rozwińzwiń

W królestwie Hansa Franka. Sensacje z Generalnego Gubernatorstwa

Okładka książki W królestwie Hansa Franka. Sensacje z Generalnego Gubernatorstwa Leszek Adamczewski
Okładka książki W królestwie Hansa Franka. Sensacje z Generalnego Gubernatorstwa
Leszek Adamczewski Wydawnictwo: Replika historia
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Replika
Data wydania:
2018-11-21
Data 1. wyd. pol.:
2018-11-21
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376747316
Tagi:
Hans Frank Generalne Gubernatorstwo wojna II Rzesza
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Historia Generalnego Gubernatorstwa672 85 532

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1259
491

Na półkach: , ,

"W Królestwie Hansa Franka" nie jest monografią Generalnego Gubernatorstwa, jak zresztą we wstępie zaznaczył sam autor. Jest to wycinek ciekawych wydarzeń i faktów, które miały miejsce na terenie tego dziwnego, sztucznego tworu utworzonego 26 października 1939 r. ze stolicą w Krakowie.
Książka zawiera znane i mniej nieznane fakty, przedstawione w ciekawy sposób.
Warto przeczytać !

"W Królestwie Hansa Franka" nie jest monografią Generalnego Gubernatorstwa, jak zresztą we wstępie zaznaczył sam autor. Jest to wycinek ciekawych wydarzeń i faktów, które miały miejsce na terenie tego dziwnego, sztucznego tworu utworzonego 26 października 1939 r. ze stolicą w Krakowie.
Książka zawiera znane i mniej nieznane fakty, przedstawione w ciekawy sposób.
Warto...

więcej Pokaż mimo to

avatar
106
78

Na półkach:

"W Królestwie Hansa Franka. Sensacje z Generalnego Gubernatorstwa" - sam tytuł mówi, o czym jest ta książka. Myślę, że nie trzeba tłumaczyć, co to było Generalne Gubernatorstwo (jeśli ktoś nie za bardzo orientuje się w temacie, może poczytać tutaj czym było Generalne Gubernatorstwo). Książka dzieli się na kilkanaście rozdziałów. Każdy z nich jest poświęcony (nie)zależnym od siebie tematom.

Nie będę ukrywać, że ta pozycja nie jest pozycją naukową. W związku z powyższym historie dobrane do tej książki nie są pisane w suchy, faktograficzny sposób, co może zaciekawić zwykłego czytelnika. Lekkość pióra Adamczewskiego w tym temacie jest wręcz porażająca. Autor przedstawia Generalne Gubernatorstwo od chwili powstania do momentu momentu zakończenia jego działalności.

Przedstawiona książka jest o tyle ciekawa, że wszystko jest tłumaczone łatwym językiem. Adamczewski przedstawia w niej każdy aspekt dotyczący Generalnego Gubernatorstwa, ale poniekąd przedstawia również postacie związane z nim. Postać Hansa Franka przewija się przez całą książkę. Nawet o nim dowiadujemy się nieco więcej, niż niektórzy mogliby się spodziewać.
Myślę, że to jest pozycja godna polecenia dla wszystkich. Patriotą się jest, a nie bywa, zatem warto znać historię własnego państwa.

"W Królestwie Hansa Franka. Sensacje z Generalnego Gubernatorstwa" - sam tytuł mówi, o czym jest ta książka. Myślę, że nie trzeba tłumaczyć, co to było Generalne Gubernatorstwo (jeśli ktoś nie za bardzo orientuje się w temacie, może poczytać tutaj czym było Generalne Gubernatorstwo). Książka dzieli się na kilkanaście rozdziałów. Każdy z nich jest poświęcony (nie)zależnym od...

więcej Pokaż mimo to

avatar
708
689

Na półkach:

„Generalne Gubernatorstwo (Generalgouvernement für die besetzten polnischen Gebiete, dosłownie Generalne Gubernatorstwo dla okupowanych ziem polskich) jest bez wątpienia jednym z najdziwniejszych i najbardziej ponurych, zarazem, polityczno- -społecznych tworów XX wieku.

Miejscem, gdzie w niezwykle okrutny i bezwzględny sposób próbowano urzeczywistnić wypaczone. narodowosocjalistyczne idee i koncepcje (gospodarcze, społeczne, narodowościowe, rasowe, ekonomiczne) eksploatując w sposób na półkolonialny ekonomiczne i ludzkie zasoby, dawnych ziem Rzeczypospolitej. Które na zawsze stało się symbolem najgorszych i najczarniejszych cech niemieckiego totalitaryzmu: obozy koncentracyjne, więzienia, getta, zbrodnie wojenne, masowe eksterminacje podbitych narodów, przesiedlenia, prześladowania ludności cywilnej, niszczenie wielowiekowego dorobku kultury itd.

