Czarne słońce

nacjonalizm faszyzm Polska walka o władzę science fiction Jakub Żulczyk
Inne

Czarno to widzę

1956 14 299

Przejaskrawione i nużące bełkoty z małą domieszką dobrej literatury. Próba moralizowania poprzez skrajne przykłady nie może się udać. Gruz ani ten zły ani ten dobry nie jest wiarygodny

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jak już w wielu komentarzach wspominano dużo tu przemocy, co po jakimś czasie było już dla mnie trudno przyswajalne i psychicznie męczące. Z drugiej strony książka ma również w sobie sporo nieoczywistego humoru. Po raz kolejny Żulczyk pokazuje, że językowo, warsztatowo jest bardzo dobry.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie dam rady jej skończyć, choć bardzo podoba mi się warsztat literacki autora. Piękne metafory, wyszukane słownictwo, bardzo to doceniam. Niestety poziom brutalności, okrucieństwa, brudu społecznego przekracza dopuszczalne normy. Zupełnie jakby w tej opowieści nie liczyła sie fabuła, ale jakby był to festiwal na najokrutniejsza zbrodnie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dawno żadna książka nie wywarła na mnie takiego wrażenia. Ciężko napisać coś, co nie będzie brzmiało banalnie wobec dzieła jakie stworzył Jakub Żulczyk. Napiszę więc tylko, że zdecydowanie polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przesłuchane w interpretacji Piotra Roguckiego i głównie jego głos skłonił mnie do tego. Kontrowersyjne. Nie żałuje ale ... było ciężko. Nie wiem czy otwiera głowę ale raczej nie zamyka. Na kilka razy. I z dystansem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Eksplodujące głowy, tego właśnie brakuje w polskiej literaturze.

Eksplodujące głowy, tego właśnie brakuje w polskiej literaturze.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rok trwało zanim wróciłam do przerwanej na 30 stronie książki. Musiałam do niej dojrzeć i się przygotować, żałuję że tak długo to trwało. Książka straszna, przerażająca, czasami obrzydliwa i okropna, ale tak wciągająca, że musiałam czytać i czytać aż skończę. Uwielbiam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo specyficzna, dla tych którzy lubią rozmyślać nad każdym aspektem książki. Bardzo wulgarna, bohater jest przesiąknięty ideologią nazizmu jak gąbka. Od początku poczułam się jakbym dostała w głowę, bo główny bohater ma nieźle nawalone pod deklem. Książka nie dla wszystkich, ale skłania do myślenia

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W sumie nie wiem co napisać. Dobrze mi się ją czytało i generalnie mi się podobała, ale była wg mnie zbyt brutalna i wulgarna (wiem, że każdego co innego rusza) w sposób nieuzasadniony treścią i przekazem. Zakończenie przydługie. No i bohater, którego nijak nie da się polubić, nawet odrobinę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dziwna książka. Wydaje mi się, że wiem, dlaczego autor w wywiadach mówił, że napisał to w takim momencie swojej kariery, żeby ktoś chciał to wydać.

Karykatura faszyzmu i nacjonalizmu, negowanie bycia gejem, brutalność i absurdalność wielu scen, aż do granic, która później przechodzi w refleksyjny tekst o życiu, miłości, wierze. Dwie, albo trzy książki w książce. Przeskok w stylu między początkiem, a końcem jest ogromny, ale zakładam, że o to właśnie chodziło, o przemianę bohatera.

Jako fan Żulczyka może interpretuję nad wyraz, ale finalnie mnie się podobało.