rozwińzwiń

A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi

Okładka książki A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi Agnieszka Pajączkowska, Aleksandra Zbroja
Okładka książki A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi
Agnieszka PajączkowskaAleksandra Zbroja Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria reporterska reportaż
reportaż
Seria reporterska
Wydawnictwo Poznańskie
2019-02-13
2019-02-13
mazowsze wieś

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 8 (32) / sierpień 2020 Edyta Bystroń, Frantz Fanon, Adam Gawęda, Aleksander Grynberg, Urszula Honek, Leszek Jażdżewski, Katarzyna Kazimierowska, Jan Kozak, Agnieszka Lichnerowicz, Grace Nichols, Daniel Odija, Tomasz Padło, Agnieszka Pajączkowska, Adam Robiński, Marta Rybicka, Yi Sha, Marcin Wicha, Przemysław Wielgosz, Marta Zabłocka, Serhij Żadan, Katarzyna Zając, Łukasz Zaremba
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Edyta Bystroń, Fran...
Okładka książki Epea. Pismo literackie Agnieszka Pajączkowska, Judyta Sierakowska, Waldemar Smaszcz, Krzysztof Szubzda, Maksymilian Tchoń, Karol Wojtyła
Ocena 9,0
Epea. Pismo li... Agnieszka Pajączkow...

Mogą Cię zainteresować

Książka napisana, lekko, luźno, trochę chaotycznie, ale autentycznie. Bardzo mi się podobała. To trochę takie uzupełnienie po lekturze "Chłopek" i przyjrzenie się jak obecnie żyje się kobietom na wsi, na Mazowszu. Ile kobiet, tyle historii, każda wieś ma swoje plusy i minusy. Myślę, że ten reportaż może nieco otworzyć oczy każdemu kto romantyzuje życie na wsi a nigdy na niej nie mieszkał. Dobrze, że wspominano o wykluczeniu komunikacyjnym. Czy coś mnie zaskoczyło? Tak. Pochodzę z Podkarpacia, mieszkałam tam 25 lat, a okazuje się, że wsie nawet tuż obok stolicy niewiele się różnią od tych znanych mi z młodości. Zawsze mi się wydawało dawno temu, że wsie dookoła dużych miast są inne, bogatsze, bardzo cywilizowane. A bywa różnie i można się zaskoczyć.

Świetna książka. Niesamowicie rozluźniająca i ciekawa. Bardzo płynnie i szybko się ją czyta. Daje wiele do myślenia, porusza też cięższe tematy jak przemoc i stosunki małżonków do siebie. Pokazuje, że nie wszystko w życiu jest idealne. Mimo to super książka, z której wiele można się nauczyć.

4.5/5 ⭐️
Słuchało się jak opowieści babci 🫶🏾 Jedyne czego mi brakuje, to jakiegos uporządkowania wypowiedzi, ale po posłowiu rozumiem, że autorki zdecydowały się celowo tego nie robić, co też na pewno ma swój cel ❤️ Rownolegle czytam „Chłopki” i dwa obrazy tego, jak kobiety żyły na wsi kiedyś, a jak teraz, jest bezcenne ✨

4.5/5 ⭐️

Na półkach: , , , , ,

Reportaż–reflektor skierowany na sztuczne, jak zresztą wspomniane we wstępie, województwo, budzące we mnie nieustanną fascynację i zimne dreszcze; miejsce moich protestanckich pielgrzymek do licznych kapliczek (inaczej: maryjne safari). Udanie oświetla czarne plamy, wyciąga z ignorancji. Sprawdziłby się również bez wychodzenia autorek przed szereg – ich głosy wydawały się zupełnie zbędne, nawet jeśli miały służyć tylko za tło. Do kajecika wyrażeń niecodziennych: „Jestem znieładzona”.

Książka warta przeczytania. Buduje potrzebny pomost między miastem a wsią. Potrzebne nam takie rozmowy

Reportaż nie zachwyca formą, ale robi robotę, oddając głos przeróżnym kobietom z mazowieckich wsi. Ciekawy jest kontekst majaczącej w oddali „Warszawki”, do której zdecydowana większość rozmówczyń miała raczej negatywne nastawienie. Niektóre historie budują, inne bardzo zasmucają. Widać również, że stereotypy o wsi z próżni się nie wzięły, ale widać światełko w tunelu w postaci młodszych pokoleń. Po lekturze „Chłopek” to miła kontynuacja tematu, w bardziej współczesnym i bliższym naszemu życiu ujęciu.

