W królestwie Hansa Franka. Sensacje z Generalnego Gubernatorstwa

Okładka książki W królestwie Hansa Franka. Sensacje z Generalnego Gubernatorstwa Leszek Adamczewski
Leszek Adamczewski Wydawnictwo: Replika historia
historia
Replika
2018-11-21
2018-11-21
Hans Frank Generalne Gubernatorstwo wojna III Rzesza okupacja niemiecka

Historia Generalnego Gubernatorstwa

"W Królestwie Hansa Franka" nie jest monografią Generalnego Gubernatorstwa, jak zresztą we wstępie zaznaczył sam autor. Jest to wycinek ciekawych wydarzeń i faktów, które miały miejsce na terenie tego dziwnego, sztucznego tworu utworzonego 26 października 1939 r. ze stolicą w Krakowie.
Książka zawiera znane i mniej nieznane fakty, przedstawione w ciekawy sposób.
Warto przeczytać !

Książka zawiera znane i mniej nieznane fakty, przedstawione w ciekawy sposób.
Warto...

"W Królestwie Hansa Franka. Sensacje z Generalnego Gubernatorstwa" - sam tytuł mówi, o czym jest ta książka. Myślę, że nie trzeba tłumaczyć, co to było Generalne Gubernatorstwo (jeśli ktoś nie za bardzo orientuje się w temacie, może poczytać tutaj czym było Generalne Gubernatorstwo). Książka dzieli się na kilkanaście rozdziałów. Każdy z nich jest poświęcony (nie)zależnym od siebie tematom.

Nie będę ukrywać, że ta pozycja nie jest pozycją naukową. W związku z powyższym historie dobrane do tej książki nie są pisane w suchy, faktograficzny sposób, co może zaciekawić zwykłego czytelnika. Lekkość pióra Adamczewskiego w tym temacie jest wręcz porażająca. Autor przedstawia Generalne Gubernatorstwo od chwili powstania do momentu momentu zakończenia jego działalności.

Przedstawiona książka jest o tyle ciekawa, że wszystko jest tłumaczone łatwym językiem. Adamczewski przedstawia w niej każdy aspekt dotyczący Generalnego Gubernatorstwa, ale poniekąd przedstawia również postacie związane z nim. Postać Hansa Franka przewija się przez całą książkę. Nawet o nim dowiadujemy się nieco więcej, niż niektórzy mogliby się spodziewać.
Myślę, że to jest pozycja godna polecenia dla wszystkich. Patriotą się jest, a nie bywa, zatem warto znać historię własnego państwa.

„Generalne Gubernatorstwo (Generalgouvernement für die besetzten polnischen Gebiete, dosłownie Generalne Gubernatorstwo dla okupowanych ziem polskich) jest bez wątpienia jednym z najdziwniejszych i najbardziej ponurych, zarazem, polityczno- -społecznych tworów XX wieku.

Miejscem, gdzie w niezwykle okrutny i bezwzględny sposób próbowano urzeczywistnić wypaczone. narodowosocjalistyczne idee i koncepcje (gospodarcze, społeczne, narodowościowe, rasowe, ekonomiczne) eksploatując w sposób na półkolonialny ekonomiczne i ludzkie zasoby, dawnych ziem Rzeczypospolitej. Które na zawsze stało się symbolem najgorszych i najczarniejszych cech niemieckiego totalitaryzmu: obozy koncentracyjne, więzienia, getta, zbrodnie wojenne, masowe eksterminacje podbitych narodów, przesiedlenia, prześladowania ludności cywilnej, niszczenie wielowiekowego dorobku kultury itd.

Przedstawiona w książce Leszka Adamczewskiego „W królestwie Hansa Franka” historia G.G. nie jest jednak jej opisem w sensie historiograficznym czy naukowym. To bardzo ciekawie dobrana mozaika wydarzeń, postaci i zjawisk, które składają się na wielopłaszczyznowy obraz tego quasi państwowego organizmu w jego różnych odsłonach i funkcjach. Uzyskany tym sposobem efekt jest o tyle ciekawszy i bardziej trafiający do czytelnika niż suche odtworzeniowe zestawienie faktów, liczb i dat, z którymi często, przy tej tematyce, mamy do czynienia. Autor przedstawia nam ów twór od chwili jego powstania (dekret Adolfa Hitlera z 12 października 1939 z mocą obowiązującą od 26 października 1939) aż do momentu gdy padł on pod naporem prących na Berlin zagonów Armii Czerwonej.

To świetnie udokumentowana i napisana z pasja, wstrząsają opowieść o dramacie Polaków na okupowanym przez nieprzyjaciela terytorium. Autor interesująco pokazuje nam jak funkcjonowało Generalne Gubernatorstwo, jak kształtowały się procesy decyzyjne i jakimi, brutalnymi, metodami wymuszano ich realizacje. Dużo miejsca poświęca zbrodniom nazistowskiego systemu ( Holocaust, zagłada warszawskiego getta, dramat powstania warszawskiego) wewnętrznym i zewnętrznym rozgrywkom oraz tarciom w łonie niemieckiej administracji, wojskowej i cywilnej. Również pomiędzy poszczególnymi nazistowskimi dygnitarzami, walczącymi o władzę, wpływy i bogactwo, częstokroć zrabowane z polskich muzeów, bibliotek czy prywatnych zbiorów (bardzo ciekawy wątek dotyczący wywożenia i ukrywania zrabowanych skarbów). Akcje specjalne wymierzone w społeczeństwo polskie (szczególnie wysiedlenia na Zamojszczyźnie) i polski ruch niepodległościowy, co naturalni skutkowało akcjami odwetowymi Armii Krajowej ( zamach na generała SS Franza Kutschere czy nieudana próba likwidacji dowódcy SS i Policji Wilhelma Kruegera) oraz cała masa rozmaitych tajemnic i zagadek, związanych z tym burzliwym i tragicznym okresem naszych dziejów.

Wszystko to, oczywiście, w złowrogim cieniu gubernatora Hansa Frank (nazywanego przez Niemców królem Polski) wysoko postawionego, wpływowego, hitlerowskiego dygnitarza i partyjnego przywódcy oraz, bez wątpienia, zbrodniarza, który w takiej czy innej formie przewija się przez całą publikacje, bezpośrednio lub pośrednio ingerując w wiele aspektów życie na podległych mu administracyjnie obszarach. Towarzyszymy mu od początków jego kariery i władzy w GG (dowiemy się też kilku ciekawych rzeczy z jego przeszłości) poprzez cały okres jej trwanie aż po kres jego dni (ucieka z Krakowa w styczniu 1945),kiedy to skazany przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Norymberdze, skazany został na śmierć i stracony.
Książka Leszka Adamczewskiego „W królestwie Hansa Franka” jest bardzo dobrze przygotowana i bardzo rzeczowo przedstawia opisywane wydarzenia, dzięki czemu, otrzymujemy lekturę, która na nowo próbuje przedstawić nam dzieję tej naszej, doświadczonej przez historie, skrwawionej, polskiej ziemi.

Ogromny minus za brak przypisów. Błędnie wykonane przypisy do zdjęć. Nie można opisać zdjęcia pochodzącego np. z zasobów IPN albo jakiegoś muzeum "zbiór własny autora".

• Wojenne
  • Chcę kupić
  • II wojna światowa
  • II Wojna Światowa

Dodaj cytat z książki W królestwie Hansa Franka. Sensacje z Generalnego Gubernatorstwa