę, patrząc na autora. Książka ciekawa, choć podejrzewam, że młodzież nie odbierze jej w taki sam sposób jak osoby trochę starsze. Zdecydowanie wolę twórczość muzyczną Organka.

Przesłuchałam 45% audiobooka i dawno nie spotkałam takiego filozoficznego bełkotu. Książka tak naprawdę o niczym. Rozumiem, że człowiek jest istotą rozumną i może naprawdę wiele czasu poświęcić na rozmyślanie o egzystencji i otaczającej go rzeczywistości, ale bohaterowie tej książki urządzili sobie z tego wyścigi. Tylko, że są one nieudane i do granic możliwości...

Zachęcona twórczością muzyczną jak i osobą Organka zdecydowałam się sięgnąć po tą książkę. Była ona ciekawa, napisana jest dość specyficznie i mimo, iż czasami czułam znużenie czytając ją bardzo mi się podobała.

Całkiem przyjemna lektura. Muszę przyznać, że jak na debiut, wyszło to bardzo dobrze, a relacje głównych postaci były ciekawe i wyważone. Mam nadzieję, że pan Tomasz nie pocznie na tej jednej powieści, bo czuję tu spory potencjał. Może będzie kontynuacja losów Borysa i Niety?

Językowo, stylistycznie nawet ciekawe, ale fabuła i bohaterowie niesmaczni i, w moim odczuciu, sztuczni(vide np. romantyczne rozmowy o wymiotowaniu - jednak w książce pada gorsze słowo). Generalnie nie polecam.

Zmęczyły mnie te zabiegi erudycyjno-stylistyczne, zaserwowane na samo otwarcie i ujawniające się co jakiś czas w kolejnych partiach tekstu. Przyjęta tu maniera językowa pozbawia prozę lekkości i naturalności. Autor nieustannie sili się, by za wszelką cenę przekonać mnie, że oto obcuję z literaturą z najwyższej półki. Tylko, co mi po połączeniu garści truizmów z...

Tomasz Organek at his finest.
Miękka, biała oprawa może zmylić czytelnika. Czekasz na epicką poezję barda z pojezierza? Gładka okładka. Zniszczony natomiast jest bohater powieści Organka. Brudny charakter, szalone przygody i podróż przez Polskę. Mięsiste kino drogi na papierze. Jak to w kinie drogi - ważniejsza jest podróż niż finał. Gratka dla fanów Organka. Jak dla mnie...

dosyć ciekawa, chociaż czasami zbyt wydumana

Całkiem przyjemne utyskiwanie na bolączki świata :) Ogólnie polecam :)

Dyskusje

• 2019