Przedstawiona w książce Leszka Adamczewskiego „W królestwie Hansa Franka” historia G.G. nie jest jednak jej opisem w sensie historiograficznym czy naukowym. To bardzo ciekawie dobrana mozaika wydarzeń, postaci i zjawisk, które składają się na wielopłaszczyznowy obraz tego quasi państwowego organizmu w jego różnych odsłonach i funkcjach. Uzyskany tym sposobem efekt jest o tyle ciekawszy i bardziej trafiający do czytelnika niż suche odtworzeniowe zestawienie faktów, liczb i dat, z którymi często, przy tej tematyce, mamy do czynienia. Autor przedstawia nam ów twór od chwili jego powstania (dekret Adolfa Hitlera z 12 października 1939 z mocą obowiązującą od 26 października 1939) aż do momentu gdy padł on pod naporem prących na Berlin zagonów Armii Czerwonej.

To świetnie udokumentowana i napisana z pasja, wstrząsają opowieść o dramacie Polaków na okupowanym przez nieprzyjaciela terytorium. Autor interesująco pokazuje nam jak funkcjonowało Generalne Gubernatorstwo, jak kształtowały się procesy decyzyjne i jakimi, brutalnymi, metodami wymuszano ich realizacje. Dużo miejsca poświęca zbrodniom nazistowskiego systemu ( Holocaust, zagłada warszawskiego getta, dramat powstania warszawskiego) wewnętrznym i zewnętrznym rozgrywkom oraz tarciom w łonie niemieckiej administracji, wojskowej i cywilnej. Również pomiędzy poszczególnymi nazistowskimi dygnitarzami, walczącymi o władzę, wpływy i bogactwo, częstokroć zrabowane z polskich muzeów, bibliotek czy prywatnych zbiorów (bardzo ciekawy wątek dotyczący wywożenia i ukrywania zrabowanych skarbów). Akcje specjalne wymierzone w społeczeństwo polskie (szczególnie wysiedlenia na Zamojszczyźnie) i polski ruch niepodległościowy, co naturalni skutkowało akcjami odwetowymi Armii Krajowej ( zamach na generała SS Franza Kutschere czy nieudana próba likwidacji dowódcy SS i Policji Wilhelma Kruegera) oraz cała masa rozmaitych tajemnic i zagadek, związanych z tym burzliwym i tragicznym okresem naszych dziejów.

Wszystko to, oczywiście, w złowrogim cieniu gubernatora Hansa Frank (nazywanego przez Niemców królem Polski) wysoko postawionego, wpływowego, hitlerowskiego dygnitarza i partyjnego przywódcy oraz, bez wątpienia, zbrodniarza, który w takiej czy innej formie przewija się przez całą publikacje, bezpośrednio lub pośrednio ingerując w wiele aspektów życie na podległych mu administracyjnie obszarach. Towarzyszymy mu od początków jego kariery i władzy w GG (dowiemy się też kilku ciekawych rzeczy z jego przeszłości) poprzez cały okres jej trwanie aż po kres jego dni (ucieka z Krakowa w styczniu 1945),kiedy to skazany przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Norymberdze, skazany został na śmierć i stracony.
Książka Leszka Adamczewskiego „W królestwie Hansa Franka” jest bardzo dobrze przygotowana i bardzo rzeczowo przedstawia opisywane wydarzenia, dzięki czemu, otrzymujemy lekturę, która na nowo próbuje przedstawić nam dzieję tej naszej, doświadczonej przez historie, skrwawionej, polskiej ziemi.

„Generalne Gubernatorstwo (Generalgouvernement für die besetzten polnischen Gebiete, dosłownie Generalne Gubernatorstwo dla okupowanych ziem polskich) jest bez wątpienia jednym z najdziwniejszych i najbardziej ponurych, zarazem, polityczno- -społecznych tworów XX wieku.

Miejscem, gdzie w niezwykle okrutny i bezwzględny sposób próbowano urzeczywistnić wypaczone....

więcej Pokaż mimo to

avatar
120
42

Na półkach:

Ogromny minus za brak przypisów. Błędnie wykonane przypisy do zdjęć. Nie można opisać zdjęcia pochodzącego np. z zasobów IPN albo jakiegoś muzeum "zbiór własny autora".

Ogromny minus za brak przypisów. Błędnie wykonane przypisy do zdjęć. Nie można opisać zdjęcia pochodzącego np. z zasobów IPN albo jakiegoś muzeum "zbiór własny autora".

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  55
 • Przeczytane
  32
 • Posiadam
  15
 • Historia
  4
 • 2019
  2
 • Teraz czytam
  2
 • Wojenne
  2
 • Chcę kupić
  2
 • II wojna światowa
  2
 • II Wojna Światowa
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki W królestwie Hansa Franka. Sensacje z Generalnego Gubernatorstwa


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne