Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat

Okładka książki Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat Piotr Milewski
Okładka książki Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat
Piotr Milewski Wydawnictwo: Świat Książki literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Świat Książki
2018-11-14
2018-11-14
literatura polska felieton reportaż podróż Islandia
Inne

Konieczność wyspy

Niemiłe zaskoczenie po książce o Japonii. Tamta przeczytałam szybko i z przyjemnością, tu męczyłam się momentami strasznie. Opowiadanie komuś jak się moknie, męczy, spotyka ludzi (to jedyna jasna strona) powinno mieć w sobie jakiś błysk, skrzenie, by nie zanudzić odbiorcy. Tu miałam wrażenie, że oglądam zdjęcia ciotki która była nad morzem i zrobiła po piec ujęć jednego plażowego kamienia. Plusy to ładne widoki na wkładkach fotograficznych i historie ludzie których autor spotykał na drodze.

Rzadko mi się to zdarza. Książkę wypożyczyłam z biblioteki niejako zamiast "Tokio" tego samego autora, tu i tam polecanej, a akurat niedostępnej.
Tę odłożyłam po kilku rozdziałach. Jest po prostu nudna. Autor miał ciekawy pomysł skonfrontowania swojego odkrywania Islandii z relacją z XVII w - zapisanej w książce Morawianina Daniela Vettera. Obficie zresztą cytowanej.
Jakoś mi się to nie składa. Inny czas, inna wiedza obu podróżników... Tu się nie da porównać wrażeń. A może autorowi się nie udało.
Może i na koniec coś z tej konfrontacji wyniknie, jednak nie dałam rady...

Jakoś...

Książka stanowi opis dość banalnej podróży autostopem wokół Islandii. Więcej - podróży zdecydowanie źle przygotowanej - autor wciąż jest zaskoczony deszczem, zimnem, kosztami, odległością... Wszystko to sprawia, że czytelnik, który chcąc odwiedzić Wyspę zapoznał się z podstawowymi informacjami o Islandii jest raczej zażenowany opisywanymi przygodami niż nimi zachwycony.

Ale pozycja na też plusy. Sporo w niej ciekawostek. Nie wykraczają wprawdzie poza wiadomości "przewodnikowe", ale forma audiobooka sprawia, że dość przyjemnie słucha się tej pozycji podróżując Islandzką "jedynką".

Zapiski podróżowania stopem po Islandia i zapisu rozmów spotykanych na drodze. Czasem opisane są ciekawe miejsca na wyspie. Sam myślałem że tego będzie więcej i książka jest dość krótka. Brak tutaj wciągających historii jak dla mnie. Opowiadane historie są raczej takie najzwyklejsze, być może taki był zamysł.

Podróż przez położoną na głębokiej północy wyspę, która swoją zdumiewającą i surową przyrodą od dawna przyciąga przybyszów z kontynentalnej Europy, jak się okazuje na podstawie zawartych w książce fragmentów relacji z XVII-wiecznej wyprawy.

Kolejna udana krajoznawcza książka autorstwa Milewskiego, który swoje wrażenia dotyczące eksploracji Islandii ciekawie skonfrontował z jej opisami zawartym w pracy "Islandia álbo Krotkie opisanie Wyspy Islandiy" autorstwa czeskiego drukarza Daniela Vettera, wydanej po raz pierwszy po polsku w 1638 roku i wznowionej z naukowym komentarzem Dariusza Rotta w 1997 roku przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.

Sięgnąłem po tę książkę ze względu na tematykę, nie ze względu na autora. Kolejne książki tego pana będę jednak raczej omijał. Miała to być niby opowieść o wyprawie na Islandię śladami XVII-wiecznego podróżnika Daniela Vettera, a wyszła dość miałka gawęda, w której autor bardziej chyba lubi skupiać się na sobie, niż na odwiedzanych miejscach. Bardzo irytował mnie tu specyficzny, pełen niepotrzebnego patosu styl, wpadający często wręcz w pseudo-filozoficzne dygresje. Oczywiście, jako literatura podróżnicza jest to w jakiś sposób kształcące, jednak bardziej zapamiętałem kilka nielicznych anegdot czy faktów historycznych, niż jakieś konkretne przygody, które autor przeżywał na miejscu. W głowie zostanie mi za to na pewno to, iż on sam bardziej będzie mi się kojarzył jako skupiony na sobie lekkoduch-marzyciel, niż porządnie przygotowany do wyprawy podróżnik. Trochę tu opisów przyrody, czy architektury islandzkiej, trochę historii, trochę rozmów z ludźmi i zwykłych opowieści, zwykłych ludzi. Do tego oczywiście opisy niskobudżetowego podróżowania stopem i spania na polach namiotowych… Jest kilka fajnych momentów, ale generalnie nuda. Ciężko się to czytało.

Autor kompletnie nieprzygotowany do wyprawy na Islandię, zaskakiwało go wszystko, a w szczególności pogoda.
Nie podobał mi się styl, w jakim książka została napisana. Patos nieadekwatny do sytuacji (ubolewanie nad muchami, że "umierają" bez pogrzebu czy mowy pożegnalnej?! Albo pierwszy wdech powietrza niczym "pożywny posiłek"?).
Dwie gwiazdki za zdjęcia i rozmowy z niektórymi ludźmi.

Dwie gwiazdki za zdjęcia i rozmowy z...

Książka przegadana, wręcz grafomańska. Osobiste wrażenia i przebieg podróży, które ani nie są ciekawe, ani inspirujące. Opisom daleko do poziomu Orzeszkowej, ani malownicze, ani bogate więc mogłoby ich nie być. Jako relacja z podróży też niezbyt przydatna do planowania własnego wyjazdu. Pamiętnik z podróży, który mógł pozostać głęboko na dnie szafy, bez szkody dla nieszczęsnych czytelników.

Nie, nie, nie - choć niemal nigdy tak o książkach nie mowię. Autor zraził mnie do siebie, wydawnictwa oraz pomysłu na takie zwiedzanie Islandii. Podłączenie pod historycznego poprzednika - na siłę. A wskazywane już w recenzjach zachowania „poniżej pasa” nie nadają się na promocję, a co dopiero autopromocję. To ma być turystyka po polsku? Brak wiedzy o realiach odwiedzanego miejsca, brak przygotowania - bolesny. Odradzam kojarzenie tego raportu z egoistycznej wyprawy ze zwrotami takimi jak „podróżnik” , „autorytet”, „odkrywanie świata”. Duży zawód. Przykro mi. Po ludzku nie polecam.
A już gdybym przyjęła pod dach takiego „gościa” z tych opowieści - chyba pies by go musiał wyprowadzić zanim popadłby zdobywca w oszczędnościowe halucynacje na lodowcu, wbił mi do kantorka za ścianą, no i zanim by podsumował pasożytowanie, że „żegnał się bez żalu”. Odkładam ja bez żalu. Nie na półkę. Nawet nie na tę „dla biblioteki”.
Sorry. Islandia jest piękna, serdeczna, ufna - wiec proszę pana, tak się tu nie zwiedza. Kropka. Tych zachwyconych co Panu nagrody za takie pomysły przyznali tez nie zapraszam.

Rety, ta książka była po prostu nudna. :(

Plus miałam wrażenie, że przez to, że większość "dialogów" z turystami i miejscowymi pozostawała w książce bez odpowiedzi autora, był on bardzo niewyraźny, opowiadający nam to wszystko bez przekonania i zaangażowania.

Rety, ta książka była po prostu nudna. :(

• Podróżnicze

Piotr Milewski Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat Zobacz więcej