Na początku zastanawiałam się po co ta książka jest, trochę na zasadzie: jaka wieś jest, każdy widzi. Okazuje się jednak, że wieś nie jest taka jaka była 30 czy 40 lat temu, i de facto nie jest dla miasta również światem równoległym. Te rzeczywistości się przenikają, A profil kobiety która mieszka na wsi, przynajmniej tej mazowieckiej, wcale nie jest jednorodny.

Bardzo podobało mi się uzupełnienie treści wypowiedziami ekspertów z różnych dziedzin, którzy byli w stanie dodać właściwą ramę interpretacyjną dla pewnych procesów.

Autorkom należą się gratulacje za rzetelnie wykonaną pracę i ciekawą lekturę, która równocześnie, i warto to podkreślić, nie zabiera czytelnikowi specjalnie komfortu.

Bardzo...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lubicie reportaże w formie wywiadów z rozmówcami? 🗣

Założeniem książki było oddanie głosu mazowieckiej wsi poprzez rozmowy z kobietami. W tym celu Autorki wyruszyły we wspólną podróż po województwie, szukając przypadkowych spotkań - bo większość z nich taka właśnie była. Autorki rozmawiały z rolniczkami, sklepowymi, przedsiębiorczyniami takimi jak fryzjerki czy makijażystki, czy też po prostu gospodyniami domowymi. Warto również podkreślić, że większość z tych wywiadów nie odbywała się w domowym zaciszu - spotkania miały miejsce przy drodze, na polu, pod lokalnym sklepem czy w zakładzie pracy. 🧏‍♀️👩‍🌾👩‍🏫

Reportaż jest bardzo prosty, ale i taki właśnie miał być. Nie porusza tematów, którymi zajmuje się cały świat, a skupia się na lokalnych problemach tamtejszych ludzi i pokazuje ich często z niespodziewanej strony. I chyba to w tym reportażu podobało nam się najbardziej. Autorki starały się odczarować polską wieś, zdejmując z jej barków wszelkie założenia i stereotypy. Dzisiejsza wieś nie jest taką, jaką kojarzymy z opowiadań naszych babć. Panie Agnieszka i Aleksandra spotkały na swojej drodze kobiety otwarte na świat, z liberalnymi poglądami, będące właścicielkami dużych przedsiębiorstw i radzące sobie w życiu lepiej niż niejeden miastowy. Dodatkowo pokazały też, że bycie “wieśniaczką” nie jest wcale niczym negatywnym - rozmówczynie często były dumne ze swojego pochodzenia i nie zamieniłyby tego na nic innego.🤩

Książka na pewno warta tego, żeby po nią sięgnąć. Czyta się ją szybko, nie jest rozwlekła czy przegadana, jest po prostu taka, jaka powinna być. Pokazuje Mazowsze z różnych perspektyw, dzięki czemu możemy na nowo zbudować sobie swój własny obraz polskiej wsi.😊

Lubicie reportaże w formie wywiadów z rozmówcami? 🗣

Podjęty temat miał wielki potencjał, autorki zwracają uwagę, że feminizm odjechał do wielkich miast i na koszulki popularnych marek zamiast być blisko z tymi, dla których mógłby zrobić najwięcej.
Niektóre historie są łamiące serce, przykro się czyta o tym, że zespół pieśni i tańca organizuje próby na przystanku, bo tylko tam jest zadaszenie albo o seniorkach, które ręcznie wykonane maskotki sprzedają po 25 złotych. Wygląda to na zapis słów bohaterek 1:1, oddanie głosu rozmówczyniom i pozostanie jedynie rejestrującą ich słowa jak najbardziej na plus, to od nich wiemy wszystko, o czym chcą mówić.
Brakuje mi nieco pogłębionej analizy wewnętrznej, przeplatane wypowiedzi Tomasza Rakowskiego nie są dla mnie satysfakcjonujące i za bardzo właśnie odstają od normalności, od przeżywania, ich charakter jest aż nadto akademicki.

Czytam negatywne komentarze i trochę się dziwę. Książka faktycznie nie ukazuje pogłębionej analizy bohaterek. ale nie mogę też stwierdzić, że pogłębia stereotypy. Kto na wsi żył (gdziekolwiek w Polsce) wie jak jest i raczej wie też, że podobne historie nie są wyciągnięte z kosmosu. Kobiety faktycznie są bardzo różne i wiele z tych, które sama znam wypowiada się w bardzo zbliżony sposób do bohaterek książki. Dla mnie to bardzo dobra pozycja. Ukazuje wieś od strony kobiet mieszkających tam od wielu lat, a nie od strony miastowych przenoszących się na wieś.

1 325
  • Audiobook
  • 2019
  • 2021
  • 2022
  • Audiobooki
  • Reportaż
  • 2020

Agnieszka Pajączkowska A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi Zobacz więcej