Czarne słońce

nacjonalizm faszyzm Polska walka o władzę science fiction Jakub Żulczyk
Inne

Czarno to widzę

1956 14 299

Bardzo specyficzna, dla tych którzy lubią rozmyślać nad każdym aspektem książki. Bardzo wulgarna, bohater jest przesiąknięty ideologią nazizmu jak gąbka. Od początku poczułam się jakbym dostała w głowę, bo główny bohater ma nieźle nawalone pod deklem. Książka nie dla wszystkich, ale skłania do myślenia

W sumie nie wiem co napisać. Dobrze mi się ją czytało i generalnie mi się podobała, ale była wg mnie zbyt brutalna i wulgarna (wiem, że każdego co innego rusza) w sposób nieuzasadniony treścią i przekazem. Zakończenie przydługie. No i bohater, którego nijak nie da się polubić, nawet odrobinę.

Dziwna książka. Wydaje mi się, że wiem, dlaczego autor w wywiadach mówił, że napisał to w takim momencie swojej kariery, żeby ktoś chciał to wydać.

Karykatura faszyzmu i nacjonalizmu, negowanie bycia gejem, brutalność i absurdalność wielu scen, aż do granic, która później przechodzi w refleksyjny tekst o życiu, miłości, wierze. Dwie, albo trzy książki w książce. Przeskok w stylu między początkiem, a końcem jest ogromny, ale zakładam, że o to właśnie chodziło, o przemianę bohatera.

Jako fan Żulczyka może interpretuję nad wyraz, ale finalnie mnie się podobało.

60/100%

60/100%

Próbowałam przebrnąć, ale nie podołałam. Nie rozumiem, nie ma to dla mnie sensu. Widzę tu po prostu chorą fascynację okrucieństwem, agresją, bólem...
Nie jestem osobą, która ucieka od trudnych tematów, nie jest mnie szczególnie łatwo obrzydzić, ale tej książce się udało.
Taka koncepcja, a ja w ogóle nie potrafię i nie chcę się wznieść ponad nią. Dla mnie to przerost formy nad treścią, dlatego nawet nie będę oceniać. Bardzo mi z tą pozycją nie po drodze.

Zaskakująco dobra historia. Spodziewałem się jazdy na kler jak Drogówka Smarzowskiego na policję, a tu niespodzianka , dobrze się czyta i tylko kilka przerysowanych momentów. Jeszcze kiedyś po nią sięgnę, a to u mnie rzadkość. Siedem i pół.

Strasza, chora, obleśna, obrzydliwa, fasynująca, refleksyjna...

Strasza, chora, obleśna, obrzydliwa, fasynująca, refleksyjna...

Nie chcę się tutaj rozwodzić nad fabułą, stylem itp. Na ten temat pojawiło się mnóstwo opinii i nie sądzę, że mógłbym napisać coś mądrzejszego. Muszę jednak skomentować jedną rzecz, przez którą "Czarne słońce" otrzymało ode mnie tylko 6/10. Ideologicznie jest mi dosyć blisko do Jakuba Żulczyka, więc naśmiewanie się z neonazistów nie jest czymś co mi przeszkadza. Korzystanie ze stereotypu homofobicznego krypto-homoseksualisty również nie. Powiem więcej, w gronie znajomych sam często żartuję w podobnym stylu. Ale to co Żulczyk wymyślił, opisując "sceny łóżkowe" jest tak bardzo przerysowane, że wygląda jak karykatura. Jak copypasta z wykopu czy innej podobnej strony. Nie wątpię, że takie właśnie miało być - przegięte tak mocno jak tylko się da. Tyle że nie pasuje mi to do całości. Daleko mi do bycia pruderyjnym, ale podczas odsłuchu audiobooka kilkukrotnie dosłownie miałem ciarki zażenowania. W innym miejscu (na przykład we wspomnianej paście) myślę, że by mnie to bawiło. Lecz jeśli książka co do zasady miała krytykować postawę Gruza, to ta karykaturalność jej w tym szkodzi.

Nawet nie wiem do czego się odnieść. Czarne słońce to wizja tego jak może wyglądać nasz kraj za parę lat.Wizja rzecz jasna powstała w oparciu o obecne wydarzenia:nacjonalizm, ksenofobię, marsze niepodległościowe, palenie tęczy, mariaż kościoła z tronem, Rydzyk, afery pedofilskie, zabieranie wolności.

Polska wyszła z Unii, rządzi Premier Ksiądz a sejm w większości składa się z księży.Jesteśmy królestwem, w którym królem jest Jezus. Kraj stał się siedliskiem dewiacji, przemocy w imię wartości chrześcijańskich .

Bohaterem jest Gruz -nacjonalista, bojówkarz, bandzior, człowiek głupi i zły do szpiku kości, który całe życie zabija i nienawidzi wszystkiego co niepolskie w jego mniemaniu.
Aż do momentu kiedy dostaje zadanie dostarczenia "pewnej przesyłki".

Poziom brutalności tej książki jest tak wysoki, że najpierw wbija w fotel, pózniej gwałci mózg, z czasem jednak staje się coraz bardziej nużący i groteskowy, aż w końcu przestaje się w niego wierzyć.Mam skojarzenie z filmami Tarantino gdzie wszystko jest niby poważnie i dramatycznie a potem śmiesznie i nieprawdziwie.Tyle ze tam to zabawa gatunkiem.
Tu dostajemy ciężko strawny bigos.Jest Alfa Omega, Górale, Obozy, uchodżcy, hekatomba,polityka, wina odkupienie, lgbt, przemiana, Stary i Nowy Testament , Polska, Maryja, prawdziwy faszyz, miłość itd...

Miało być chyba bardzo strasznie i poważnie i z przestrogą,ale
na koniec jest już nudno i cóż..bezsensownie. Autor "odleciał" mówiąc kolokwialnie.
Szkoda , bo sam pomysł świetny, aktualny i porusza to co ważne obecnie, gdyby zastosowano większą oszczędność środków wyrazu.
"Opowieści Podrecznej"są krótkie, niedopowiedziane, oszczędne a jakże przerażające, poruszającego i dające do myślenia.Można? Można!

Nie wiem czy polecam..

Polska wyszła z Unii, rządzi Premier Ksiądz a sejm w większości składa...

Kontrowersyjne, zmuszające do myślenia, zabawne, obrazoburcze . Inne od wszystkiego.