Góry. Stan umysłu

2018-11-28
Data 1. wydania:
2008-07-01
Jacek Konieczny
góry taternictwo alpinizm himalaizm wspinaczka
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

OCENA - 9/10 WYBITNA

„GÓRY – STAN UMYSŁU” to przepiękna książka, zaglądająca do wnętrza człowieka, w którym rodzi się i ewoluuje uwielbienie dla górskiego krajobrazu, lodowców, szczytów na przestrzeni wieków. Jestem oczarowany stylem oraz formą, której użył autor, aby przybliżyć czytelnikowi odczucia, które towarzyszą człowiekowi będącemu w górskiej scenerii, otoczonego bezkresem, potęgą, majestatem oraz surowością górskiego pejzażu.

Ta książka przemówiła do mnie jak żadna inna, uzmysłowiła mi, że moja pasja i miłość do gór jest czymś szczególnym, za czym tęsknie i z czego nie potrafię się uwolnić. Moje wspomnienia z szalonych wypraw, których mam całkiem spory bagaż, pozwalają mi odczuwać to o czym przeczytałem w tej cudownej książce. Ci, którzy nie kochają gór, nie będą wstanie zrozumieć doznań, których doświadczam będąc na szczycie, lubię trudności oraz wysiłek, który mi towarzyszy podczas wspinaczki, żadna forma kontaktu z naturą nie jest dla mnie bardziej oczyszczająca niż ta w górskiej scenerii, tam naprawdę czuję się wolny i szczęśliwy i wiem że nic mi tego nie zastąpi.

Książka Roberta Macfarlane zawiera wiele anegdot, odniesień, zapisków z dzienników, wspomnień i wiedzy, podanej w przystępny sposób, aby zrozumieć tych, dla których góry są prawdziwą pasją miłością, myślę też, że opowieść ta jest dla każdego, bo jest to literatura najwyższych lotów, idealna i fascynująca. Warto wspomnieć, że autor przeplata w opiniowanej pozycji listę swoich doświadczeń w górach, z historycznymi wyprawami znanych postaci górskiego świata jak choćby George’a Mallory’ego, którego obsesją był Mont Everest. Nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić do sięgnięcia po tę lekturę, może po przeczytaniu znajdziecie odpowiedź na pytanie, dlaczego ludzie wdrapują się na góry narażając się na wiele niebezpieczeństw w imię pasji. Dowiecie się z tej książki tak naprawdę dużo więcej, jak choćby powstały góry i nie tylko, ale nie będę tego zdradzał szczegółów, bo nie byłoby przyjemności z czytania, a ona jest ogromna. Pozdrawiam. Jack_

OCENA - 9/10 WYBITNA

#rodzinnewyzwanie2024 "Góry. Stan umysłu" Robert Macferlane
NIe porwała mnie ta książka. Nie wiem na co liczyłam, ale zdecydowanie to nie było to.
Doceniam wkład pracy włożony przez autora w reasearch. Doceniam jego erudycję i historyczne zacięcie, umiejętność porozdzielania i poukładania nachodzących na siebie wątków. Jednak, mimo starań, zabrakło mi tu pasji.

#rodzinnewyzwanie2024 "Góry. Stan umysłu" Robert Macferlane

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Góry przedstawione wielowymiarowo, tak samo jak doświadczenie wędrówki wysokogórskiej. Autorowi udaje się zachować poczucie tajemnicy gór, odpowiedzieć dlaczego ludzie ryzykują śmierć, wspinając się po górach.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Początek był obiecujący, dużo ciekawych spostrzeżeń na temat gór, dlaczego tak nas do nich ciągnie, jaka jest ich symbolika, jak to się kształtowało przez wieki, ale później niestety robi się strasznie nudno, może poza opisem pierwszej wyprawy na Everest. Początkowy zachwyt skończył się rozczarowaniem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawa próba zrozumienia dlaczego i po co ludzie się wspinają (wędrują po górach).
Czego tam szukają.
Czego oczekują.
Co im to daje.
Jak na przestrzeni wieków to się zmieniało.
Spodziewałam się przydługawych i filozoficznych analiz. Dostałam ciekawy opis relacji człowiek- góry poparty dobrym researchem i okraszony własnymi górskimi doświadczeniami autora.
Co więcej. Robert Macfarlane mocno skupia się na geologii i zwraca naszą uwagę na to, że góry, ziemia, lodowce to są miliony lat istnienia. W różnych formach.
Dociera do czytelnika, że czas to pojęcie względne.
Bardzo podobało mi się, że książka zakończona jest historią George'a Mallory'ego. Mam wrażenie, że pięknie jego pasja, ale i zafiksowanie na punkcie najwyższej góry świata podsumowuje wszystkie wcześniejsze rozdziały.

Czego tam szukają.
Czego oczekują.
Co im to daje.
Jak na przestrzeni wieków to się zmieniało.
Co więcej....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lubię literaturę górską, pochłonąłem całkiem sporą jej część i z pewną ciekawością śęgnełem po "Góry. Stan umysłu". Niestety, nie wpasowała się w moje gusta i długo się zabierałem, aby ja dokończyć. Nie przekonały mnie przedługie opisy, z których mało co wynika, z drugiej strony są fragmenty ciekawe (np. opis geologii).

Książka mnie nijak nie porawła, a w kategorii literatury górskiej oceniam ją jako jedną z najsłabszych.

Książka mnie nijak nie porawła, a w kategorii...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przy takiej publikacji i mając na uwadze moją głęboką miłość do gór i fotografowania pejzaży, brakowało mi tylko wklejek z kolorowymi zdjęciami i rycinami (te czarno-białe niestety nie pobudzają wyobraźni zbyt mocno...).

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawa, nieszablonowa, skreślona dobrym językiem, choć bardzo nierówna. Z tym, że ta nierówność chyba wynika z podziału na rozdziały. Autor w sposób przenikliwy i niekiedy zaskakujący analizuje historię geologiczną gór, przedstawia też rys historyczny (i nawet w ujęciu religijnym) wypraw górskich z dociekliwością gorliwego archiwisty, ale też poświęca czas własnym przemyśleniom i doświadczeniom rodzinnym, ujętym jak w dzienniku podróży. To powoduje wrażenie prawnego poszarpania, jakby książka była pisana na raty. Mimo to, polecam górskim wędrowcom i tym wszystkim, dla których tematyka gór jest pasją i przyjemnością.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Tak jak wielu moich poprzedników mogę powiedzieć, że również mam mieszane uczucia. Są rozdziały, które się dłużą i to one zaniżają ocenę. Często właśnie wtedy trzeba odłożyć książkę, żeby ponownie do niej wrócić, aby właśnie doczytać do ciekawego miejsca, kiedy ciężko będzie rozstawać się z książką. Początek dla mnie wciągający, środek - jak sinusoida, końcówka? Może być. Pomimo, że to nie pierwsza moja książka górska to dowiedziałam się kilku ciekawostek z niej, dlatego pozostałam przy ocenie 7.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytało się ja dobrze, ale nie wciągnęła mnie. Początek o geologii dużo lepszy, niż kolejne rozdziały. Jest w porządku, ale nie porywa.

• Góry
  • 2019